FinExpert.e15.cz

Zvýšení paušálních výdajů nese výhody i komplikace

Výrazné zvýšení paušálních výdajů a mírné snížení nejnižších daňových sazeb nemusí podle daňových poradců znamenat zjednodušení administrativy. V případě uplatnění paušálů v letošním roce je často třeba podat dodatečné daňové přiznání za loňský rok. Dále může přivodit komplikace v evidenci příjmů podle několika živnostenských oprávnění.
Zvýšení paušálních výdajů nese výhody i komplikace

Prezidentem podepsaná novela zákona o daních z příjmu přináší všem živnostníkům a drobným podnikatelům zajímavé výhody. Na druhou stranu daňoví poradci upozorňují, že bezhlavé vrhání se do novot nemusí znamenat vždycky okamžitou výhodu. Paušály s platností už pro rok 2005 totiž vyžadují upravit zpětně daňový základ i za rok 2004.

Pozor na nevyužití paušálních odpočtů v roce 2004

Výhodná ustanovení sice nabývají platnosti už v roce 2005, ale poplatníci, kteří v předchozím roce nevyužili paušálních odpočtů výdajů, musejí upravit daňový základ za zdaňovací období za rok 2004 o nespotřebované zásoby, pohledávky, závazky. Ministerstvo financí bude připouštět podání dodatečného daňového přiznání. Případné daňové doplatky by neměly být  penalizované.

Stavební firmy čekají komplikace

Úspora a zjednodušení účetnictví nebo daňové evidence s sebou ovšem nese i další nemalá rizika. Je nutné upozornit na určitý problém, který rozdělení paušálů vyvolá v praxi u takových poplatníků, kteří podnikají podle několika živnostenských, popřípadě dalších oprávnění. Například daňový poradce – uplatní  40 procent na daňové poradenství, pokud ale zároveň vede účetnictví – uplatní na tyto příjmy 50 procent. Musí ale příjmy evidovat odděleně. Pokud to nedělal, má práci navíc. Způsob evidence a rozdělení zákon neurčuje, v každém případě se dá předpokládat, že správce daně bude chtít doložit, že deklarované rozdělení odpovídá skutečnosti. Ještě komplikovanější situace bude u stavebních firem, které mají i kombinaci několika druhů příjmů s různými paušály.


Motto: výrok soudu v USA:

Není nic nečestného na uspořádání svých záležitostí tak, aby daně byly placeny v co nejnižší možné výši. Každý tak činí, ať bohatý nebo chudý, a činí správně. Nikdo nemá povinnost platit více než vyžaduje zákon; daně jsou vynucené poplatky, ne dobrovolné příspěvky!


Žádost o paušální daň podejte do konce ledna

Nesporné zjednodušení ovšem novela zákonu přesto přináší. Částka příjmů jeden milion pro možnost uplatnění paušálu daně byla zvýšená na pět milionů korun. Podle nového znění navíc nehraje roli, zda-li je poplatník plátcem DPH či nikoli. V případě spolupráce manželů může dále o stanovení dani paušální částkou požádat i spolupracující manžel či manželka. Jen je třeba připomenout, že paušální daň stanovuje správce daně na základě žádosti poplatníka, kterou je nutné podat nejpozději do konce ledna běžného zdaňovacího období. Další nepopiratelnou výhodou je snížení daňových sazeb fyzických osob. Dochází ke snížení sazeb daně pro fyzické osoby - a to v těch nejnižších daňových pásmech z 15 na dvanáct procent a z dvaceti na 19 procent. Daňová úspora ze snížení se pohybuje v řádech několika tisíc korun ročně.

Místo nezdanitelných částek jsou daňové slevy

Nezdanitelné částky u fyzických osob jsou nahrazené daňovými slevami. Slevy jsou konstruované tak, aby u nižších příjmových skupin nedocházelo ke zvýšení daňové zátěže. U většiny poplatníků podle výše dříve uplatňovaných odpočitatelných položek, ovšem touto změnou dojde na nárůstů daňového zatížení v řádech stovek až tisíců korun ročně. Výše uvedená sleva na dani činí na poplatníka 7 200 korun ročně. Původně odpočitatelná položka ze základu daně – nikoli samotné daně - činila 38 040 korun. To představovalo 12 173 korun odpočtu od daně ročně u poplatníků s příjmy nad 29 tisíc korun měsíčně.

Příjmy, které plynou menšinovým akcionářům jako protihodnota při uplatnění práva hlavního akcionáře na výkup účastnických cenných papírů podle obchodního zákoníku, jsou osvobozené za stejných podmínek jako jsou osvobozeny příjmy z prodeje cenných papírů. Jedná se o změnu, která osvobozuje příjmy drobných akcionářů, pokud drželi cenné papíry déle než šest měsíců. Změna byla přijata s ohledem na mediální poprask, který vznikl v souvislosti s vytěsňováním malých akcionářů.

Jak se mění paušální uplatňování výdajů

     
Profese dosavadní maximální paušál (v %) nový platný paušál (v %)
Zemědělci 50 80
Řemeslné živnosti 25 60
Ostatní živnosti 25 50
Podnikání podle zvláštních předpisů 25 40
Užití práv z průmyslového vlastnictví 30 40
Nezávislá povolání 25 40
Znalci, tlumočníci a správců konkursní podstaty 25 40
Paušální výdaje u pronájmů 20 30

Pomoci může daňový poradce

Kolem zvýšení daňových paušálů a snížení daňových sazeb se ovšem už v rámci diskuzí provázejících schvalování vyrojilo nesčetně profesních mýtů, které daňoví poradci razantně odmítají. Tvrzení, že po zvýšení daňových paušálů přijdou daňoví poradci o klienty, tak lze považovat za hodně naivní, ačkoli se předpokládá, že většina drobných živnostníků na paušály přejde; jednodušší administrativa je totiž v daňových zmatcích velkým lákadlem. Na druhou stranu každá firma, každý živnostník chtějí na daních ušetřit.

V takovém případě je vždy lepší, když za nimi stojí daňový poradce, který se v dané problematice stoprocentně orientuje – specialista vždycky umí víc.

Ivan Fučík, Fučík & partneři s. r. o.

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Výdajový paušál ....
Jeff
5. 1. 2006, 21:58
Re: Výdajový paušál u více ....
Antonin
5. 1. 2006, 14:38
Výdajový paušál u více živností
Jeff
2. 1. 2006, 16:13

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená