Průměrná výše důchodu má dosáhnout 7 687 korun. Plánované zvýšení penzí ještě vyžaduje konzultaci ministerstev práce a financí. Řekl to ministr práce a sociálních věcí s tím, že to má být jen technická věc.
Oba resorty v příštích dnech ještě upraví dopady valorizace na státní rozpočet podle upřesněných údajů Českého statistického úřadu.
I přes kritiku odborů Škromach soudí, že navržené zvýšení je maximum možného. Na více nemá stát peníze. Vicepremiér za ČSSD naznačil, že menší koaliční strany by se přikláněly ještě k nižšímu růstu důchodů, zřejmě se ale připojí k jeho doporučení. "V tom rozsahu, v jakém je to navrženo, projde zvýšení důchodů celkem bez problémů," uvedl ministr práce. Dodal, že vláda zvýšila částky, podle kterých se vypočítávají penze lidem, kteří odcházejí do důchodu.
Ministerstvo doporučilo zvýšit základní výměru důchodu, která nyní činí 1 310 korun, o 90 korun na 1 400. Procentní výměra důchodu má vzrůst o 5,4 procenta. Celkově by se měly důchody zvýšit o 5,6 procenta, což je minimum, jaké vláda musí podle zákona přidat vzhledem k letošnímu vývoji cen a mezd. Reálná hodnota důchodů by tak v roce 2005 měla dosáhnout 102,6 procenta reálné hodnoty průměrného vypláceného starobního důchodu v roce 1989 a má být o 3,3 procenta vyšší než letos.
Poměr výše průměrné hrubé mzdy k průměrnému starobnímu důchodu by se ale v příštím roce v porovnání s letoškem zhoršil o 0,6 procenta. Průměrné důchody budou představovat 39,3 procenta průměrné mzdy. Odbory navrhovaly růst důchodů o 7,5 procenta, aby výše penzí více odpovídala růstu reálných mezd. Podle odborových předáků se Česká republika dostává na hranu toho, k čemu se zavázala. Před několika lety totiž přijala mezinárodní úmluvu, podle níž důchody nemají klesnout pod hranici 40 procent mzdy.
Zvýšení důchodů si v příštím roce vyžádá ze státního rozpočtu zhruba o 13 miliard korun více než letos. Výdaje plně pokryjí příjmy z pojistného na důchodové pojištění.
Zdroj: HN