FinExpert.e15.cz

Zvýšení důchodů se zatím nekoná

Průměrná výše důchodu má dosáhnout 7 687 korun. Plánované zvýšení penzí ještě vyžaduje konzultaci ministerstev práce a financí. Řekl to ministr práce a sociálních věcí s tím, že to má být jen technická věc.

Oba resorty v příštích dnech ještě upraví dopady valorizace na státní rozpočet podle upřesněných údajů Českého statistického úřadu. 


I přes kritiku odborů Škromach soudí, že navržené zvýšení je maximum možného. Na více nemá stát peníze. Vicepremiér za ČSSD naznačil, že menší koaliční strany by se přikláněly ještě k nižšímu růstu důchodů, zřejmě se ale připojí k jeho doporučení. "V tom rozsahu, v jakém je to navrženo, projde zvýšení důchodů celkem bez problémů," uvedl ministr práce. Dodal, že vláda zvýšila částky, podle kterých se vypočítávají penze lidem, kteří odcházejí do důchodu.


Ministerstvo doporučilo zvýšit základní výměru důchodu, která nyní činí 1 310 korun, o 90 korun na 1 400. Procentní výměra důchodu má vzrůst o 5,4 procenta. Celkově by se měly důchody zvýšit o 5,6 procenta, což je minimum, jaké vláda musí podle zákona přidat vzhledem k letošnímu vývoji cen a mezd. Reálná hodnota důchodů by tak v roce 2005 měla dosáhnout 102,6 procenta reálné hodnoty průměrného vypláceného starobního důchodu v roce 1989 a má být o 3,3 procenta vyšší než letos.


Poměr výše průměrné hrubé mzdy k průměrnému starobnímu důchodu by se ale v příštím roce v porovnání s letoškem zhoršil o 0,6 procenta. Průměrné důchody budou představovat 39,3 procenta průměrné mzdy. Odbory navrhovaly růst důchodů o 7,5 procenta, aby výše penzí více odpovídala růstu reálných mezd. Podle odborových předáků se Česká republika dostává na hranu toho, k čemu se zavázala. Před několika lety totiž přijala mezinárodní úmluvu, podle níž důchody nemají klesnout pod hranici 40 procent mzdy.


Zvýšení důchodů si v příštím roce vyžádá ze státního rozpočtu zhruba o 13 miliard korun více než letos. Výdaje plně pokryjí příjmy z pojistného na důchodové pojištění.


Zdroj: HN

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

A bude hůř.
Míra
4. 10. 2004, 14:11

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená