Už jste si stačili všimnout, zda váš pekař zdražil chléb? Neplatíte více za jízdné či v lékárně? Nebo ještě žijete v hezké iluzi povánočních slev a výprodejů? Nenechte se ošálit, letos opět každému z nás narostou životní náklady.
Jak to dopadne s daní z přidané hodnoty, nebylo dlouho jasné a obchodníci s napětím očekávali, s jakou daní budou zboží od nového roku cenit. Nakonec se vládě podařilo prosadit zvýšení DPH o jeden procentní bod, ve snížené sazbě ze 14 na 15 procent a v základní z 20 na 21 procent.
„Snížená sazba daně bude od ledna historicky nejvyšší. Například od roku 1994 do roku 2007 činila tato daň pouze pět procent,“ komentoval navýšení DPH Pavel Fráňa z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.
Spodní sazbou DPH jsou zdaňovány potraviny, léky a zdravotnické potřeby, doprava, vstupné nebo stočné apod. Do základní sazby pak spadají ostatní položky včetně dodávek elektřiny nebo plynu a nově se do této sazby posunuly také dětské pleny.
Šetříme na potravinách i provozu auta
O kolik si konkrétní rodina kvůli růstu cen zboží a služeb připlatí, bude záležet na jejím rodinném rozpočtu a ochotě utrácet, nejvíce by si přitom měli připlatit rodiny bez dětí.
„Kvůli růstu DPH největší dopad na svých rozpočtech zaznamenají domácnosti bez dětí, kde se počítá s nárůstem až 130 korun,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Trend nárůstu cen tak bude pokračovat a naváže na zdražování v minulém roce, kdy si průměrná domácnost připlatila cca 280 korun měsíčně.
Nejčastěji se domácnosti snaží podle Dufka šetřit na potravinách a na všem, co je spojené s provozem aut. „Také se nechodí tolik jako v uplynulých letech do restaurací. A tento trend bude pokračovat,“ dodal analytik.
Zdražování potravin je pozvolné
Některé supermarkety se zatím ke zvyšování cen neuchýlily, jiné ano. „V tuto chvíli v souvislosti se zvýšením DPH sledujeme trh. Držíme se naší dlouhodobé cenové strategie a snažíme se o maximální udržení stávajících cen. To znamená, že se snažíme zvýšení daně absorbovat tak, aby naši zákazníci tuto změnu nepocítili,“ uvedla Judita Urbánková, tisková mluvčí supermarketů a hypermarketů Albert. Podle Urbánkové došlo pouze ke zdražení dětských plen, které se posunuly ze snížené do základní sazby DPH.
O jedno procento podražilo zboží v hypermarketech Tesco. „Při přípravě zdražování jsme se ale rozhodli zohlednit situaci zákazníků a vybrali na dva tisíce položek, jako jsou pečivo, máslo, mléko, které jsou pro zákazníky cenově citlivé, a u těchto základních potravin se budeme snažit ceny z roku 2012 zachovat, jak nejvíce to bude možné,“ sdělil Jan W. Dvořák, tiskový mluvčí Tesco.
Odhad zvýšení nákladů českých domácností (domácnost s jedním dítětem) v roce 2013
Oblast | navýšení nákladů (v Kč) |
Náklady na bydlení | 90 Kč na osobu a měsíc |
Zvýšení sazeb DPH o 1 procentní bod | 65 Kč (nezaměstnaní) - 130 Kč (singles) na osobu a měsíc |
Zdroj: odhad analytiků ČSOB
Loňské zvýšení DPH přineslo 7,8 miliard navíc
Od zvýšení daně z přidané hodnoty si vláda slibuje navýšení příjmů státního rozpočtu, stejně jako loni, kdy stát počítal s 22 miliardami navíc. Nakonec se podařilo na DPH vybrat jen o 7,8 miliardy více, což je nárůst o 4,1 %.
„Výsledná čísla za celý rok zcela vyvracejí tvrzení, že za nižším než očekávaným inkasem DPH stojí zvýšení spodní sazby od 1. ledna 2012. Hlavní příčinou jsou opatrnostní důvody spotřebitelů, kteří kvůli obavám z budoucího hospodářského vývoje raději odkládají spotřebu zbytných statků či služeb. Tento jev není výlučný pro ČR, ale objevuje se i v dalších státech Evropské unie,“ komentovalo výsledy ministerstvo financí ve svém tiskovém prohlášení.
Podle analytiků ČSOB českou ekonomiku zvýšení dolní sazby DPH v minulém roce zbrzdilo, poklesla domácí poptávka a odhadují, že recese by mohla pokračovat i v první polovině příštího roku. První známky stabilizace by se mohly začít objevovat od léta 2013.