FinExpert.e15.cz

Zvýšené poplatky za převod orné půdy ovlivní realitní trh

Až patnáctkrát byly navýšeny poplatky za převod zemědělských půd s vysokou bonitou na stavební parcely v okolí velkých měst a dálnic.
Zvýšené poplatky za převod orné půdy ovlivní realitní trh

Změnit zemědělskou půdu ve stavební parcelu se dnes podstatně prodraží. Ochrana zemědělského půdního fondu je pro náš stát klíčová. A navíc, do státního rozpočtu navýšení poplatků za převod zemědělské půdy ve stavební parcelu přinese téměř 2 miliardy Kč.

Zemědělská půda versus stavební parcela

Vláda, respektive Ministerstvo zemědělství, se snaží ochraňovat zemědělské půdy. Jde především o ochranu kvalitní orné půdy. A proto byl novelizován zákon o ochraně zemědělského půdního fondu a rok 2011 tak přináší podstatné zvýšené poplatků za převod zemědělské půdy na stavební parcelu. Největší rozdíl v poplatcích je u velkých měst.

Změnit zemědělskou půdu na stavební parcelu tak je mnohonásobně dražší než v loňském roce. Nejméně hodnotné půdy navýší poplatky za převod téměř dvakrát a nejvíce zajímavé lokality i patnáctkrát. V okolí velkých měst a dálnic půjde o nejdražší skoky, naopak menší města, obce a regiony pocítí změnu podstatně méně.

Proč to ale vláda dělá?

Podle Ministerstva zemědělství se snaží státní aparát motivovat investory, aby své výstavby plánovali dále od velkých měst. Ministerstvo se snaží, aby developeři více využívali opuštěné průmyslové areály tzv. brownfieldy a vnitřní prostory obcí. Navíc podle ministra Fukse by toto opatření mohlo přinést nová pracovní místa na venkov. Ministerstvo zemědělství tak chce zabránit masivnímu ničení ornice a celkovému zhoršování půdního fondu u nás.

Vše je podpořeno tím, že od roku 1992 se poplatky za vynětí půdy ze zemědělského fondu nezměnily a podle Václava Marka z ministerstva životního prostředí v minulých letech vůbec neplnily funkci ochrany půdy. Půda vždy byla a dnes obzvlášť strategickou surovinou.

Zemědělský půdní fond je základním přírodním bohatstvím každé země a v podstatě nenahraditelným výrobním faktorem zprostředkovávající zemědělskou výrobu. Ochrana zemědělského půdního fondu a jeho racionální využívání jsou tedy činnosti, které zajišťují ochranu a zlepšování životního prostředí v naší zemi.

Zvýšené poplatky poputují do státní pokladny

Navíc tyto změny mají přinést do státní pokladny téměř 1,75 miliardy Kč jako součást opatření zamezující zdražení elektřiny z důvodu solárních chyb. Plus si Ministerstvo od tohoto opatření slibuje, že zvýšené poplatky odradí spekulanty od nákupu nejbonitnějších zemědělských půd u velkých měst, kteří právě tyto lokality ve velkém zkupovali a následně s výrazným ziskem prodávali.

Změna poplatků a realitní trh

Změna poplatků za převod zemědělské půdy ve stavební parcelu je docela zásadním prvkem, který hraje důležitou roli na realitním trhu. Navýšení poplatků se promítne prakticky do všech cen plánovaných staveb, které počítají se zastavěním zemědělské půdy. Jde tedy o všechny rodinné domy, průmyslové stavby, dopravní cesty či nejrůznější multifunkční objekty. Jediné, kterého se zvýšení poplatků netýká je bytová výstavba. Ostatní stavby tak budou muset do svých kalkulací, v případě, že počítaly se zástavbou zemědělské půdy, zahrnout podstatně vyšší poplatky.

Pro developery a spekulanty má toto zdražení význam také. Již nebude tak výhodné skupovat pozemky bez rozmyslu na okraji měst s potenciálem změny ve stavební parcelu a následném výdělku. Některé parcely doznají zdražení až patnáctkrát, tudíž jejich výnosnost výrazně klesá a ceny rostou.

Pro konečného spotřebitele by tato změna neměla být tak citelná v ohledu ceny, ale spíše ve změně lokalit průmyslových center, multifunkčních komplexů a podobně. Možná i díky navýšení těchto poplatků dojde k dnes již ne tolik oblíbené obnově starých průmyslových center, která budou developeři raději revitalizovat, než kupovat pozemky za městem, které je budou na poplatcích stát podstatně více.

Zdroj: www.usporim.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená