FinExpert.e15.cz

Zvoní už "stavebku" hrana?

„Dovedu si přestavit, že podpora u stavebního spoření do dvou do tří let bude zrušena“, uvedl náměstek ministra financí Milan Šimáček pro ČRo1.
Zvoní už "stavebku" hrana?

Vznik stavebního spoření jako finančního produktu se v České republice datuje k roku 1993 a ihned se tento produkt stal velmi oblíbeným nástrojem zhodnocení peněžních prostředků, a to především díky štědré státní podpoře. Počátek 90. let byl spojen s mnohem vyššími úrokovými sazbami, než jsou v současné době, a tak tato státní podpora umožnila to, že uložky nemusely být tolik úročeny a přesto byl produkt atraktivní. Nemusely být na druhou ani tak vysoké úrokové sazby u úvěru ze stavebního spoření. O produktu lze říct, že v průběhu 90. let vzhledem k tehdejším vysokým úrokovým sazbám, v porovnání se současnými úrokovými sazbami a jinými možnostmi,  měl co do sebe a umožnil získat úvěr na bytové potřeby (i když obvykle v nižším objemu) za relativně příznivých podmínek. Na druhou stranu možnost v případě nečerpání úvěru, což bývávalo oceněno ještě úrokovým bonusem, použít naspořenou částku ze stavebního spoření po vázací době 5 let na cokoliv, přinášela a stále přínaší argumenty kritikům tohoto finančního produktu, a to především z řad finančních odborníků.

Dobře si pamatuji na konferenci Asociace pro kapitálový trh ČR, která se konala v listopadu 2006 v Praze, a která se týkala nových možností fondů kolektivního investování, a to vzhledem k důležité novele zákona o kolektivním investování právě z roku 2006. Na této konferenci vystoupil kromě uvedeného Milana Šimáčka, v dané době ještě náměstka ministra financí Vlastimila Tlustého, i ředitel Burzy cenných papírů v Praze Petr Koblic, který tehdy označil stavební spoření ve smyslu produktu, který, tak jak byl nastaven, nikdy neměl vzniknout a dále uvedl, že se z tohoto pohledu jedná o českou raritu. Petr Koblic tam tehdy narážel na fakt, který je velice často zmiňován a osobně s ním taktéž souhlasím, že stavební spoření je masově využívaný produkt a jen velmi malá část takto naspořených prostředků je skutečně použita na bydlení, což by se od produktu, který se nazývá stavební spoření, očekávalo. Petr Koblic tehdy o stavebním spoření řekl, že to pak není nic jiného, než obyčejný státem dotovaný účet…

Klesající výhodnost stavebního spoření jako výlučně spořícího produktu

Pokud se podíváme na statistiky Ministerstva financí ČR, tak měl Petr Koblic pravdu, jelikož např. poměr celkových úvěrů ku celkové naspořené částce začal celkem výrazněji růst až po roce 2003, kdy Parlament ČR schválil počínaje 1. lednem 2004 zpřísnění podmínek stavebního spoření a stavební spoření již nebylo tak výhodný spořící produkt na cokoliv jako předtím. Tento poměr dosahuje v současné době něco málo přes 40 %. Nejnižší byl v posledních letech v roce 2002, kdy činil 25,7 %. Od ledna 2004 klesla státní podpora z 25 % na 15 % z objemu ročních úložek, přičemž maximální státní podpora klesla z ročních 4 500 Kč na 3 000 Kč. Vázací doba ze zvýšila z 5 let na 6 let. Stejně tak došlo k dalšímu snižování úrokových sazeb u stavebního spoření. Ovšem již předtím začalo být stavební spoření méně výhodné (cca v období 2000 až 2001), kdy stavební spořitelny začaly odbourávat tzv. úrokové zvýhodnění pro ty, kteří nečerpali úvěr apod.

Co lze očekávat?

V současné době je v ČR uzavřeno přes 5,125 miliónů smluv o stavebním spoření, které jsou ve fázi spoření, přičemž převahu mají tzv. „staré smlouvy“ (uzavřené před 1. lednem 2004), kterých je ve stejné fázi cca 3,709 miliónů. Naspořená částka činí u všech smluv přes 367 mld. Kč. Průměrná cílová částka u smluv uzavřených v současné době u fyzických osob činí cca 275 tis. Kč. Ke konci roku lze očekávat jako každoročně vyšší nárůst počtu uzavřených smluv. Noví účastnici stavebního spoření tak ještě budou mít po vložení úložky nárok na státní podporu za rok 2007. Do budoucna lze dle vyjádření představitelů Ministerstva financí ČR očekávat takové změny, aby stavebního spoření bylo ještě více užíváno jako produkt pro financování bytových potřeb. V této souvislosti by poté mělo dojít k nárůstu uvedeného poměru celkových úvěrů ku celkové naspořené částce. Vše je ovšem ve fázi úvah a zpracování analýz a v následujícím roce se v této souvislosti neočekávají změny ve stavebním spoření. Jak ovšem také uvedl Milan Šimáček pro ČRo1: „V současnosti nastává ve stavebním spoření určitá stabilizace. Již není žádný zlatý věk tohoto produktu, nevidíme velké meziroční nárůsty zájmu lidí. Čili já si myslím, že do dvou do tří let bych čekal, že ta podpora bude doopravdy zrušena a státní rozpočet tím pádem ušetří zhruba patnáct až dvacet miliard korun každý rok“.

Další článek


 

Související články


celkem 16 komentářů

Nejnovější komentáře

stavebko pojede dál..
FRantišek
16. 2. 2008, 12:30
Re: příští rok bude charakterizován možným kolapse
SocPredator
18. 12. 2007, 12:36
Re: příští rok bude charakterizován možným kolapse
Jméno:
16. 12. 2007, 11:04
Re: příští rok bude charakterizován možným kolapse
Pavel
15. 12. 2007, 12:03
Re: Budou muset rozšířit předmět činnosti.
ja
14. 12. 2007, 16:50

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená