FinExpert.e15.cz

Zvonek na burze

Své vlastní rituály má také newyorská burza. Nahlédněte jim pod pokličku a zjistíte, že rozhodně nejsou bezvýznamné.

Divák, který si v 15.30 naladí televizní kanál CNBC, může každý obchodní den sledovat na vlastní oči tzv. Opening Bell Ceremony, rituál zahájení obchodování na newyorské burze (NYSE). Zahájení je oznamováno zvoněním na parketu burzy již od roku 1870. Původně se používal čínský gong, mosazný zvonek se používá od roku 1903, kdy se burza přestěhovala do současných prostor. Stejný zvuk slouží i k ukončení seance.

Hlasitý obr
Samotný zvonek je spíše pořádný zvon, který měří v průměru 45 cm. Původní zvonky byly vyrobeny společností G. S. Edwards Company a když se NYSE v osmdesátých letech rozhodla nechat je zrestaurovat a pořídit si jeden navíc do zásoby, zjistila, že již žádná firma takto velké zvonky nevyrábí. G. S. Edwards přijala nabídku vyrobit přesnou repliku a požádala o pomoc i své penzionované zaměstnance. Nakonec byl v zapadlém koutě skladiště objeven ještě jeden starý zvonek, který měl průměr dokonce 60 cm. Pravděpodobně nebyl používán, protože i pro NYSE měl příliš silný zvuk. Byl zrestaurován a trošku ztišen a nyní čeká nad parketem burzy na svou příležitost.

Jen pro vyvolené
Zvon není jeden, burza používá čtyři zvony, umístěné v každé z obchodovacích zón parketu. Všechny zvony ovládá jediné tlačítko na malé galerii nad parketem. Právo zazvonit si je vyhrazeno členům burzy a kotovaným společnostem. Do seznamu osobností, které měly tu čest zazvonit na tento zvon, je třeba přičíst i politiky, významné sportovce, po 11. září to byli například zástupci newyorských hasičů a záchranářů či vojáci z misí v Afghánistánu.

Ne vždy je seance zahajována přímo z galerie na parketu. Již třikrát v historii byl zvonek spuštěn dálkově. Poslední výjimečné otevření se konalo 11. února letošního roku u příležitosti zahájení zimních olympijských her v Salt Lake City za účasti místního starosty. V průběhu olympiády pak řada amerických sportovců dostala příležitost zahajovat každodenní obchodování z galerie parketu v New Yorku. Zajímavé bylo i první mezinárodní „dálkové zvonění“ z 18. května 2000. Obchodování bylo zahájeno současně z pláže v Cannes a parketu burzy prostřednictvím satelitního přenosu. Ten den měla právo zvonění společnost Intimate Brands, která je známá svou značkou dámské módy Victoria`s Secret. Na pláži otvírala obchodní seanci modelka společnosti u příležitosti zahájení módní přehlídky.

Nezvoníte, nejste
Burza již zažila i Opening Bell bez lidí: v únoru letošního roku zahajoval obchodování humanoidní robot Asimo. Společnost Honda tak oslavila pětadvacáté výročí zahájení obchodování svých akcií na newyorské burze. Opening Bell a Closing Bell jsou každodenními rituály, fotografie z těchto událostí jsou povinnou součástí firemního marketingu a malým oživením strohého světa velkých peněz.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená