FinExpert.e15.cz

Zrušte smlouvy

Zjistili jste, že máte pojištění, které se vám vůbec nevyplatí? Nemusíte si zoufat, poradíme vám, co byste měli udělat a čeho se vyvarovat.
Zrušte smlouvy

Každý se jednou může dostat do situace, kdy potřebuje ukončit nebo změnit pojištění. Na co si dát v takových případech pozor? Jak postupovat abychom se vyhnuli problémům? Kdy je ukončení pojištění nevýhodné a kdy se naopak vyplatí od pojišťovny odejít?

V životě jsou chvíle, kdy se zdá, že pojištění vůbec nepotřebujete. Například okamžik, kdy přijde z pojišťovny složenka a výzva k zaplacení. Ale naopak, když přijdete k zaparkovanému novému vozu a nevěřícně koukáte, že celá levá strana vozu je odřena až na plech bezohledným řidičem, který z parkoviště odjel, měníte zpravidla na potřebu pojištění názor. Pokud se však přesto rozhodnete pojištění z jakéhokoli důvodu ukončit, měli byste znát základní pravidla pro ukončování pojistné smlouvy a “návod“, jak postupovat, abyste se vyhnuli problémům.

Dva měsíce na rozmyšlenou

Pokud uzavřete jakékoli pojištěni, je to smluvní vztah podepsaný dvěma stranami a tento smluvní vztah se řídí občanským zákoníkem a od roku 2005 také zákonem o pojistné smlouvě č. 37/2004 Sb. Zákonné předpisy říkají, že do dvou měsíců od uzavření pojistné smlouvy můžete toto pojištění ukončit, a to bez udání důvodu. Výpověď je v takovém případě osmidenní a výpovědní lhůta začíná běžet v den doručení výpovědi pojišťovně. Do dvou měsíců od uzavření pojištění může pojišťovna stejným způsobem zrušit pojistku vám.

Příklad rušení pojistné smlouvy v zákonné lhůtě dvou měsíců: V autobazaru při koupi vozu současně uzavřete povinné ručení. Později, když si vše promyslíte a spočítáte, zjistíte, že volbou jiné pojišťovny můžete ušetřit až polovinu pojistného. V takovém případě se obracejte na pojišťovací makléře nebo poradenské společnosti, které dokážou komunikovat s oběma pojišťovnami, pomohou vám ukončit unáhleně vybrané pojištění a vyberou optimální variantu pojištění pro váš vůz.

Počkejte na výročí

Pokud od uzavření pojištění uběhlo více než dva měsíce, nelze již pojištění jednoduše zrušit. Ale ani pojišťovna nemůže pojistku zrušit vám. Zákonné normy opět určují jasná pravidla pro tento případ. Pojištění lze ukončit vždy k výročí, zpravidla jednou ročně a to s výpovědní lhůtou šest týdnů.

Prodali jste? Nahlaste to

Další způsob, jak ukončit platnou pojistnou smlouvu, je dohoda. V praxi ale pojišťovny ukončují pojistnou smlouvu dohodou, jen pokud současně pojištění nahradíte jiným pojištěním u téže pojišťovny. Poslední možností, jak ukončit platné pojištění, je změna vlastníka pojištěné věci (prodej auta nebo nemovitosti). POZOR! Pojištění auta nezaniká automaticky tím, že jste ho prodali, ale až okamžikem nahlášení této skutečnosti pojišťovně.

Plaťte dluhy

Pojištění může zaniknout, když zapomenete nebo přestanete platit pojistné, a to marným uplynutím lhůty uvedené v upomínce. Tato lhůta se obvykle u pojišťoven liší, většinou je stanovena na tři měsíce. Upomínku vám pojišťovna zasílá po dvou až třech měsících, kdy postrádá vaše pojistné. POZOR! Pokud pojištění zanikne pro neplacení, dlužné pojistné vždy uhraďte co nejdříve, protože pojišťovny vás pro několik dlužných stokorun mohou dohnat až k exekuci.

Aby vám něco zůstalo

Zvláštní kapitolou je ukončení kapitálového nebo jiného pojištění, které obsahuje spořicí složku. Při ukončení takového pojištění zvažujte, kolik vám pojišťovna vyplatí při zániku pojištění. Této částce se říká odkupné. TIP: Před ukončením spořicího typu pojištění máte právo požádat pojišťovnu o sdělení výše odkupného.

Nespořte pojištěním

Z praxe Unie společnosti finančního zprostředkování a poradenství vyplývá, že jsou případy, kdy je lepší z nevyhovujícího pojištění vystoupit, a to i za cenu dočasné ztráty, respektive nižšího odkupného. Pojištění totiž není jako nástroj ke spoření vhodný, jeho prioritní cíl je odlišný. Spořte tedy raději jiným způsobem. Ztrátu z předčasného ukončení pojištění lze snadno dohnat tím, že pro spoření zvolíte vhodnější finanční produkt. Samotné pojištění pak můžete řešit modernějším a výhodnějším pojistným programem stavebnicového charakteru, nebo pouze rizikovým typem pojištění. Nejlépe vám poradí nezávislý finanční poradce.

Lepší horší, než žádné

Mohou se objevit důležité skutečnosti, na základě kterých pojištění raději neukončujte a naopak si važte pojištění, které máte, ať už je jakékoli. Když například vypovíte své stávající pojištění v situaci, kdy se vám zhoršil zdravotní stav, nové pojištění může být z důvodu horšího zdravotního stavu výrazně dražší nebo vám dokonce všechny pojišťovny uzavření nového pojištění zamítnou. V takovém případě je lepší mít pojištění alespoň nějaké, přestože není právě ideální.

Vladimír Nejezchleba

Autor je místopředsedou rady Unie společnosti finančního zprostředkování a poradenství (USF ČR) – www.usfcr.cz.

Článek vyšel v časopise Osobní finance.

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Jak smlouvu nevypovědět, ale změnit ?
Petr Simek
26. 11. 2009, 15:36
Re: Jak smlouvu nevypovědět, ale změnit ?
Tomáš Marný
24. 11. 2009, 08:31
Jak smlouvu nevypovědět, ale změnit ?
zdenok
24. 11. 2009, 08:11

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená