FinExpert.e15.cz

Zrušení účtu: Drahý problém

Nejste spokojeni s kvalitou nabízených služeb své banky? Chcete s ní skoncovat? Můžete, ale bude vás to stát nemalou částku. Vysoké poplatky spojené se zrušením účtu nemají ve světě konkurenci. Nebo existuje možnost, jak zrušit účet bez vysokých sankčních poplatků?

Kapitoly článku

Co dělat, když chci zrušit účet
Neplaťte za zrušení účtu

Zrušení účtu: Drahý problém

Na vzrůstající úroveň poplatků za bankovní služby si většina klientů českých bank zvykla. Někteří z nich si stěžovali prostřednictvím Sdružení obrany spotřebitelů, které bohužel nemůže přinutit banky změnit cenovou politiku (zatím). Často se stává, že klient není s kvalitou služeb spokojen a chce změnit bankovní ústav. V tom případě se musí připravit na nemalé výdaje spojené se zrušením účtu. Je nutné brát v úvahu, že zaplacením poplatku za zrušení konta (od 100 Kč do 400 Kč) to nekončí – zpoplatněno je také zrušení SIPO, trvalého příkazu, doplňkových služeb nebo převedení zůstatku na účet v nové bance. GE Capital Bank si dokonce účtuje i poplatek za zrušení platební karty (200 Kč za Maestro a 250 Kč za EC/MC).

Jak je to v zahraničí
Platit v zahraničí za zrušení účtu je téměř nemyslitelné, ale dlužno podotknout, že výjimky existují. V Itálii a Portugalsku účtují poplatky spojené s ukončením smluvního vztahu jen některé banky, na Slovensku to je asi 100 Sk, ve Slovinsku 1–5 EUR a velmi vysoké poplatky mají banky ve Francii. Naopak neplatí se v USA, Velké Británii, Dánsku nebo Švédsku. Ze zemí bývalého východního bloku je nulový poplatek za zrušení účtu v Maďarsku a dokonce i banky na Ukrajině účtují jen zlomek českých poplatků.

Je zajímavé, že české banky vlastněné zahraničními společnostmi, které ve své domovině za zrušení účtu poplatky neúčtují, stejnou politiku u nás neuplatňují. Výjimka ale existuje – příkladem budiž přístup Dresdner Bank CZ, která po klientovi při zrušení účtu nechce ani korunu. Žádné poplatky dříve neúčtovala ani Volksbank, ale nyní za zrušení zaplatíte 250 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
Tabulka 1: Srovnání poplatků za zrušení bankovních balíčků

Chci zrušit účet – co dělat?
Ze všeho nejdříve zjistěte, kolik si vaše banka za zrušení konta účtuje. Využít můžete naši přehlednou tabulku, která obsahuje data aktuální k 7. říjnu 2003. Předpokladem zrušení účtu je zřízení nového účtu u jiné banky. Jakmile začne být nový účet aktivní, převeďte na něj zůstatek z účtu starého a nastavte si znovu trvalé platby (inkaso, SIPO, trvalé příkazy). Trvalé příkazy nebo SIPO na starém účtu zrušte.

Tip: Některé banky si neúčtují poplatky za zrušení trvalého příkazu, pokud je tato operace provedena elektronicky.

Vyrovnejte veškeré závazky spojené s účtem – kontokorent, neodepsané platby embosovanou kartou, úvěrový rámec kreditní karty atp. Také dejte bance vědět, že na konci platnosti platební karty nechcete její automatickou obnovu (vydání). Nyní se dostáváme na jakési rozcestí – můžete uhradit poplatek za zrušení účtu a odejít ke konkurenci. Nebo také neplatit nic, obrnit se trpělivostí a silnými nervy a účet nechat ležet ladem.

Klepněte pro větší obrázek 
Tabulka 2: Srovnání poplatků za zrušení bežných účtů

Další kapitola
 

Související články


celkem 13 komentářů

Nejnovější komentáře

nemorální poplatky
Miloslav HESEK
26. 1. 2004, 08:34
Re: sporitelna
giuseppe
20. 10. 2003, 12:39
Re: KB
giuseppe
20. 10. 2003, 12:33
Re: Mafie v česku????
Jirka
17. 10. 2003, 11:30
Re: KB
Jiří Maršalík
17. 10. 2003, 09:23

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená