FinExpert.e15.cz

Zrušení účtu bez poplatku?

Komerční banka přestane od února účtovat poplatek za zrušení účtu. V dohledné době by ji měla následovat Citibank. Dočkají se podobného kroku i klienti ostatních bank? Neomezuje poplatek za zrušení účtu možnost spotřebitele vybrat si banku?
Zrušení účtu bez poplatku?

Jak jsme uvedli v pátek, s platností od 1. února 2004 ruší Komerční banka poplatek za zrušení běžného účtu. "Komerční banka se chce odlišit od konkurence a zrušení zmiňovaného poplatku ji má přiblížit více ke klientům," uvedl ředitel pro marketing André Léger. Od března se chce stejnou cestou vydat i Citibank, která nyní za zrušení konta účtuje 150 Kč. Ostatní banky podobné změny nepřipravují. Poplatek za zrušení účtu již delší dobu nepožaduje Dresdner Bank CZ, naopak Volksbank, která dříve poplatek neúčtovala chce po klientovi 250 Kč.

Poplatek klienta omezuje

Podle Sdružení obrany spotřebitelů ČR (SOS) omezuje poplatek za zrušení účtu možnost klienta vybrat si banku. I proto se v minulém roce SOS obrátilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s žádostí o přezkoumání, zda účtování poplatku za zrušení účtu neohrožuje hospodářskou soutěž mezi bankami. "Pokud spotřebitel ušetří na poplatcích u konkurenční banky 30 Kč měsíčně, ale musí za zrušení stávajícího účtu uhradit 300 Kč, ve většině případů se ke změně neodhodlá," uvedla tisková mluvčí SOS Ivana Picková. Spotřebitelé tak nedobrovolně zůstávají věrní jedné bance.

Je dobré si uvědomit, že zaplacením poplatku za zrušení konta (od 100 Kč do 400 Kč) to nekončí – zpoplatněno je také zrušení SIPO, trvalého příkazu, doplňkových služeb nebo převedení zůstatku na účet v nové bance. GECapital Bank si dokonce účtuje i poplatek za zrušení platební karty (200 Kč za Maestro a 250 Kč za EC/MC).

Co na to zahraničí

SOS také oslovilo spotřebitelské organizace v zahraničí a zjišťovalo, zda banky v jednotlivých zemích účtují poplatek za zrušení účtu a v jaké výši. Z odpovědí jednoznačně vyplývá, že vyžadování podobného poplatku je ve vyspělém zahraničí spíše výjimkou. V Itálii a Portugalsku účtují poplatky spojené s ukončením smluvního vztahu jen některé banky, ve Slovinsku se částka pohybuje v rozmezí 1–5 EUR a velmi vysoké poplatky podobné těm našim mají jen banky ve Francii. Za zrušení konta se například vůbec neplatí v USA, Velké Británii, Irsku, Dánsku nebo Švédsku. Ze zemí bývalého východního bloku je nulový poplatek v Maďarsku. SOS také poukázalo na fakt, že některé české pobočky zahraničních bank účtují poplatek za zrušení účtu, byť ve své domovině tak nečiní.

Co na to banky

Představitelé většiny bank se vyjádřili, že placení poplatku za zrušení účtu souvisí se situací na českém bankovním trhu a že bance se zrušením konta vyvstávají velké administrativní náklady. To je samozřejmě pochopitelné, ale stejně velké administrativní náklady vznikají bankám i při zakládání účtů – to je však zdarma. Bude tak zajímavé sledovat, jak na krok Komerční banky a Citibank zareagují ostatní bankovní ústavy. Přeci jenom Dresdner Bank bylo možné ignorovat vzhledem k její velikosti a vlivu na českém trhu. Poplatková politika Komerční banky, která spravuje přes 1,3 mil. účtů snad ostatní banky v klidu nenechá.

Zajímá vás, co udělat v případě zrušení účtu? Existuje možnost, jak za zrušení neplatit? Přečtěte si náš článek.Námět k diskuzi: Jak se díváte na účtování poplatku za zrušení bankovního konta? Myslíte si, že omezuje možnost spotřebitele vybrat si banku?

Další článek


 

Související články


celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Svinstvo
ervin
1. 2. 2004, 14:13
Hmm
Alfons Alfonsovic
28. 1. 2004, 21:48
směšné
Magnus
28. 1. 2004, 10:12
KB ma bod
Koudy
26. 1. 2004, 02:05

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená