FinExpert.e15.cz

Zrušení desetníků a dvacetníků možná ovlivní maloobchodní ceny

 

ČNB, která mimo jiné obhospodařuje hladký oběh peněz v zemi, se rozhodla zrušit deseti- a dvacetihaléřové mince. Bankovní rada, která pro tuto operaci nyní připravuje příslušnou vyhlášku, bude o tomto svém verdiktu nad nejdrobnějšími českými platidly informovat na nejbližším zasedání vlády.

Zrušení drobných mincí si vyžádá určité změny v zákonech. „Ministerstvo financí bude muset zřejmě navrhnout úpravu DPH, protože některé sazby jsou stanoveny na desetihaléře. Ale v zásadě proti zrušení těchto mincí nic nemáme,“ uvedl mluvčí resortu Jaroslav Dědič.

Centrální banka by ovšem uvítala, kdyby resort financí formou vyhlášky upravil i způsob zaokrouhlování cen v obchodech, respektive umožnil prodejcům, aby mohli zaokrouhlit na padesátníky či na koruny až konečnou cenu celkového nákupu. Tím by mohly dosavadní ceny končící třeba "třemi desetníky" platit lidé i nadále.

Zrušení malých mincí se kupujících podle většiny obchodníků nijak nedotkne. „Půjdeme cestou zaokrouhlování jednotlivých cen, protože dělat to až za celý nákup u pokladny to naše zákony zatím neumožňují,“ tvrdí obchodní ředitelka supermarketů Delvita Lisa Millerová. Ceny bude řetězec posunovat nahoru i dolů, avšak jejich vážený průměr se proti současnosti nemá změnit.

„Rozhodně nebudeme postupovat na úkor našich zákazníků. Ponecháme i ceny končící desetníky a zaokrouhlovat na padesátníky nebo na celou korunu budeme až u pokladny,“ tvrdí naopak Lucia Cavinová, mluvčí hypermarketů Ahold. S žádným zvýšením cen nepočítá ani Tesco.

Mnohem skeptičtější k cenovým dopadům ze stažení nejmenších mincí jsou ale ekonomové. „V devětadevadesáti případech toho prodejci využijí a zdražovat budou. Podobnou zkušenost udělali i lidé v Evropské unii při zavádění eura, i když je Evropská centrální banka přesvědčovala o opaku,“ uvedl David Marek ze společnosti Patria Finance. V případě Česka se zvýšení cenové hladiny promítne jednorázově do inflace. „Mohlo by to dělat několik desetin procentního bodu,“ dodal Marek.

Samotná ČNB předpokládá, že pokud by všechny ceny byly zaokrouhleny na 50 haléřů směrem nahoru - což by se podle ní mělo dít zvláště u zboží prodávaného do 150 korun, protože dražší se v drtivé většině stejně už prodává za celé koruny, pak se ceny zvýší maximálně o 0,5 procenta. U výrobků do 50 korun očekává nárůst o 1,2 procenta.

Důvod, proč se ČNB rozhodla dát definitivní sbohem nejmenším mincím, vysvětlují centrální bankéři následovně: Nejmenší mince přestávají plnit úlohu oběživa. V současnosti je v oběhu na jednoho obyvatele Česka téměř 70 desetihaléřů a 54 dvacetihaléřů. V celkovém součtu jde o více než 1,3 miliardy drobných mincí, což je více než polovina všech mincí v oběhu. ČNB přitom během letoška musela vydávat do oběhu kolem půl miliónu desetihaléřů denně. Zajišťovat jeho další plynulost by podle ní bylo možné jen za cenu rezignace na hospodárnost.

Náklady na výrobu nejmenších mincí jsou totiž až dvojnásobně vyšší, než je jejich nominální hodnota. A ekonomická nevýhodnost jejich ražby se pro ČNB čím dál více zvyšuje, protože až osmdesát procent těchto mincí lidé nevracejí do oběhu a tím roste tlak prodejců na dodávky těchto platidel z ČNB.

Až stamiliónové výdaje má dále centrální banka i s přepravou mincí. Jejich cesta k zákazníkovi totiž začíná v jablonecké mincovně a vede přes pracoviště ČNB, komerčních bank až k jednotlivým odběratelům. „Přepravní náklady jsou vysoké, protože hliníkové mince přes svoji nízkou hmotnost představují značné prostorové objemy,“ praví se v dokumentu pro vládu.

 

Odkládání této operace až do zavádění hotovostního eura v Česku, jak si to někteří lidé přejí, by vedlo podle ČNB k dalším zbytečným nákladům.

Centrální bankéři odhadují, že ročně by se dostávalo do oběhu dalších až 120 miliónů těchto mincí a dále by se zvyšoval jejich počet. Zhruba polovina desetníků a dvacetníků by byla předložena k výměně za eura, což by zkomplikovalo přechod na novou měnu. Odčerpalo by se tím totiž potřebná kapacita bank a České národní banky.

 

Zdroj: HN

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

A co hodnota 1 centu?
Radek
1. 12. 2002, 19:46

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená