FinExpert.e15.cz

Způsobí Apple Watch revoluci?

louho očekávané hodinky Apple Watch budou prvním kompletně novým produktem, na který neměl vliv zakladatel společnosti Steve Jobs.
Způsobí Apple Watch revoluci?

Už příští měsíc by měl světlo světa spatřit nový produkt společnosti Apple. Dlouho očekávané hodinky Apple Watch budou prvním kompletně novým produktem, na který neměl vliv zakladatel společnosti Steve Jobs. Navzdory úspěšné historii všech iProduktů není dopředu dané, že i hodinky zaznamenají úspěch podobný jako iPhony, iPady apod. Rizika i příležitosti jsou u všech nových produktů, Apple Watch nevyjímaje.

Cena (riziko)

Prodejní cena bude začínat na 349 dolarech. To je dost odvážné vzhledem k tomu, že průměrná cena chytrých hodinek již prodávaných jinými prodejci je pod 200 dolarů. Nutno podotknout, že i ostatní produkty od Apple jsou úspěšně prodávané s prémiovou cenu.

Poptávka (riziko)

V roce 2014 se prodalo 4,6 milionů chytrých hodinek od téměř desítky výrobců včetně velkých vah jako Samsung či LG. To by byl objem pod rozlišovací schopnost Applu. Aby se hodinky staly plnohodnotným produktem, musí být jejich prodej násobně vyšší. Analytická firma Strategy Analytics očekává, že by jen v roce 2015 mohl dosáhnout prodej 28 milionů kusů. Takže nebude stačit, aby Apple přetahoval zákazníky jiných značek, bude si muset vytvořit úplně novou poptávku. A k tomu bude potřebovat vskutku revoluční produkt.

Bude to někdo chtít? (riziko)

Hodinky budou plnohodnotně fungovat, jen když budou v blízkosti mobilního telefonu, a většina jejich funkcí bude duplicitní s telefonem. Bude někdo chtít nosit 800 dolarů v kapse a 400 dolarů na ruce? Navíc když oba produkty nejpozději za 2 roky už budou zastaralé.

Apple opět láme rekordy

Apple opět láme rekordy

Společnost Apple pokořila 4 roky starý rekord ruské ropné firmy Gazprom ve velikosti čtvrtletního zisku.

Spousta funkcí (příležitost)

Apple Watch se bude od konkurence odlišovat počtem funkcí. Kromě standardních jako měření tepu bude Apple Watch mít i platební funkci Apple Pay či nápovědu Siri. Navíc Apple spolupracuje s mnoha dalšími firmami na vývoji dalších aplikací.

Silná značka (příležitost)

Apple je módní značka, je trendy a populární. To samo o sobě nažene kupce do obchodů. Navíc mají po světě 400 originálních obchodů a tučný rozpočet na marketing. Nepřímé předpoklady úspěchu splňuje Apple v plné míře.

Historie (příležitost)

Apple ještě neměl zcela neúspěšný produkt. Nikdy nepřišli na trh se svým produktem jako prvním svého druhu, ale vždy způsobili revoluci.

Zatím nelze očekávat, že Apple Watch budou (alespoň ze začátku) významným přispěvatelem do hospodaření společnosti Apple, ale rozšiřování produktového portfolia tímto směrem je jistě správným rozhodnutím.

Autor je analytik společnosti Cyrrus.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Jako hračka dobrý, ale hodinky jsem odložil s tím, j...
xls
9. 3. 2015, 14:21

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená