FinExpert.e15.cz

Zprostředkovatelé vědí, jak efektivně zabránit nežádoucímu přepracování smluv životního pojištění

Praha, 25. května 2015

Profesní sdružení AFIZ, jehož členové představují významnou část finančně poradenského trhu v České republice, vnímá potřebu řešit problematiku nedůvodného přepracovávání smluv životního pojištění některými zprostředkovateli. Zdůrazňuje ovšem, že zdaleka ne každé přepracování pojistné smlouvy je v rozporu se zájmem klienta a podstatná část storen smluv nemá původ v nekalé praktice některého zprostředkovatele. K celé řadě ukončení smluv totiž dochází v důsledku rozhodnutí klienta např. na základě změny jeho finanční situace a zprostředkovatel takové rozhodnutí nemůže ovlivnit.

Na základě výše uvedených skutečností AFIZ důrazně odmítá řešení, obsažené v pozměňovacím návrhu pana poslance Šincla, které postihuje plošně všechny zprostředkovatele za každé předčasné ukončení smlouvy, bez ohledu na to, zda při něm došlo k poškození klienta a zda na něm zprostředkovatel nese vinu či nikoliv. 

Návrh pana poslance Šincla by problém nežádoucího přepracování smluv nevyřešil, naopak by je podpořil. Vytvářel by potřebu uzavírat vyšší počet smluv a smlouvy uzavřené podle navrhovaných pravidel by naopak byly náchylnější k přepracování, protože by padla bariéra, kterou dnes představuje nízké odkupné při předčasném ukončení smlouvy. 

Sdružení AFIZ proto navrhuje jít cestou, která se dlouhodobě osvědčila v bankovnictví. Tou cestou je uzákonění práva pojišťoven vyměňovat si informace o klientech a zprostředkovatelích životního pojištění. To umožní vznik registru smluv a zprostředkovatelů po vzoru léta fungujícího Bankovního registru klientských informací, který pak bude efektivním nástrojem pro rychlé odhalení a postih těch zprostředkovatelů, kteří smlouvy přepracovávají v rozporu se zájmy klienta. 

„O vzniku takového registru již společně s USF ČR delší dobu jednáme s Českou asociací pojišťoven, dohoda se ukazuje jako reálná, problém je pouze v tom, že bez příslušné zákonné úpravy bychom potřebovali písemné souhlasy klientů a zprostředkovatelů což je velmi složité až nereálné“ konstatuje Petr Šafránek, generální sekretář AFIZ a dodává: „Pokud právo zřídit takový registr bude zakotveno přímo v zákoně, jsem přesvědčen, že problém vyřešíme a nebude to mít žádné nežádoucí dopady na poctivé poradce a zprostředkovatele ani na trh životního pojištění jako takový.“

AFIZ očekává, že poslanci přistoupí k posuzování obou variant řešení s maximální odpovědností a nepodpoří plošnou regulaci s mnoha nežádoucími efekty, která by problém naopak zhoršila. Očekává také, že  se odborný aparát Ministerstva financí  vrátí ke svému léta zastávanému odbornému názoru, odmítajícímu cenovou regulaci jako nepřípustný zásah do smluvní svobody, což ostatně konstatovala i Legislativní rada vlády. Tento názor byli pracovníci MF nuceni v posledních dnech změnit na základě tlaku dnes již odvolaného pana náměstka Prose.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená