FinExpert.e15.cz

Zpráva OECD o ekonomice České republiky (přehled a odkaz)

OECD očekává pro letošní a příští rok v České republice růst okolo 4 procent, což znamená podstatný pokrok oproti hospodářské výkonnosti v minulých let. Rostou zejména investice a export. Udržení této výkonnosti předpokládá vytváření dobrých podmínek pro pokračující využívání kapitálu, účinné využívání pracovních zdrojů a další rozvoj odpovídající kvalifikace.

Uvádí se to ve zprávě OECD, která byla dnes publikována na internetových stránkách ministerstva financí.  

Ve zprávě jsou jako klíčové úkoly příštího období označeny následující:

  • Fiskální konsolidace: výdaje vlády se za několik posledních let zvýšily a vytvořily vysoký deficit a velké daňové břemeno, zvláště s ohledem na vysoké zatížení práce. Vysoký deficit musí být snížen a rozpočtová reforma musí přinést udržitelné škrty ve výdajích, aby se snížil vliv daní a transferů na rozhodování domácností a firem. Zvláštní pozornost je třeba věnovat reformě zdravotního a penzijního systému, protože z demografických trendů v ČR je patrné, že se v několika příštích letech prudce zvýší podíl starých lidí v populaci.
  • Úspěšný vstup do eurozóny: měnová politika musí zůstat taková, aby bylo možné vstoupit do eurozóny a využívat přínosů eura; obtížná rozhodnutí bude třeba učinit ve vztahu k volbě nejlepší implementace eurostrategie, aby se vyloučily předčasné tlaky na reálnou ekonomiku a směnný kurz.
  • Zlepšování podmínek pro podnikání: dohánění úrovně HDP na hlavu vyspělejších zemí OECD musí být založeno zejména na přírůstcích produktivity práce. Mezi mnoha strukturálními politikami ovlivňujícími podnikatelské prostředí je třeba věnovat pozornost především administrativě a právním předpisům, které se týkají neživotaschopných firem a poměrně těžkopádných postupů pro zakládání firem a rozjezdu jejich činnosti.
  • Zlepšování trhu práce a zvyšování kvalifikace: Trh práce není funkční tak, jak by měl být, a to se odráží v rostoucí nezaměstnanosti. Záměr znovu zavést rozšiřování právní závaznosti kolektivních smluv do mzdového vyjednávání by snížil flexibilitu určování mezd. Navíc vysoké daňové zatížení práce oslabuje poptávku a nabídku a vede k únikům do šedé ekonomiky. Zaměstnavatelé se setkávají s obtížemi při aplikaci předpisů v situaci, kdy se chtějí zbavovat nevýkonných nebo nadbytečných pracovníků. Špatná výkonnost se neodvíjí pouze z malé flexibility trhu práce, ale také z pasti chudoby, která hrozí zvláště rodinám nezaměstnaných, a z nízké mobility, částečně spojené s problémy na trhu nájemního bydlení. Pokud jde o zvyšování znalostí a dovedností, programy vysokoškolského vzdělávání zaostávají za rychle rostoucím počtem nově přihlášených studentů a za požadavky na nové osnovy. K tomu přistupují specifické otázky týkající se vzdělávacího systému pro rómské obyvatelstvo, kde se míra nezaměstnanosti pohybuje vysoko nad průměrem.

Zdroj: MFČR

Překlad kompletní zprávy na stránkách ministerstva financí

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená