Možná to znáte z vlastní zkušenosti – potřebujete půjčku, ale banka vám půjčit nechce. Důvody mohou být různé: jste moc mladí, moc staří, ještě studujete, jste živnostník, jste „single“, matka samoživitelka nebo se najde jiný důvod, pro který vám banka žádost o úvěr zamítne. Tento neosobní přístup bankovních domů vnuknul myšlenku bývalé novinářce Lucii Tvarůžkové, která spolu se startupovým developerem Martinem Pejšou a s financemi Home Creditu rozjela projekt Zonky.cz.
Průměrný úrok u tuzemských bank: 13,2 % Průměrný úrok, který deklaruje Zonky: 9,8 %
U Zonkyho jde o půjčování peněz. Ale jinak než v bance. Příležitost mají nejen ti, kteří peníze poptávají, ale i lidé, kteří mají volné peníze a chtějí je zhodnotit. Jinak řečeno, Zonky funguje na principu vzájemného půjčování peněz mezi obyčejnými lidmi. Zájemce o půjčku může dosáhnout na nižší úrok než v bance. Investor, který dá své peníze všanc, zase naopak získá vyšší úrok než například na spořicím účtu.

Zonky má 5 stupňů ratingu, podle něj nabídne žadateli o půjčku úrok. Investorský panel (obr.: zonky.cz)
Z pohledu investora slibuje Zonky výnos 3,99 %, což je oproti spořícím účtům výrazně více. Z pohledu dlužníka pak lze klesnout až na 5,99 %, ale záležet bude na tom, do jaké kategorie vás Zonky zařadí. Více o rizicích a úrokových kategoriích viz screenshot výše. Hodnocení má být individuální a zohledňovat nejen bankovní, ale také společenský kredit a co o sobě žadatel poví. Posuzovat se má třeba i to, co o člověku vypovídá jeho aktivita na sociálních sítích. Příklad:
- Jak to vidí Zonky: Jana se dokáže postarat o malé dítě a přitom zvládá svoji práci tak dobře, že ji za poslední dva roky v práci třikrát povýšili.
- Jak to vidí banka: Jana je rozvedená matka samoživitelka.
Každý investor může na konkrétní žádost o úvěr reflektovat částkou nejvýše 5 000 Kč, tím má být zajištěna diverzifikace rizika. Na žádost o úvěr ve výši 100 000 Kč se jich tak bude muset složit nejméně dvacet. Každý žadatel, respektive jeho příběh, dostane 7 dní, aby investory přesvědčil. Pokud ne, jeho žádost bude stažena. Peníze si lze půjčit na období od půl roku do sedmi let.
Zonky v kostce:
Zonky tak funguje jako virtuální tržiště, kde se střetává nabídka peněz a poptávka po penězích. Provize, kterou si Zonky z poskytnutých úvěrů bere jsou 2 %. Za tento podíl vyřizuje papírování, zajišťuje provoz webu, rating žadatelů o půjčky, atd.
Co říkáte na projekt Zonky?