FinExpert.e15.cz

Zneužití karty se už bát nemusíte (novinky ČS)

První banka, která bude plně ručit za zneužití karty. A nebude vás to stát ani korunu. ČS představila novinky v karetní oblasti.
Zneužití karty se už bát nemusíte (novinky ČS)
Přestože placení kartou je pro mnoho z nás naprostou samozřejmostí, existuje stále početná skupina lidí, která platební kartu využívá pouze k výběrům v hotovosti. Bojí se, že by mohlo dojít ke zneužití jejich platební karty. To chce Česká spořitelna změnit a na včerejší tiskové konferenci představila svůj plán, jak mimo jiné chce docílit toho, aby při volbě banky každý zvažoval možnost stát se klientem právě České spořitelny.

Blokaci provede každá banka

Jestliže svoji platební kartu ztratíte, je potřeba ji ihned zablokovat. Některé banky přebírají odpovědnost za zneužití okamžikem telefonického nahlášení ztráty karty (např. Citibank), u jiných máte zodpovědnost za transakce kartou do půlnoci dne, kdy jste ztrátu nahlásili. Toto riziko si lze samozřejmě pojistit a pojištění zneužití platební karty, které nabízejí všechny banky, kryje zneužití karty i zpětně několik dnů před nahlášením blokace. Za pojištění však musíte platit, není to standardní služba banky, jak je tomu například v USA.

V USA je běžné, že banka ručí za všechny karetní transakce, o kterých držitel karty prohlásí, že je neprovedl on, bez ohledu na to zda byly provedeny před nebo po oficiálním nahlášení ztráty či krádeže karty. Jednoduše své bance nebo karetní společnosti vyškrtnete ze svého výpisu transakce, které jste neprovedli, a je to.

Vzor podle České národní banky

Začátkem roku 2003 vydala Česká národní banka tzv. vzorové obchodní podmínky. Ty doporučila bankám přijmout do 1. dubna 2003, ale nenařídila jim to. Tyto vzorové podmínky obsahují mimo jiné doporučení, jak má banka přistupovat k odpovědnosti za zneužití platebních karet a související podvody. Podle těchto podmínek držitel karty neponese žádnou odpovědnost za transakce provedené jeho kartou od okamžiku, kdy ztrátu karty bance oznámí a za transakce provedené před oznámením ztráty ponese odpovědnost pouze do výše 4 500 Kč. Všimněte si, že zde není časové omezení. Znamená to, že jakýkoliv držitel karty by mohl po měsíci přijít do své banky a říct, že transakce nejsou jeho. A banka, ať se stará. Vzhledem k pověstnému chování některých českých občanů by takovéto přijetí Vzorových podmínek pro banky znamenalo jistý problém.

Odpovědnost na banku

Česká spořitelna jde dál a představila novou službu pro všechny držitele karet ČS. Od 1. ledna 2007 Česká spořitelna automaticky přebere odpovědnost za neoprávněné transakce provedené ztracenou nebo zcizenou kartou. Odpovědnost se vztahuje na transakce až do 48 hodin před nahlášením ztráty karty. Jedinou podmínkou je spoluúčast držitele karty, ta je 4 500 Kč. To znamená, že pokud dojde ke ztrátě či zneužití vaší karty, po nahlášeni její blokace odpovídáte za transakce do částky 4 500 Kč, nad to přebírá riziko ČS. Omezení dva dny zpětně má zmenšit riziko podvodného a účelného nahlášení blokace karty.

Banka se však zříká odpovědnosti u PINových transakcí, tzn. všech transakcí, kde je zadaný PIN. Tyto transakce je možné krýt dokoupitelným pojištěním. Rovněž ČS nepřevezme odpovědnost u transakcí, kde stopy vedou k možnému zneužití samotným držitelem karty nebo jeho rodinnými příslušníky. Pro omezení těchto podvodů ČS disponuje výkonným monitoringem transakcí a banka uvádí, že je schopna tyto snahy o podvod odhalit.

Pojištění zneužití karty zajistí větší klid

Jestliže se nechcete spolehnout na automatickou ochranu ze strany banky, od ledna ČS rozšířila i parametry dobrovolného pojištění proti zneužití karty. To banka poskytuje ve spolupráci s pojišťovnou AIG. V tomto pojištění jsou automaticky pojištěny i transakce, při kkerých byl zadaný PIN a pojišťovna kryje riziko až 96 hodin před nahlášením blokace karty.

Rozsah rizik, které kryje pojištění

  • Všechny transakce ztracenou nebo odcizenou kartou až 96 hodin zpětně od nahlášení ztráty karty, a to včetně PINových transakcí
  • Není žádná spoluúčast držitele karty, pojišťovna uhradí vše
  • Pojištění se vztahuje na ztrátu nebo odcizení dokladů a klíčů do výše 8 000 Kč
  • Pojištěno je odcizení hotovosti vybírané z bankomatu nebo na pokladně banky do 2 hodin od výběru - limit 10 000 Kč
  • Poplatek za blokaci nebo stoplistaci platební karty

Co pojištění nekryje

  • Nouzové vydání karty nebo hotovosti v zahraničí

Cena pojištění

  • Pojistné krytí 10 000 Kč - 170 Kč ročně
  • Pojistné krytí 30 000 Kč - 320 Kč ročně
  • Pojistné krytí 50 000 Kč - 480 Kč ročně
Pojistku je nutné sjednat a zaplatit ke každé kartě zvlášť (ale například u Komerční banky máte pojištěny všechny svoje karty vydané k účtu). U zlatých karet je pojištění automatickou součástí v nejvyšší krycí variantě (tj. 50 000 Kč).

Příklad od Raiffeisenbank

Všechny embosované karty Raiffeisenbank (kreditní i debetní) mají v ceně pojištění zneužití karty do výše 10 000 Kč, resp 100 000 Kč u zlatých karet. Pojištěny jsou všechny transakce včetně PINových, a to zpětně od půlnoci dne, kdy byla telefonicky nahlášena ztráta karty. Netýká se to však karet elektronických, ty pojištěny nejsou. V tom je nabídka České spořitelny lepší, byť se spoluúčastí.

Je nutné vnímat i rozdíl mezi pojištěním (plní pojišťovna, což chvíli trvá) a odpovědností banky (plní přímo banka, tj. reklamace je rychlejší).

Autem si pro bankomat už nepřijedou

Česká spořitelna představila i nový bezpečnostní systém pro své bankomaty. Ten do svých bankomatů průběžně instaluje od října. Celá finta spočívá v tom, že pokud bude případný zloděj s bankomatem manipulovat nebo se jej pokusí vyloupit, bezpečnostní systém se automaticky aktivuje a obarví nesmazatelnou barvou všechny bankovky v bankomatu. Takto označené bankovky mu nikdo nepřijme a pokud by je šel vyměnit do banky, došlo by ihned k jeho zadržení.

Jedná se o celou řadu senzorů, které monitorují manipulaci s bankomatem a snahu o jeho vyloupení. Bezpečnostní systém monitoruje rovněž i dotace hotovosti do bankomatu, takže sníží riziko přepadení jeho obsluhy a následného vybrání hotovosti.

Dobijete Twist

Od prosince bude z bankomatů ČS možné dobíjet již všechny předplacené karty našich operátorů. Poslední, který v nabídce ČS chyběl, byl T-Mobile. Nově půjde dobít jeho Twist karty v hodnotě 200, 400, 800, 1 000, 2 000, 4 000 Kč nebo jinou částkou v hodnotě od 200 do 9 999 Kč.

Maximální limit dobití je 10 000 Kč za měsíc a šest transakcí denně (na jednu kartu). Dobití samozřejmě probíhá online a je vytištěn kupón o transakci.

Zavedení odpovědnosti banky při ztrátě a zneužití karty mě od ČS příjemně překvapilo. Osobně jsem tipoval, že první s touto službou přijde spíše jiná banka. Může to tak být zajímavá konkurenční nabídka, která může motovovat další banky, aby svůj postoj přehodnotily.
Další článek


 

celkem 23 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Jaké poplatky ?
Rada
26. 11. 2006, 18:09
Re:Pin
powalec
19. 11. 2006, 21:25
Re:Pin
Dalibor Z. Chvatal
19. 11. 2006, 09:16
Re:Pin
powalec
19. 11. 2006, 02:22
Re:Čipová karta není
a8n
17. 11. 2006, 21:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená