FinExpert.e15.cz

Zmrazte si ceny energií

Stejně tak, jako si můžete zafixovat hypotéku, existuje i fixace ceny energií.
Zmrazte si ceny energií

Stejně tak, jako si můžete zafixovat hypotéku, existuje i fixace ceny energií. Ta s sebou nese nejen výhody v podobě ušetřených korun, ale také riziko prodělku. Vše se odvíjí od hospodářské situace, která však nelze přesně dopředu odhadnout.

5 tipů, jak naučit děti hospodařit s penězi

5 tipů, jak naučit děti hospodařit s penězi

Pracuje ve vaší domácnosti elektroměr na plné otáčky a účty se stále zvyšují? Náhlé výkyvy cen elektřiny by vás tedy mohly položit na lopatky. Proto některé české distributorské společnosti nabízejí fixaci cen elektřiny, která by vám mohla přinést úsporu v řádu tisíců korun. Stačí si jen zmrazit stávající cenu elektřiny a následný růst cen vás už nevyděsí.

Hop nebo trop

Pokud dáváte přednost jistotě před rizikem náhlého zvýšení ceny za elektřinu, bude pro vás fixace ceny pravděpodobně nejlepším rozhodnutím. Aktuální tržní cena se dá zafixovat na několik let dopředu, nejčastěji na dva až tři roky. Po tuto dobu budete platit dohodnutou pevnou částku, i když cena ve skutečnosti nadále poroste.

V případě zvýšení tržní ceny tedy budete, oproti ostatním odběratelům, platit „loňskou“ cenu a ušetříte nezanedbatelné sumy. Na fixaci cen energií se dá ale i prodělat – pokud cena bude klesat. Příkladem je ekonomická krize, která zapříčinila pokles odběrů.

Elektřiny bylo najednou více, než se stačilo spotřebovávat. Ceny na energetických burzách šly tedy rázem dolů a dodavatelé byli nuceni elektřinu zlevňovat. Ekonomická situace je nevyzpytatelná, proto vám nezbývá nic jiného než zariskovat.

Vše má svoje ALE...

Jako spotřebitelé platíme celkovou cenu za elektřinu, která se však skládá z ceny za silovou elektřinu a z ceny regulované. Zafixovat lze však pouze složku silové elektřiny – tzn. samotnou odebranou elektřinu – která je dána poměrem nabídky a poptávky a tvoří přibližně 50 % z celkové ceny. Pokud je tedy poptávka vyšší, roste i její cena, a naopak.

Regulovaná část ceny zahrnuje náklady za distribuci energie, systémové služby, vícenáklady spojené s podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a cenu za činnost operátora trhu. Tuto část ceny, která je daná státem, nelze zafixovat a platíme ji samotnému distributorovi. I když si tedy dáte cenu elektřiny tzv. na zámek, vlivem růstu regulované ceny se celková částka elektřiny bude i přesto zvyšovat.

Dalším úskalím je, že po dobu trvání fixace nemůžete přejít ke konkurenci a vypovědět stávající smlouvu. Musíte čekat, až vyprší stanovená doba. Navíc si musíte konec fixace pohlídat, jinak se vaše smlouva automaticky prodlužuje. Pokud se však upíšete u jiného „energetického“ dealera, sankce za nedodržení smlouvy vás nemine. Dodavatelé si tímto hlídají zadní vrátka, aby si zákazníka udrželi co nejdéle.

Změna k lepšímu

Rozhodujete se, zda využít fixaci ceny elektřiny, zůstat u běžného tarifu, změnit dodavatele či přejít na tarif s proměnnou cenou? V úvahu jistě vezměte výši vaší celkové spotřeby proudu. Používáte-li elektřinu k ohřevu vody, svícení, vytápění i provozu spotřebičů, pak by se vám volba fixace ceny mohla vyplatit. Nahrává tomu i celkový dlouhodobý růst cen energií.

Tuzemští zákazníci jsou ve většině případů pohodlní měnit jakékoliv dosavadní zvyky. S tím souvisí i změna dodavatele energií, přestože se tímto tahem dá mnoho ušetřit. Češi jsou zkrátka odpůrci změn a možnost úspory pár stokorun jim nemusí stát za námahu.

Změna dodavatele elektřiny je ale jedním ze způsobů, jak bojovat s neustálým zdražováním elektřiny. Pokud chcete ušetřit, projděte si nabídku různých dodavatelů a vyberte si z širokého spektra nejrůznějších slev a produktových balíčků. Nabídky speciálních produktových řad či fixaci cen elektřiny nabízí jen několik dodavatelů a každý má většinou jiné obchodní podmínky. Zvažujete-li tedy přechod k jinému dodavateli, nezapomeňte si pečlivě projít svou dosavadní smlouvu, abyste nemuseli platit zbytečné sankce.

Další článek


 

Související články


celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Koukněte na www.3-e.cz. Pod 18000 Kč se dostanete a ...
Martin
16. 7. 2013, 09:41
děkuji skusím to.
milan
16. 7. 2013, 09:18
Milane, zadejte si výpočet ze záloh a uvidíte, kdo V...
Jan
15. 7. 2013, 23:00
oprava jenom1100kubíků.omlouvám se
milan
15. 7. 2013, 19:16
chci ušetřit.když dám ale konkrétní dotaz loni jsem ...
milan
15. 7. 2013, 19:14

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená