FinExpert.e15.cz

Zmizí stravenky úplně?


vk  |  14. 03. 2008 10:26

Jediní, pro koho jsou stravenky opravdu výhodné, jsou společnosti které je vydávají.

To že většina lidí naivně myslí, že jsou výhodné i pro někoho dalšího (např. pro zaměstnance, pro zaměstnavatele, pro restaurace, pro stát, ...) je pouze důsledek takovýchto PR článků a toho, že lidi nevidí dál než do svojí peněženky.

 | 
Terminator3  |  14. 03. 2008 10:34

Výhodné pro zaměstnance samozřejmě jsou. Dostávám stravenky denně na 85 Kč, ale platím za ně jen zlomek těchto peněz. Takže ano, mně se vyplatí..

 | 
vk  |  14. 03. 2008 16:17

Jak říkám, lidi co si nevidí dál než do svojí peněženky si myslí že jsou pro ně stravenky výhodné. Neber to že se tě snažím urazit, každý rozumí něčemu jinému, nemůžou všichni rozumět ekonomice.

Za 85Kč stravenku zaplatíš cca. 38Kč. Zaměstnavatel ale tu stravenku musí od stravenkové firmy koupit za řekněme 90Kč, a hospodě za ni potom stravenková firma proplatí řekněme 80Kč. Takže z každého tvého oběda dostane stravenková firma 10Kč.

Kdyby ti zaměstnavatel těch 52Kč směl dát rovnou na ruku, tak na tom ty i hospoda budete každý o 5Kč líp než teď (a hospody by to velmi pravděpodobně použily k boji o zákazníka, takže by třeba zvětšily porce anebo aspoň vypraly ubrusy). Jenže stravenkové firmy si vydobyly zákon, podle kterého ti na oběd smí zaměstnavatel přispívat jedině ve stravenkách.

 | 
Roman  |  15. 03. 2008 09:06

Já jsem byl vždycky proti stravenkám, svého času se navrhovalo, že by se stravenky zrušily a ve stejné hodnotě by zaměstnanec dostal vyplacenou částku v Kč nepodléhající dani. Stravenkové firmy se tehdy ozvaly a návrh zmizel v propadlišti dějin. Nejenom, že se na stravenkovém byznysu zcela bezúčelně přiživují stravenkové firmy, pro které je to bezva, ale v konečném důsledku na tom stejně doplatí samotný zaměstnanec. A proč? U nás ve městě jsem si všimnul, že pokud nám zaměstnavatel začal přispívat víc na stravenky, a to tím způsobem, že zvýši hodnotu vydávané stravenky, tak o tutu sumu okamžitě během následujících dvou týdnů zdražily všechny okolní restaurace - když zjistily, že jsou v oběhu stravenky vyšší hodnoty a převažují mezi přijímanými stravenkami tyto vyšší hodnoty, okamžitě se zdražilo. V případě, kdyby místo stravenek byla dávána nezdaněná částka ve výplatě, nemohly by si toto dovolit. Proto jsem byl vždycky proti vyšším hodnotám, raději jsem chtěl, abychom platili míň, ale byla nás menšina a byli jsme přehlasováni maminami, které na oběd nechodí a stravenkami přes polední přestávku platí v obchodech. Tak kde je ta stravenkovými firmami uváděná podpora zaměstnaneckého stravování? Já budu na obědy chodit ať už za stravenky nebo za své, bez jídla bych nevydržel, maminy zase na obědy nikdy nechodí a chodí místo toho do obchodu.

 | 
Tom  |  17. 03. 2008 08:23

Nesmite zapominat na fakt o ktery tady hlavne jde. Prispevek na stravovani byl danove uznatelny vydaj. Ted bude firma muset vynalozit vic penez aby zachovala jeho vysi pokud ho vubec zachova. Tim ze se stravenkou neda platit vsude a je pro zamestnance vyhodna je to alespon trochu nuti se v tehle dobe obtezovat a obcas si zajit na poradny jidlo. Klidne bychom se bez stravenek obesli, kdyby se dokazalo zajistit, ze zamestnavatel vynalozil penize opravdu na stravovani (aby si je mohl odecist z dani) a ze je zamestnanec vyuzil opravdu na platbu za jidlo. Klidne by se mohlo zprisnit kde se da stravenkami platit a ne to zrusit uplne.

 | 
ja  |  17. 03. 2008 09:58

To je jasne, ze pro charitu to firma nedela. A lobuje u sefu firem, aby si braly u nich. My jsme firmu menili, ale nevime proc. V kazdem pripade: Kdyz budu mit listek na obed, tak pujdu na teply obed (kdo ma moznost, zena ne). Kdyz nebudu mit nic nebo jen priplatek v penezich, tak se odbydu nejakym salamem nebo kyselym salatem nebo budu jist az doma. Takze si vlastne ani neudelam prestavku, budu delat chyby, zblbnu, zblaznim se ....................

 | 
Pet  |  14. 03. 2008 12:05

Největší humbuk se vždycky zvedne, když chce stát šáhnout na peníze různým parazitům typu stravenkových firem, stavebních spořitelen, pojišťoven (životní pojištění) a jiných, které žijí prakticky jen z nějakého administrativního nesmyslu vymyšleného nějakým uplaceným státním úředníkem.

I u stravenek bude rozhodně lepší, když se zruší a peníze na ně si rozdělí zaměstnanci a zaměstnavatelé (a zbytečný mezičlánek zhebne). Zmizí i spousta zbytečné administrativy a s penězi se najíte kdekoliv.

 | 
Terminator3  |  14. 03. 2008 14:14

Jenže peníze na ně si nerozdělí zaměstnanci a zaměstnavatelé, ale stát a zaměstnavatelé, zaměstnanec těžce ostrouhá...

 | 
Pet  |  14. 03. 2008 15:47

To je otázka k projednání se zaměstnavatelem, aby to promítl do mezd. Zatím se ale většina humbuku týkala toho, aby se udržel krmelec pro stravenkový firmy.

 | 
vk  |  14. 03. 2008 16:23

To že zlý kapitalista chce za každou cenu ostrouhat zaměstnance kde to jen jde je představa, kterou v lidech vypěstovali komunisté a pokračují v tom současní socialisté.

Každý podnikatel má nějaký rozpočet, a v něm vyčleněny peníze na zaměstnance, ze kterých se platí mzdy, stravenky, a třeba taky příspěvky na penzijní připojištění a podobně. To jestli tento balík zvětší nebo zmenší nemá naprosto žádnou souvislost s tím, jestli se stravenky zruší nebo ne. Když bude chtít balík na zaměstnance zmenšit, tak ho zmenší, i když stravenky zůstanou. Když ho bude chtít zachovat/zvýšit, tak ho zachová/zvýší i bez stravenek.

 | 
Tomáš Marný  |  14. 03. 2008 15:47

Zkus si spočítat, kolik mně zůstane, když mně zaměstnavatel přidá těch 50,- Kč denně, co dává na stravenku.

 | 
vk  |  14. 03. 2008 16:31

Když to přidá do normální mzdy, tak z toho nejdřív zaplatí 13Kč zdravotní+sociální pojištění, zbývajících 37Kč dá do hrubé mzdy a z toho se zaplatí dalších 4,60Kč další zdravotní+sociální pojištění a 5,50 daň z příjmu, takže z padesátikoruny zůstane 26,90Kč.

Tady ale není žádný racionální důvod pro to, proč by ti zaměstnavatel nemohl dát těch 50Kč na ruku nezdaněných, tak jak jsou. Jediný důvod k tomu je, že stravenkové firmy si vymohly, aby to směl udělat jedině prostřednictvím jejich stravenek. Napiš svému senátorovi a svým poslancům, že jestli chtějí tvůj hlas v příštích volbách, ať zruší to omezení na stravenky, ať můžou zaměstnavatelé přispívat na obědy v hotovosti.

 | 
Tomáš Marný  |  14. 03. 2008 17:42

Napiš senátorům, poslancům... Dobrej fór, před časem jsem napsal členům jistého výboru parlamentu, od většiny nepřišlo ani ň, od Tlustého potvrzení o přečtení zprávy a jenom od Kalouska jakási obecná odpověď.

 | 
cmel  |  15. 03. 2008 09:22

Joooo máš , recht . Napiš šéfovi senátu Sobotkovi a nepřijde Ti ani tečka.Moje zkušenost. Jedinej Klaus mi obšírně a důkladně odpověděl ( néé, že bych ho měl tak v lásce , ale komu čest tomu čest-co se týká odpovídání na dotazy . Samozřejmě k tomu mají papaláši své kanceláře a aparáty plné úředníků, to vím...) .

 | 
cmel  |  15. 03. 2008 09:27

Např. živnostník taky nic nedostane a kolikrát takovej "culíkář malinkej " je na tom hůře než zaměstnanec . Stravenky zrušit a basta . Česká lidová tvořivost zajisté najde účinné řešení jak bolístku pofoukat !

 | 
pixall  |  15. 03. 2008 14:40

stravenky je statom podporovane vypalnictvo. podla zakona sme povinni zamestnancom dat stavenky (kedze jedalen nemame), a to bez ohladu na to, ci to niekto chce alebo nie. jeden kolega v zivote nikdy stravenkou nezaplatil, plati si za jedlo vzdy peniazmi, je to tak pre neho praktickejsie. stravenky berie ako nutne zlo a ked ich uz ma velku kopu, tak ich da svojej mame nech za to kupi nieco domov. a za to, ze si takto vzajomne komplikujeme zivot, este berie proviziu ci skor vypalne 4,5% sukromna firma, inac je to jeden z najhorsich dodavatelov - na fakturu nedaju ani so splatnostou ihned, vzdy len hotovost alebo platba vopred.. poukazky maju obmedznu platnost (len do konca roka), je teda problem nakupit to do zasoby, ked sa neminu, je problem to vratit... takze to kupujeme v mnozstve na 2-3 mesiace, musia sa v tom utopit peniaze, musi po to niekto niekam ist, alebo si to nechame dorucit, dorucenie straveniek od dodavatela ktory sedi 500 metrov od nas je 350 korun + dph... ovela ovela radsej by som bol keby zamestnanec dostal tieto nedanene peniaze na ruku priamo, a nie cez takehoto nejakeho hajzla vypalnickeho.

 | 
ja  |  17. 03. 2008 09:30

Stravenky jsou normalni byznys. Podnik da benefit a m aulevu na danich. To je dobre.

Protoze ja zamestnanec mam urcene "penize" na obed, proto na nej jdu. Kdyz je nebudu mit, na obed chodit nebudu, odbydu to rohlikama a nejakym blafen za tretinovou cenu a studenym. Kdyz da zamestnavatel penize navic, asi je na plnohodnotny teply obed s polevkou nevenuji - je spousta jineho placeni.

Pokud nebudeme chodit na obedy, nemusi nektere restaurace v poledne ani varit. A nebudou kupovat maso. Zato bude hodne zlucniku z hnusnych salatu a uzenin. Snad budou pri vetsim odbytu alespon o dva dny cerstvejsi...

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená