FinExpert.e15.cz

Změny v třetím pilíři důchodového pojištění: Co nás čeká?

Stát chce třetí pilíř zatraktivnit, protože zájem o něj neustále klesá.
Změny v třetím pilíři důchodového pojištění: Co nás čeká?

Poslanci schválili změny v důchodovém pojištění. Budou pro nás podstatné, nebo se dotknou jen malého procenta z nás? Stát chce třetí pilíř zatraktivnit, protože zájem o něj neustále klesá. Novelu musí ještě schválit senát.

Rušení II. pilíře

Druhý pilíř bude zrušen k 1. lednu roku 2016. Rozhodla tak vláda. Do konce března příštího roku by účastníci na druhém pilíři měli být o věci informováni penzijní společností. Do konce září by lidé měli penzijní společnosti sdělit, jakým způsobem chtějí své úspory vyplatit – v hotovosti poštou, na bankovní účet, nebo převedením do třetího pilíře, pokud jej mají založený. Peníze budou vypláceny na podzim roku 2016, ne-li až ke konci roku.

Exekucí na důchod je čím dál více

Exekucí na důchod je čím dál více

Druhý pilíř se netěšil přílišné oblibě mezi občany České republiky. Podle informací Asociace penzijních společností ČR si penzijní spoření v II. pilíři uzavřelo 83 000 účastníků. „Vinu na tom nesla jak vláda Petra Nečase, která nedokázala občanům výhody 2. pilíře dobře vysvětlit, tak tehdejší opozice, která otevřeně deklarovala, že pilíř zruší, jakmile se dostane k moci. Lidem tak chybělo to hlavní, co u spoření na penzi očekávají – jistota, že se podmínky nebudou měnit,“ říká tiskový mluvčí Asociace penzijních společností ČR, Jan Sedláček. Jak nás informovalo Ministerstvo financí, o zrušení II. pilíře důchodového spoření rozhodla vláda již 12. listopadu 2014. 

Pro připomenutí

III. pilíř je dobrovolný. Na penzijní spoření si můžeme odvádět libovolnou částku. Dejte si ale pozor, aby byla v takové výši, že vám přispěje i stát. Z tohoto pilíře můžeme kdykoliv vystoupit, ale s jistými sankcemi.

 

 

Změny ve III. pilíři

Ke změnám by mělo dojít od příštího roku. První změnou podle všeho bude zvýšení hranice pro daňovou úlevu. Zaměstnavatelé budou moci přispívat na pojištění o 20 tisíc korun více (nyní je to 30 tisíc). Budeme mít možnost odečíst si z daní část penzijního připojištění se státním příspěvkem v roční výši 24 tisíc korun místo původních 12 tisíc. Podle zdrojů Ekonomiky ČT24 hovoří premiér Sobotka o tom, že daňová úleva bude mít dopad na státní rozpočet v roce 2017 (ve výši jedné miliardy korun). Tyto změny ale podle Sobotky mohou třetí pilíř udělat zajímavějším.

Spořit budou moci i lidé mladší 18 let. V 18 letech si bude možné vybrat z penzijního pojištění 30 procent z naspořené částky. A to jednorázově. Bude ale potřeba spořit minimálně deset let a v uplynulých dvou letech neměnit penzijní společnost. Smlouvu dětí budou mít plně v rukou rodiče. Nebudou potřebovat svolení soudu, jak je tomu například u stavebního spoření. Rodiče budou tak moct uzavírat a měnit smlouvy.

Polepší si i poskytovatelé penzijního pojištění. Zvýší se jim provize za uzavření smlouvy. Měla by být ve výši asi 1760 korun (nyní asi 880 korun). My ale za poplatky zaplatíme asi o 80 až 120 korun ročně více. Informuje Ekonomika ČT24. Lidé, kteří spoří nadprůměrné částky, možná za poplatky dají až několik tisíc korun ročně.

Sníží se i hranice věku, kdy budeme mít nárok na výplatu naspořených peněz. Zmiňovaný věk by měl být 60 let (místo důchodového věku). Tuto změnu ale zaregistruje asi jen 300 tisíc Čechů. A to těch, kteří si spoří v nových takzvaných účastnických fondech. Pokud si v důchodu necháme peníze vyplácet postupně alespoň po dobu deseti let, budeme osvobozeni od daní z výnosu. Ta činí 15 procent.

A co si o tom myslí analytici?

Analytička společnosti Swiss Life Anežka Kneeová je lehce skeptická. „Ne každá změna v jakémkoli systému musí být vždy pozitivní a krokem vpřed. Možnost odečíst si z daní část penzijního připojištění se státním příspěvkem v roční výši 24 tisíc korun místo původních 12 tisíc není nejefektivnějším krokem. Využijí toho totiž maximálně lidé s vyššími příjmy. Za první pololetí tohoto roku se průměrný příspěvek účastníka na penzijním připojištění rovnal 576 korunám a účastníka důchodového penzijního spoření o něco více, 701 korun. Z výsledků lze vyvodit, že si lidé spoří na penzi málo a na daňové zvýhodněnou část ani nedosáhnou. Výrazněji by pomohlo zvýšení státních příspěvků. 
Výrazným plusem a rozhodně pozitivní zprávou pro klienty je stanovení věku pro nárok na výplatu naspořených financí v 60 letech. Doposud je konec spoření závislý na důchodovém věku a uspíšit si výplatu dávek je možné jen formou předdůchodu. Tato skutečnost pro mnohé znamená, že i s předdůchodem se výplaty dočkají například až v 63 letech,“ říká Kneeová.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Naprostý nesmysl, tato vláda má opravdu v hlavně nas...
xls
23. 11. 2015, 13:26
nechapete?! ani chapat nemuzete kdyz nemate deti a ...
ppetr1
22. 11. 2015, 19:33
Jakoby vás někdo nutil, kde je vlastně problém? Děti...
Nechápu
22. 11. 2015, 19:18
hlavne by mel stat zohlednovat pocet deti a hlavne v...
ppetr1
22. 11. 2015, 18:45
Stát by se vůbec neměl vměšovat do vytváření úspor n...
Mo
20. 11. 2015, 09:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená