FinExpert.e15.cz

Změny v silniční dani – sleva bude záležet na stáří vozu

V návrhu novely, který nyní putuje do sněmovny, se počítá s tím, že sleva ze základní sazby silniční daně bude záviset na stáří vozu, a nikoli emisní třídě Euro, jak je tomu v současnosti.

Oznámil to včera na tiskové konferenci premiér Mirek Topolánek. Novelu musí ještě schválit parlament a podepsat prezident. Silniční daň se odvádí s určitými výjimkami za všechna vozidla určená k podnikání.

Například za kamionovou soupravu je základní sazba 51.000 korun za rok. Vozový park nákladních vozidel, které jedzí po českých silnicích, je v průměru 16 let.

Vláda návrh schválila až na třetí pokus, a to zejména kvůli změnám, které prosazovala Strana zelených, jejíž zástupci chtěli rozšířit seznam vozidel osvobozených od daně. V původních návrzích byla uvedena pouze vozidla s hybridním, tedy napůl elektrickým, pohonem. MF podle Topolánka vyšlo zeleným vstříc a seznam doplnilo o vozy s pohonem na zemní plyn, LPG a etanol. Jednalo se o sporný bod, který znemožnil přijetí zákona již loni.

Úsilí o omlazení vozového parku v ČR

Hlavní změnou, již zákon přináší, je to, že zvýhodněni budou majitelé nových automobilů oproti podnikatelům se starými vozy. Úřednici si od jeho schválení slibují omlazení vozového parku na českých silnicích o nová vozidla, která se budou šetrněji chovat k životnímu prostředí. Zákon se také bude snáze reagovat na rychlý vývoj norem Euro a nebude nutné ho měnit při každém jejich zpřísnění.

Njevyšší, 48procentní úlevě na danim, se dosud těší majitelé vozů, které splňují normu Euro 3 a vyšší. Menší, čtyřicetiprocentní slevu mají vozy s Euro 2. Obě výhody skončí a stejné slevy budou vázány pouze na datum první registrace automobilu. Nejvyšší sleva bude na vozy staré tři roky a mladší, o 40 procent méně, než je základní sazba, zaplatí majitelé aut od tří do šesti let stáří.
Naopak vlastníci starších vozů si mají připlatit. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout majitelé vozů vyrobených před rokem 1989. Dosud platili 15 procent nad základní sazbu, podle nového zákona by to mělo být 25 procent.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená