FinExpert.e15.cz

Změny poplatků přinesou i v tomto roce několik oříšků

Jsou změny, které bijí do očí, a pak ty, kterých si vůbec nevšimnete. A pokud je podobných nevědoucích klientů víc, pro banku je to skvělé. Peníze se jí jen hrnou…
Změny poplatků přinesou i v tomto roce několik oříšků

Leden patří k měsícům, které jsou na změny bankovních sazebníků nejbohatší. Ale i v dalších měsících 2011 se u českých bank musíme připravit na smršť poplatkových změn. Co se bankovních poplatků týče, slovník bank dokáže být neobyčejně tajuplný. Proto jsme udělali soupis základních změn v sazebnících bank pro první měsíce letošního roku.

Komerční banka

O chystaných změnách poplatků v Komerční bance jsme vás již obšírně informovali na podzim minulého roku. Koncept MojeOdměny umožňuje vlastní aktivitou klientovi snížit zaplacené poplatky – čím více budete využívat platební kartu, tím méně na poplatcích zaplatíte.

Za každý výběr z bankomatu zaplatíte 5 Kč, které však od banky další měsíc můžete dostat zpět – co platba kartou u obchodníka, to jeden proplacený výběr v ATM z předchozího měsíce. Dostupnost prémiových platebních karet se v tomto roce zvýšila – poplatek za vedení zlaté karty klesl na 2 990 Kč, dříve 5 000 Kč, resp. 4 000 Kč podle typu účtu, stříbrnou platební kartu KB lze mít za 990 Kč ročně, dříve 3 500, respektive 2 500 Kč, vedení embosované platební karty nyní vychází na 490 Kč ročně, dříve 700 Kč.

KB zrušila kritizovaný poplatek za nenahlášený výběr hotovosti i poplatek za navýšení limitu povoleného debetu na běžném účtu. Motivovat klienty k pro banku žádoucímu jednání chce banka skrze zvýšení poplatku za použití Expresní linky KB, jehož cena se zvedne na 14 Kč za transakci.

Podnikatelům banka ulevila od poplatku za nadměrný vklad hotovosti přes přepážku a snížila poplatek za nadměrné vklady na účty korporátních klientů ze stávajících min. 750 Kč (0,15 % z objemu) na jednotných 75 Kč.

ČSOB a Poštovní spořitelna

Sazebník ČSOB začne být účinný od 1. 2. 2011 a změny budou zajímat hlavně ty, kdo si chtějí u banky vzít hypoteční úvěr. Banka totiž snižuje poplatek za zpracování hypotečního úvěru z 0,8 % na 0,6 % z požadované částky, a to od minimálních 4 000 Kč po maximálních 25 000 Kč.

Zpracování odhadu bude levnější, za byt se o čtyři sta sníží na 3 500 Kč, u rodinného domu zaplatíte za odhad 4 600 Kč, tedy o stovku více. Vyhotovení protokolu o stavu úvěru o 200 Kč podraží na 1 200 Kč, čerpání úvěru bude stát o 300 Kč víc, tedy 800 Kč.

Změna předmětu zajištění provedená dodatkem ke smlouvě o hypotečním úvěru vás přijde minimálně na čtyři tisíce, prodloužení splatnosti předhypotečního úvěru minimálně na 5 000 Kč, změna smluvních podmínek na žádost klienta bude dražší o 300 Kč. Vystavení informací o klientovi dvojnásobně zdraží na 1 000 Kč.

Mimořádná splátka hypotečního úvěru nebo doplňkového úvěru nesjednaná ve smlouvě o poskytnutí úvěr bude pro určité klienty výhodnější, protože ji banka omezila na max. 25 % z výše mimořádné splátky. Změní se i poplatek za nedočerpání úvěru. Jak? Bude zrušen.

UniCredit Bank

UniCredit Bank chystá změny sazebníku od 15. 3. 2011. Vklad v hotovosti provedený třetí osobou se zdraží o 15 Kč na 70 Kč, podraží i pojištění proti zneužití platební karty. Naopak nic nezaplatíte za blokaci karty z rozhodnutí banky. Konto Pohoda se změní na Konto Express s nižší cenou –  50 Kč měsíčně.

Změny se dotknou i poplatků spjatých s hypotékami. Poplatek za poskytnutí úvěru na „ostatní“ nemovitosti bude maximálně 2 500 Kč, dříve min. 8 000 Kč, max. 30 000 Kč, správa a vedení nových hypotečních úvěrů vyjde na 200 Kč, 400 Kč v případě, že nemáte v bance běžný účet. Čerpání hypotečního úvěru na základě návrhu na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí bude o třetinu dražší – bude stát 1 500 Kč.

Mění se název nejlevněji nabízeného balíčkového konta, z Pohody je Expres, a mění se také cena. Zatímco za Pohodu se platí měsíčně 64 Kč, za Expres se bude platit 50 Kč. Zlevnění přinese omezení počtu bezplatných výběrů z bankomatu na dva.

GE Money Bank

GE Money bank upravuje sankční poplatky, tedy předčasné splacení úvěru na max. 1 % ze spacené částky. Na nejdůležitější změny se musí klienti GE Money Bank připravit od března. Zejména podnikatelé a právnické osoby, kterým banka znovu zavede poplatek za příchozí platbu 5 Kč, jakkoliv bude prvních 70 příchozích a odchozích plateb zdarma. O těchto změnách vás budeme podrobně informovat.

LBBW Bank, Volsbank, Waldviertler Sparkasse

LBBW Bank, Volksbank i Waldviertler Sparkasse také změnily sankční poplatky v souladu s novým zákonem o spotřebitelském úvěru. Nejmarkantnější je změna poplatků za předčasné splacení –jedno procento z předčasně splacené částky více než rok před koncem splatnosti nebo 0,5 % v případě splatnosti do jednoho roku. Waldviertler od března upraví i poplatky za výběr z bankomatu ČSOB o 2 Kč na 8 Kč, upomínka při nesplácení úvěru se sníží na 175 Kč.

Zdroj: www.bankovnipoplatky.com

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená