FinExpert.e15.cz

Změny podmínek stavebního spoření

Minulý pátek poslanci schválili novelu zákona o stavebním spoření. Státní podpora bude od příštího roku nižší, ale návrh na věkové omezení pro přiznání podpory neprošel. Co všechno se tedy změní?
Změny podmínek stavebního spoření

Počáteční hysterie, která propukla po zveřejnění navrhovaných změn zákona o stavebním spoření (SS), byla zbytečná. Od nového roku se sice dočkáme některých nepopulárních změn, ale SS bude stále jednou z nejvýhodnějších forem spoření. Dlužno podotknout, že novela sice prošla třetím čtením v Poslanecké sněmovně, ale musí ji ještě schválit Senát a podepsat prezident. Předpokládá se, že říjnové hlasování Senátu, respektive podpis Václava Klause budou mít formální charakter a k dalším změnám nedojde.

Stěžejním bodem změny zákona bylo snížení státní podpory ze současných 25 % (maximálně 4 500 Kč) na 12 % a omezení v podobě zákazu uzavírání smluv dětem pod 15 let. Jak ale novelu zákona upravily pozměňovací návrhy a čeho se od 1. ledna 2004 dočkáme?

Státní podpora – 3 000 Kč místo 4 500 Kč
Hlavním důvodem reformy stavebního spoření bylo, že stát letos na podpoře vyplatil 14 mld. Kč a v dalším roce to mělo být o dvě miliardy korun více. Původně vláda navrhovala, aby státní podpora byla stanovena ve výši 12 % z uspořené částky v příslušném kalendářním roce, maximálně však z částky 20 000 Kč. To by znamenalo, že všichni klienti by mohli v daném roce získat maximálně 2 400 Kč. Celková bonifikace tak mohla dosáhnout maximálně 3 000 Kč ročně pro toho účastníka, který by použil tyto prostředky pro účely bydlení. Nakonec se výše státní podpory ustálila na 3 000 Kč pro všechny účastníky stavebního spoření (není nutné použít peníze po uplynutí vázací doby na účely bydlení). V praxi snížení státní podpory znamená to, že ideální úložkou bude 20 000 Kč ročně (15 % z 20 000 Kč jsou právě ony maximální 3 000 Kč státní podpory).

Vložit peníze dopředu? Problém!
Podle novely dostane klient státní podporu jen z peněz, které na účet vložil v daném kalendářním roce. Takže i klient, který hned na začátku uloží 100 000 Kč, bude muset uložit dalších 20 000 Kč v následujícím roce, aby získal státní podporu v plné výši také za druhý rok. Nebude tak možné jako doposud převádět „nevyužité“ peníze do dalšího roku a vlastně si tak předspořit.

O rok delší vázací doba
Pokud v současnosti nechcete přijít o státní podporu, musíte spořit minimálně pět let (stavební spoření se ale uzavírá na dobu neurčitou). To se od 1. ledna 2004 změní, jelikož minimální doba spoření pro přiznání státní podpory se prodlužuje na šest let.

Navrhované věkové omezení padlo
Řada rodičů z obavy, že nebude možné po novém roce pobírat státní podporu na smlouvy uzavřené dětem do 15 let, zcela bez rozmyslu sjednala potomkům nové stavební spoření. Kdyby to šlo, někteří by po zveřejnění navrhovaných změn zákona o SS uzavřeli smlouvu i nenarozenému dítěti. Nakonec bylo navrhované omezení vládními poslanci zamítnuto jako nesystémový krok a stejně jako doposud bude možné pobírat podporu na smlouvu pro dítě do 15 let.

Stavební spořitelna může měnit úrokovou sazbu
Novela zákona umožňuje měnit spořitelnám úrokové sazby až po uplynutí šestileté doby. Za stávajících podmínek nesmí instituce měnit úrokové sazby, které platily při podpisu smlouvy.

Spoření i pro občany EU
Do konce roku může smlouvu o stavebním spoření uzavřít pouze občan, který má trvalý pobyt na území České republiky a má české rodné číslo. Účastníkem stavebního spoření může být také právnická osoba se sídlem na území České republiky. Od 1. ledna 2004 nebudou mít, stejně jako dnes, na státní podporu nárok právnické osoby. Nicméně nárok na podporu budou mít nově také občané EU (od 1. května 2004), kteří získají povolení k pobytu a rodné číslo, a dokonce všechny další fyzické osoby s trvalým pobytem a rodným číslem. Podmínka v podobě povolení k pobytu a rodného čísla musí platit po celý rok, ve kterém bude občan žádat o podporu.

Výnosy budou daněny
V současnosti nejsou výnosy z vkladů daněny (například připsané úroky z termínovaného vkladu jsou daněny 15% sazbou). Novela bohužel počítá s odváděním daně z příjmu z výnosů. Je ale nutné nejdříve novelizovat stávající zákon o dani z příjmu.

Státní podpora na každou smlouvu
Podle současného zákona o SS nemůže klient pobírat státní podporu na více smlouvách najednou. Od nového roku se toto omezení zruší a státní podporu bude možné pobírat na každou uzavřenou smlouvu. Jediný háček je v tom, že součet všech státních podpor na všech smlouvách v jednom roce nesmí přesáhnout limitní částku na účastníka (3 000 Kč).

Příklad: Budete mít čtyři smlouvy – na první budete spořit 800 Kč, na druhé a třetí 500 Kč měsíčně a na čtvrté 300 Kč. Na konci roku se vám na první smlouvu připíše podpora 1 440 Kč, na druhou 900 Kč a na třetí 660 Kč. Na čtvrtou smlouvu se státní podpora vztahovat nebude.

Klepněte pro větší obrázek

Co očekávat?
Stavební spoření za stávajících podmínek představuje jeden z nejvýhodnějších nástrojů financování bydlení v Evropě. Na Slovensku si mohou o takových podmínkách nechat jen zdát a napříkald v Německu nedávno museli celý systém z důvodu velké zátěže státní pokladny také upravit. I přes změny bude stavební spoření stále velmi výhodné. Nejspíše se přiostří boj o klienty, protože nemalé procento občanů nevyužívajících SS uzavře smlouvu ještě před koncem roku a zajistí si tak výhodnější podmínky na dalších pět let.

Další článek


 

Související články


celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

změnit sm¨louvu ještě letos?
Alena
14. 11. 2003, 07:16
Změnit smlouvu ještě v tomto roce
Charlie
22. 10. 2003, 11:50
Re: Od kdy to přesně platí
Honza
3. 10. 2003, 17:35
Suma sumárum...
Eliot
3. 10. 2003, 12:41
Re: Od kdy to přesně platí
Lohniský Jakub
3. 10. 2003, 01:56

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená