FinExpert.e15.cz

Změny nemocenského pojištění od ledna firmám nepřítíží

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nesouhlasí s tvrzeními, která se objevila v dnešním vydání Hospodářských novin („Vláda na poslední chvíli přitížila firmám“, str. 2). Článek obsahuje nepřesnosti a věcné chyby.
Vláda rozhodla, že se sazba pojistného na sociální zabezpečení, která platí pro zaměstnavatele, bude od příštího roku snižovat postupně a ne skokově. V roce 2007 se pro zaměstnavatele z hlediska financování dávek nic nezmění. Sazba bude nadále 3,3 % a výdaje na nemocenské a náhradu mzdy jim bude Česká správa sociálního zabezpečení ČSSZ) plně refundovat. Není tedy pravda, že by stát měl zaměstnavatelům vracet jen část vyplacených peněz a navíc až v dalším roce, jako je uvedeno ve výše zmíněném článku.

V roce 2008 sazba pojistného klesne na 2,3 % a ČSSZ bude zaměstnavatelům refundovat polovinu výdajů na vyplacenou náhradu mzdy. V roce 2009 pak budou firmy odvádět na nemocenské pojištění už jen 1,4 % z vyměřovacího základu a ČSSZ jim bude refundovat už jen polovinu z náhrady mzdy, kterou vyplatily zaměstnancům se zdravotním postižením (za ostatní zaměstnance už nebude refundovat nic).

Výdaje zaměstnavatelů na dávky související s nemocenským pojištěním budou v roce 2007 stejné jako při zachování současného právního stavu. V roce 2008 firmy ušetří 5 mld. Kč oproti dnešnímu stavu a v roce 2009 se očekává, že ušetří téměř 10 mld. Kč. Administrativní výdaje, které musí zaměstnavatelé vynaložit v důsledku změny jakékoli právní úpravy (v oblasti daňové, pracovního práva, účetnictví apod.), stát nehradí. Až se zaměstnavatelé podrobně seznámí s novou úpravou, zjistí, že administrativní výdaje spojené se zavedením poskytování náhrady mzdy nebudou tak vysoké, aby se jich museli obávat.

Změna sazby pojistného spojená s refundací náhrady mzdy nebude mít oproti současnému stavu negativní dopad na zaměstnavatele. Vyplacenou náhradu mzdy si každý měsíc jednoduše odečtou od pojistného, které platí. Toto nové opatření jim tak nezvýší administrativu a nevyžádá si ani žádné dodatečné náklady. Nenaruší ani probíhající přípravy firem a ČSSZ k přechodu na vlastní realizaci nového systému výplaty dávek v nemoci. Tato úprava je jednoduchá i z hlediska potřebných legislativních změn. Změny musí ještě schválit Parlament ČR a podepsat prezident republiky.

V případě osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se nic nemění a zůstává zachován stav, který už je schválen s účinností od 1. ledna 2007. OSVČ budou od tohoto data odvádět na nemocenské pojištění místo současných 4,4 % pouze 2,5 %.

Zákon o nemocenském pojištění a s ním související novely dalších právních předpisů nabude účinnosti 1. ledna 2007. V novém systému dochází mimo jiné ke změnám podmínek pro čerpání nemocenského a zavádí se náhrada mzdy. Namísto nemocenského bude během prvních 2 týdnů pracovní neschopnosti poskytovat náhradu mzdy zaměstnavatel. Náhrada mzdy bude náležet jen za dobu, v níž trvá pracovní vztah, který zakládá účast na nemocenském pojištění. Pro náhradu mzdy nebude platit ochranná lhůta a zaměstnanec ji bude dostávat pouze za pracovní dny a v procentní výši tak, aby v průměru odpovídala dosavadnímu příjmu z nemocenského. Snížený plat bude náležet za prvních 14 dnů pracovní neschopnosti také poslancům a senátorům.
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

je to tak..
Jindra
1. 9. 2006, 10:07

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená