FinExpert.e15.cz

Žlutě inspirovaná eBanka (oživeno)

Samá pozitiva a sociální jistoty – věta ze známého filmu by mohla pasovat i k nové nabídce Raiffeisenbank. Anebo ne?

Kapitoly článku

Co se změnilo
Podrobné parametry eKonta

Žlutě inspirovaná eBanka (oživeno)


Oživeno 13. září 2007, 16:45 hodin:

Právě jsem zjistil nepříjemnou informaci. U odchozích plateb v ceně 4,90 Kč se bude nadále přičítat poplatek za clearing, to znamená, že platba mimo eBanku se prodraží na 6,90 Kč. Pro majitele cenového programu Plus-zdarma tak jde o zdražení transakčních poplatků, majtelé cenového programu Základ-zdarma získají mírnou slevu. V tabulkách je cena opravena. Dvě koruny navíc za platbu mimo eBanku při 10 transakcích měsíčně dělá ročně 240 Kč, takže do jisté míry si takto zaplatíte např. elektronickou kartu "zdarma". V konečném důsledku je nutné přechod na eKonto zvážit podle počtu odchozích transakcí, ale většině klientů se přechod stejně vyplatí. Přesto si toto dvoukorunové zdražení mohla eRB odpustit. :-( eKonto ještě není v oficiální nabídce, podaří se nám eRB k neúčtování poplatku 2 Kč přesvědčit?


 

Základem eKonta je nadále běžný osobní účet, který může být vedený až v deseti měnách (CZK, CHF, EUR, USD, JPY, CAD, HUF, PLN, SKK, GBP).

Co je zpoplatněno paušálem:

  • vedení účtu v hlavní měně
  • vedení účtu ve vedlejší měně
  • přímé bankovnictví
  • platební karta, povolený debet atd.

Co se platí vždy zvlášť

  • poplatky za operace
  • cena použitého komunikačního kanálu

Nadále platí pravidlo, že zaplatíte pouze za služby a produkty, které skutečně využíváte. Novinkou je, že při splnění určitých podmínek (tzv. loajalitní program) budete mít i řadu slev a cenových zvýhodnění, například zdarma vedený účet a přímé bankovnictví, zvýhodněné poplatky za výběr z bankomatů, zdarma sestavování výpisů, zdarma využívání povoleného debetu, a další. Jenže to trošku Raiffeisenbank zkomplikovala, takže je to dost nepřehledné.

Celkovou cenu, kterou za eKonto zaplatíte bez transakcí můžete sami ovlivnit dvěma parametry:

  • na počtu produktů a služeb, které si zvolíte
  • tzv. loajalitním programem

Abyste získali vůbec nějaké zvýhodnění, musíte využívat u eKonta minimálně 3 produkty: běžný účet, platební kartu a přímé bankovnictví. Tím se dostanete automaticky na základní program loajality, tzv. nulovou zónu. Karta je k účtu dnes již běžným standardem, takže lze tuto podmínku snadno splnit. Pokud však kartu nechcete, naúčtuje vám RB za eKonto standardní ceníkovou cenu, tj. bez jakékoliv slevy.

Kromě výhodnější ceny dle předchozího odstavce můžete navíc získat další dvě zvýhodnění podle obratu, to RB označuje jako loajalitu první nebo druhé úrovně (viz 1. kapitola článku). Podmínkou je stále mít minimálně tři výše uvedené produkty.

Standarní ceny pro eKonto bez slev

Název službyCena
Vedení účtu v hlavní měně50 Kč měsíčně
Přímé bankovnictví (je nezbytnou součástí)70 Kč měsíčně
Změna základních parametrů účtu (např. aktivace měn, účet pro úroky apod.)1x měsíčně zdarma, poté 30 Kč za změnu
Sestavení výpisu z účtu9,70 Kč
Odchozí platby mimo eBanku (příkaz k úhradě, inkaso...)6,90 Kč
Odchozí trvalý příkaz mimo eBanku6,90 Kč
Vklad hotovosti10 Kč

 

Smutné je, že podraží platební karty pro ty, co neplní podmínky. Dát v dnešní době za elektronickou karzu 300 Kč a za embosovanou debetní kartu 540 Kč ročně je opravdu moc, navíc, když je to holá karta bez jakýchkoliv služeb. O stokorunu podraží zlaté karty s cestovním pojištěním, o třicet korun ročně zdražuje internetová karta. Útěchou je, že platební kartu získáte v ceně účtu, pokud splníte podmínky podle typu loajality. Levnější cena za lomítkem je pro klienty nulté až druhé úrovně.

Ceny platebních karet a vybraných operací

Platební kartyNová cena ročněStávající cena ročně
Maestro, Maestro dětská, Visa Electron300 Kč/276 Kč280 Kč
MasterCard, Visa540 Kč/480 Kč490 Kč
MasterCard Gold, Visa Gold4 200 Kč4 100 Kč
MasterCard Internet Card180 Kč150 Kč

 

Výběry z bankomatů nezdražily, jenže cenu za výběr hotovosti RB zvýšila již v srpnu tohoto roku. Potěší však první dva výběry zcela bez poplatku v síti bankomatů RB a eB.

Výběry z bankomatůCena
První dva výběry z bankomatu RB a eBzdarma
Další výběr z bankomatů RB a eB9,90 Kč
Výběr z ostatních bankomatů při splnění podmínek9,90 Kč
Výběr z ostatních bankomatů při nesplnění podmínek39,90 Kč

Na zvýhodněnou cenu 9,90 za výběry ze všech bankomatů bez ohledu na to, komu patří, dosáhnou jen ti, kteří jsou loajálními klienty prvního nebo druhého stupně. Pokud patříte mezi klienty v tzv. nulové zóně (tj. jen s účtem, přímým bankovnictvím, platební kartou a bez splněných obratů), každý výběr z cizího bankomatu vás bude stát 39,90 Kč, ale z bankomatů RB a eB máte stále první dva výběry grátis. Zvýhodněná cena se uplatňuje stejně, jako doposud: pokud například v září splníte podmínky minimálního obratu, máte v říjnu výběry z jakéhokoliv bankomatu za 9,90 Kč, v opačném případě ne.

Slevy a slevičky

Kouzlo loajalitních programů spočívá ve slevách. Holé eKonto vyjde na 130 Kč měsíčně, k tomu je nutné připočíst ceny transakcí a dalších služeb dle jejich dokoupení. Teprve pokud splníte podmínky pro zařazení do loajalitních programů nultého až druhého stupně, dostanete se na výhodnější ceny, resp. nezaplatíte za účet třeba ani korunu. Jak slevy fungují v praxi, vidíte na této tabulce:

SlužbaStandardní cenaCena pro klienta 0. úrovněCena pro klienta 1. úrovněCena pro klienta 2. úrovně
Vedení eKonta50 Kč měsíčně35 Kč měsíčně0 Kč0 Kč
Přímé bankovnictví70 Kč měsíčně35 Kč měsíčně0 Kč0 Kč
1. až 3. další měna účtu11 Kč měsíčně11 Kč měsíčně11 Kč měsíčně0 Kč
4. a další měna účtu11 Kč měsíčně11 Kč měsíčně11 Kč měsíčně11 Kč měsíčně
Využití povoleného debetu50 Kč za využití50 Kč za využití0 Kč0 Kč
Platební karta Maestro nebo Visa Electron25 Kč měsíčně23 Kč měsíčně0 Kč0 Kč
Platební karta MasterCard anebo Visa45 Kč měsíčně40 Kč měsíčně40 Kč měsíčně0 Kč
Generování výpisů (1 výpis měsíčně)9,70 Kč6 Kč0 Kč0 Kč
Výběr z bankomatů mimo RB a eB39,90 Kč39,90 Kč9,90 Kč9,90 Kč

A jaké slevy dává Raiffeisenbank?

Klienti nulté až druhé úrovně dostanou slevu na generování výpisu z účtu. Sleva se poskytuje jen na jeden výpis měsíčně v hlavní měně účtu. Pokud máte výpisy častější, platí se poplatek, rovněž v případě jiné měny nebo u spořícího účtu.

Další slevu získáte u platebních karet, výhodněji můžete získat maximálně 2 platební karty, přičemž eRB nerozhoduje, kdo je držitelem. Třetí a další karta je účtována podle standardního sazebníku.

Levnější je i povolený debet (neboli kontokorent) a pro klienty druhé úrovně vedení tří účtů v cizí měně.

Hodnocení

eKonto a slevy na služby s ním spojené jsou sestaveny složitě. Stačí si však zapamatovat jednoduchá pravidla, které vám usnadní přehled, kolik zaplatíte a zda se vám změna vyplatí.

Nemám platební kartu a neplním podmínky

Pokud nemáte platební kartu, vyjde vás eKonto minimálně na 130 Kč měsíčně, což je drahá legrace. Jenže se současným cenovým programem Základ byste zaplatili 109 Kč měsíčně (za cenu dražších transakcí) a u cenového programu Plus dokonce 159 Kč měsíčně. V tomto duchu jde o zlevnění a eKonto se "neplničům" podmínek vyplatí.

Mám platební kartu, ale neplním podmínky

S platební kartou a bez starostí, kolik na účet posíláte peněz, zaplatíte měsíčně minimálně 93 Kč. To je nadále méně, než se současným cenovým programem Plus, kde byste přišli minimálně o 182 Kč (po započtení poplatku za elektronickou kartu). Cenový program Základ vás obere minimálně o 132 Kč a za cenu dražších transakcí. eKonto je i zde levnější.

Splňuji podmínky loajality

Při splnění podmínek se vám eKonto oproti Osobnímu účtu eBanky většinou vyplatí, protože ušetříte poplatky za platební karty (podle typu karty a úrovně loajality), poplatek za sestavení výpisu a za využití povoleného debetu. Přechod se vyplatí zvláště majitelům cenového programu Základ-zdarma, protože získají i levnější transakční poplatky, jen musejí navýšit měsíční příjmy na účet o 5 000 Kč.


Pouze ti, kteří mají velké množství ochodzích transakcí musejí přechod zvážit, protože platba mimo eBanku je u eKonta dražší o 2 Kč oproti cenovému programu Plus-zdarma.


Cenová politika eKonta jasně definuje, pro koho je tento účet určený: klienti s pravidelnými příjmy na účet, kteří moc nehledí na další poplatky s ním spojené a chtějí využít maximum, co eKonto v podobě přímého bankovnictví eBanky nabízí. Kdo se nechce trápit plněním podmínek, ať se raději poohlédne po jiné bance. Koho trápí výběry ze všech bankomatů v ceně 9,90 Kč, levnější je má jen HVB Bank (9 Kč) a BAWAG Bank (6,50 Kč). Pro stávající a nové klienty je eKonto až na výjimky výhodnější, než stávající Osobní účet eBanky. Mezi výjimky patří ti, kteří potřebují provádět platby v rámci Evropské unie, pro ně je vhodnější zůstat u cenového programu Euro Plus-zdarma. Rovněž nelze posuzovat klienty RB s Kompletkontem, ti jednak mohou získat služby levněji, ale Kompletkonto je postaveno na úplně jiném základu a i způsob využívání služeb klienty RB je většinou odlišný.

Předchozí kapitola Další článek
 

Související články


celkem 153 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Nesockujte, mě se to líbí...
yoyo
15. 9. 2007, 10:34
Re: Nesockujte, mě se to líbí...
Tomáš Marný
14. 9. 2007, 23:16
Re: otázky..
Tomáš Marný
14. 9. 2007, 22:13
Re: a co zivnobanka
Pet
14. 9. 2007, 12:49
Re: Žádná změna
sindlarv
14. 9. 2007, 12:27

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená