FinExpert.e15.cz

Žlutě inspirovaná eBanka (oživeno)

Samá pozitiva a sociální jistoty – věta ze známého filmu by mohla pasovat i k nové nabídce Raiffeisenbank. Anebo ne?

Kapitoly článku


Žlutě inspirovaná eBanka (oživeno)

Oživeno, 11. září 2007, 10:30 hodin:

Naší redakci se podařilo získat exkluzivní informace o poplatkové politice eKonta. Poplatková politika bude stejná jako u stávajících účtů eBanky, tj, cena transakce + cena komunikačního kanálu. Dobrou zprávou je, že použitím přímého komunikačního kanálu se nezvýší cena transakce, tj. internet, GSM SIM Toolkit, SMS, wap, PDA, e-mail nebo samoobslužný terminál. Naopak za použití nepřímého kanálu bude poplatek účtován (klientské centrum, telefonní bankéř, pošta, fax). Zmizí i poplatek za sestavení výpisu a poplatek za používání kontokorentu. Jednotlivé produkty bude možné kdykoliv zřizovat, měnit nebo rušit podle potřeby. Dojde ale i ke zdražení. Debetní elektronická karta vyjde na 300 Kč ročně a embosovaná dokonce na 540 Kč. Internetová debetní karta také zdraží, a to na 180 Kč ročně. Zlatá debetní karta bude stát 4 200 Kč ročně a všechny tyto poplatky budou rozděleny na měsíční (vydělte 12). Při splnění podmínek budou ceny transakcí příjemné, v opačném případě se účet výrazně prodraží. Jde však o ceny oficiální, ceníkové a z nich budou existovat výjimky a slevy. Další podrobnosti najdete ve druhé kapitole.

Je to již rok, co “modrou“ eBanku vzala pod svá křídla „žlutá“ rakouská skupina Raiffeisen v zastoupení české Raiffeisenbank (RB). Přes pesimistické názory v internetových diskuzích i přes spekulace některých mých kolegů se spojeným bankám opravdu daří. To na včerejší tiskové konferenci obou bank potvrdili Martin Kolouch, generální ředitel eBanky a Lubor Žalman, generální ředitel RB. Za první pololetí tohoto roku RB zvýšila pololetní zisk o 30 % na 367 milionů korun a eBance zisk narostl o 63 % na 72 milionů korun. Za dobu integrace se v pobočkách RB prodalo dokonce přes 30 000 osobních účtů eBanky, takže se nepotvrdily názory zlých jazyků, že ze „žlutomodré“ eBanky začnou klienti houfně utíkat. Integrace obou bank zvýšila zájem o Osobní účet eBanky na pobočkách RB a naopak hypotéky a spotřebitelské úvěry RB se dobře prodávají v eBance. Za rok 2007 obě banky očekávají rekordní zisky.

Exodus se nekonal

Prezentaci zisků a úspěchů obou bank uzavřel Lubor Žalman slovy: „Počet klientů naší banky razantně roste a příchod nových klientů do eBanky roste stejným tempem jako před integrací, zůstal zcela na původní úrovni. Výrazně však zpomalil počet odcházejících. To svědčí o tom, že naši klienti jsou spokojení.“ (Pozn. red.: Lubor Žalman i Martin Kolouch potvrdili, že uvnitř banky již nerozlišují, zda jde o eBanku nebo o RB. Pro vedení obou bank i pro zaměstnance je to již jen jedna banka, zkráceně „eRB“, a tuto zkratku budeme v článku také používat.)

Formality v příštích měsících

V posledních měsících docházelo k provázání vybraných produktů obou bank, což pocítili hlavně klienti eBanky. Přesto bylo stále možné v médiích (hlavně v televizi) vidět odlišné reklamní kampaně eBanky a RB. To již je minulostí. Od podzimu bude probíhat pouze společná reklamní kampaň, v první polovině roku 2008 nastane i celkové sjednocení nabídky produktů a služeb. Právní fúze je naplánována na polovinu roku 2008 a jednotný branding na léto 2008 – to je doba, kdy eBanka definitivně zmizí z trhu jako banka a sloučí se plně s RB.

To nejtěžší nastane koncem roku 2009, kdy obě banky začnou používat jednotný IT systém. Tato nejnákladnější operace bude mít zásadní vliv na fungování internetového bankovnictví obou bank, do té doby budou funkční oba brandy (Gemini od RB a transakční systém eBanky). Lubor Žalman ujistil přítomné redaktory, že vůbec není jisté, že RB provede konverzi internetového bankovnictví na Gemini (jak bylo zmiňováno v internetových diskuzích bývalých zaměstnanců eBanky), ale naopak bude hledat takovou cestu, aby byly zachovány nejen stávající parametry Osobního účtu eBanky, ale bylo možné je rozšiřovat dál. „Některé názory diskutujících na internetových chatech a serverech jsou pro mě úsměvné, když tam popisují zaručené informace o tom, jak bude eBanka vypadat v příštích měsících. Pravdou je, že nás nijak netlačí termín, kdy musíme provést změnu IT systému. Až ta doba nastane, naši klienti budou spokojení a nijak nepocítí, že změna nastala, leda tak k lepšímu. Není důležité, zda IT systém bude žlutý, nebo modrý. Může mít docela jinou barvu. Důležité jsou funkce, které bude mít a my stále chceme být nejlepší. Když jsem na minulé tiskové konferenci říkal, že vezmeme to nejlepší z obou bank, myslel jsem to vážně a důkazy v následujících měsících uvidíte sami. Necháváme se klienty inspirovat, takže chceme opravdu jen to, co chtějí naši klienti. Proto jsme zavedli pro naši banku i nový slogan – banka inspirovaná klienty“, ujistil přítomné Lubor Žalman.

eKonto aneb když Kompletkonto umře i s Osobním účtem

Novým černým koněm ve spojené stáji eRB bude od 24. září 2007 běžný účet nazvaný eKonto. Ten bude novou vlajkovou lodí a RB s eBankou od uvedeného data nebudou nabízet jiný typ účtu pro občany až na výjimky. (Výjimkou jsou účty k hypotékám nebo ke spotřebitelským úvěrům a účty stávajících klientů.) eKonto nabídne rozsah služeb, na který jsou klienti eBanky zvyklí, ale bude nabízet několik úrovní. Základ bude stejný pro všechny:

Co nabídne eKonto

 • účet založený na přímém bankovnictví eBanky
 • příchozí platby zůstávají připisovány v reálném čase
 • multiměnový účet
 • zamykání platební karty
 • 2 výběry z bankomatů zdarma
 • úvěry bez návštěvy pobočky

Za základní účet eKonto zaplatíte měsíčně 93 Kč. V ceně bude účet, přímé bankovniství eBanky a elektronická debetní karta Maestro nebo Visa Electron. Ostatní služby (další platební karty, více měn na účtu, kontokorent, pojištění atd.) je nutné dokoupit zvlášť. Mario Drosc z RB poukázal na to, že eRB nenutí balíčky a nabídkou eKonta s nimi skoncovala. Naopak, eRB má připravené odměny v podobě věrnostních a množstevních slev za využívání jejích služeb.

Ovšem na první pohled vysoká cena je zavádějící a nemusíte za vedení účtu a další služby s ním spojené zaplatit nic. Chce to ale splnit určité podmínky, která RB nazývá loajalitou se dvěma úrovněmi.

Nemusím platit poplatky

Loajální klient 1. úrovně

V této úrovni dostanete od eRB eKonto, měsíční výpisy, kontokorent a zvýhodněné výběry z bankomatů. Pokud za tyto služby nechcete platit ani korunu, musíte splnit tyto podmínky:

 • měsíční příchozí platby nad 20 000 Kč
 • nebo 15 000 Kč a úvěr nad 50 000 Kč
 • nebo 15 000 Kč a hypotéka nad 400 000 Kč
 • nebo 15 000 Kč a vklady a investice nad 100 000 Kč

Loajální klient 2. úrovně

Na rozdíl od předchozí varianty je 2. úroveň bohatší o embosovanou debetní kartu (místo elektronické) a o 3 další účty v cizích měnách. Ostatní parametry jsou totožné. Pro vedení zdarma je nutné splnit tyto podmínky:

 • měsíční příchozí platby nad 25 000 Kč
 • nebo hypotéka nad 2 miliony korun
 • nebo vklady a investice nad 500 000 Kč

K eKontu dostanete i nové čipové karty se společným designem eRB. Podle typu úrovně je karta bud v ceně, nebo je nutné ji dokoupit. Pokud si budete další služby a produkty dokupovat, RB to zohlední a nabídne vám „množstevní slevu“ jako poděkování za využívání služeb a stávající loajalitu. Výše slevy zatím není známá a byli jsme informováni, že se stále ještě upřesňuje.

Jsme drazí? Víme, ale jak pro koho

Že eBanka patří mezi dražší banky ví každý, kdo se nenechá zmást reklamou. Šetřílky eKonto rozhodně do eRB nepřitáhne. Slovy Lubora Žalmana má pro méně bonitní klienty eRB v nabídce spotřebitelské úvěry a kreditní karty a pro bonitní klienty střední a vyšší třídy pak eKonto s dalším rozsahem služeb. eKonto chce přitáhnout hlavně rodiny s příjmy nad 25 000 Kč měsíčně.

Malá komplikace v dalším roce

Zajímavé je, že přestože eKonto bude v nabídce RB, jeho „matkou“ bude eBanka, přesněji, k číslu účtu dostanete kód 2400, což je bankovní kód eBanky. Ovšem v lednu 2009 všichni majitelé eKonta a stávající klienti eBanky dostanou ke svým účtům novou koncovku 5500 – kód RB. Na otázku redakce, zda to není spíše komplikace, odpověděl Mario Drosc z RB: „Naši klienti změnu téměř nepocítí. Máme s ostatními bankami dohodu, takže svým klientům samy opraví a změní s jejich souhlasem nastavené příkazy a totéž učiníme i my. Oproti parametrům eKonta a tomu, co nabídne, je změna kódu banky zanedbatelná. Chceme našim klientům nabídnout výhody obou bank již nyní, ne až po fúzi.“

Další novinky budou následovat

V listopadu chystá RB další produktové novinky. V nabídce přibude možnost předčasné splátky hypotéky, a to bez poplatku. Nově bude možné získat společný hypoteční úvěr a spotřebitelský úvěr, kterým bude možné např. dovybavit domácnost financované nemovitosti. RB stále bude pokračovat i v tzv. hypodnech, ve kterých nabídne výrazné slevy na hypotéky. Parametry novinek se upřesňují a na tiskové konferenci prezentovány nebyly.

Otázky a odpovědi

Na žádost našich čtenářů a pro lepší pochopení jsme se zástupcům eRB položili několik otázek. Odpovědi jsou zde.

Jaká bude zvýhodněná cena za výbě z bankomatů pro majitele eKonta?

Za výběr z jakéhokoliv bankomatu v České republice zaplatíte 9,90 Kč, pokud splníte podmínky minimálního obratu.

Zůstanou zachovány příchozí platby v reálném čase?

Ano, pro stávající klienty eBanky a nové majitele eKonta budou příchozí platby vždy v reálném čase. Pro stávající majitele Kompletkonta to není možné vzhledem k odlišnému IT systému. Po sjednocení IT systému se výhody eBanky rozšíří i pro stávající klienty RB.

Lze změnit stávající účet na eKonto?

Ano, pro stávajícího klienta eBanky je změna snadná a může si ji zrealizovat sám. Pro stávajícího majitele Kompletkonta lze změnu provést také, ale dojde ke změně čísla účtu. Ostatní parametry zůstanou zachovány (např. kontokorent).

Změní se stávající účty eRB automaticky na eKonto?

Ne, stávající zákaznící budou mít nadále účty s parametry, které mají ve smlouvě, ale mohou na eKonto přejít. Rovněž minimálně do okamžiku propojení IT systému jim zůstanou výhody původních účtů.

Jaké se odhadují náklady na integraci obou banky?

Přesné číslo nepadlo, ale Lubor Žalman používá větu "řádově několik málo stovek milionů korun".

Nebojí se RB odchodu klientů eBanky?

Ne, naopak, klienti eBance stále přibývají právě na pobočkách RB a snížil se i počet rušených účtů.

Má eRB společnou databázi pro poskytování součinnosti ohledně stavu účtů dlužníků?

Podle platné legislativy musejí obě banky nadále působit formálně odděleně, takže do doby právní fúze jsou oddělené i databáze. Informace z úvěrového registru lze snadno zjistit v celé eRB, ale pro informaci o stavu účtu je nutné (zatím) kontaktovat každou banku zvlášť.

Bude eRB zadržovat příchozí platby?

Nikoliv, konkurenční výhoda reálného připisování plateb stále zůstane zachována.

Kdy bude eBanka migrovat na nový systém a co se změní?

Migrace IT systému by měla proběhnout kocem roku 2009, ale není jednoznačné, o jaký systém půjde. Jisté je, že slovy zástupců "eRB chce zachovat ne 100 % stávajících parametrů internetového bankovnictví eBanky, ale chce přidat ještě dalších minimálně 20 % navíc". Parametry účtu, tak jak ho znají klienti eBanky, se nezmění, naopak se rozšíří.

Zaplatí eRB firemním zákazníkům náklady související se změnou kódu banky?

eRB má pro firmy připraveny různé procesy, protože ví, že u firemních zákazníků budou náklady zvýšené, narozdíl od občanů. Příspěvek na náklady je jednou z možností, jak firemního zákazníka motivovat. V současné době má eRB bankovní poradce určené speciálně pro firemní zákazníky, kteří firemní klienty často navedou ke sjednání produktu přímo u RB, tedy již se současným kódem banky 5500, pokud by v pozdější době měl proces změny firemnímu zákazníkovi způsobovat komplikace.

Kdy se změní kód banky 2400 na 5500 a co se stane?

Ke změně dojde v lednu 2009. Stávající účty u eBanky se nezmění, jen dojde ke změně koncovky na 5500.

Bude eRB spolupracovat s Penzijním fondem České pojišťovny?

eRB chce spolupracovat i s dalšími finančními institucemi, problém je se dohodnout na parametrech spolupráce, to se vždy nedaří. Prioritu eRB dává poradenství na pobočkách, ale stávající i nový IT systém bude umožňovat zřízení produktků jiných finančních společností, pokud z jejich strany bude zájem.

Budu muset platit další poplatky, když splním podmínky minimálního obratu eKonta?

Při splnění podmínek budete mít zdarma vyjmenované služby dle typu vaší loajality. Poplatkům za transakce neuniknete, ty budou pravděpodobně ve stávající nebo podobné výši okolo 5 Kč za odchozí platbu. Poplatky eRB zatím vytváří a budou zveřejněny nejpozději 24. září 2007.

Bude mít eKonto levnější přeshraniční platby v rámci Evropské unie?

Ne, přeshraniční platby budou mít "standardní cenu", která bude podobná současné ceně dle sazebníku Osobního účtu Základ nebo Plus (1 % min. 150 Kč příchozí, resp. 1 % min. 200 Kč odchozí). eKonto je zaměřeno hlavně na běžné klienty a rodiny. Pokud potřebujete přeshraniční platby, raději si nechejte cenový program Euro plus zdarma (150 Kč příchozí, resp. 200 Kč odchozí).

Další kapitola
 

Související články


celkem 153 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Nesockujte, mě se to líbí...
yoyo
15. 9. 2007, 10:34
Re: Nesockujte, mě se to líbí...
Tomáš Marný
14. 9. 2007, 23:16
Re: otázky..
Tomáš Marný
14. 9. 2007, 22:13
Re: a co zivnobanka
Pet
14. 9. 2007, 12:49
Re: Žádná změna
sindlarv
14. 9. 2007, 12:27

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená