FinExpert.e15.cz

Zlomové rozhodnutí: Odškodnění i v případě technické závady na letadle

Praha, 19. září 2015

Podle včerejšího rozhodnutí Evropského soudního dvoru jsou nově letečtí dopravci povinni poskytnout cestujícím náhradu i v případě zrušení letu z důvodu neočekávaných technických závad.

Podle evropského práva jsou letečtí dopravci v případě zrušení či výrazného zpoždění letu povinni cestujícím poskytnout odpovídající péči, tedy občerstvení nebo ubytování, a také náhradu škody, jejíž výše se pohybuje mezi 250 až 600 eur. Lety, zpožděné nebo zrušené kvůli technickým problémům, však do této kategorie dosud nespadaly. Technické závady byly považovány za mimořádné okolnosti, které zbavovaly dopravce povinnosti vyplatit odškodnění. To se však nyní mění. 

Zlomové rozhodnutí

Corina van der Lans z Nizozemska měla u společnosti KLM rezervovanou letenku na let z Ekvádoru do Amsterodamu, kde letadlo přistálo se zpožděním 29 hodin. Aerolinky se odvolávaly na mimořádné okolnosti, a sice kombinaci závad na palivovém čerpadlu a hydromechanické jednotce. Vzhledem k tomu, že tyto náhradní díly nebyly k dispozici, musely být napřed dopraveny jiným letadlem z Amsterodamu. Cestující tak byli nuceni strávit na letišti dlouhých 29 hodin, a to bez nároku na odškodnění.

Paní van der Lans proto na KLM podala žalobu u soudu v Amsterodamu, který se následně obrátil na Evropský soudní dvůr. Ten ve včerejším rozsudku vysvětlil, že technické problémy nemohou být považovány za mimořádné okolnosti samy o sobě, protože fungování letadel nevyhnutelně vede k různým technickým potížím a letečtí dopravci jsou s nimi při své činnosti běžně konfrontováni.

„Předcházení poruchám nebo jejich opravy tak nejsou mimo kontrolu dopravců, kteří mají povinnost zajistit řádné fungování svých letadel,“ vysvětluje František Herynk ze společnosti Click2Claim, která se kompenzacemi v letecké dopravě zabývá. Proto podle Evropského soudu technické závady nespadají do definice mimořádných okolností, s výjimkou problémů, kterým nebylo možné zabránit, ani kdyby byla přijata veškerá možná přiměřená opatření, například sabotáže, teroristického činu nebo skryté výrobní vady. „Tento precedens samozřejmě značně zvýší množství náhrad vymáhaných po aerolinkách, protože technické závady jsou častým důvodem zpoždění letů,“ upozorňuje František Herynk. 

Nová direktiva na obzoru

„Cestujícím se tak tímto rozsudkem dostává mnohem širší možnost vymáhat dle evropské směrnice č. 261/2004 po aerolinkách odškodnění i v případě technických potíží, kterým dopravci nebyly schopni předejít,“ dodává František Herynk ze společnosti Click2Claim. Evropský soud pak připomíná i to, že dopravci mají zase možnost dle evropského práva vymáhat náhradu škody od třetí strany, jež zpoždění způsobila, například od výrobců vadných dílů. 

Judikát Evropského soudního dvora č. C-257/14 v případě Coriny van der Lans potvrzuje sílící tendence ze strany Evropské komise, která chce celkově zpřísnit podmínky v rámci poskytování letecké dopravy. Již nějakou dobu se v této oblasti připravuje kompletně nová evropská direktiva. „V rámci připravované legislativy se zvažuje i to, že kompenzace by bylo možné od aerolinek získat rovněž v případě stávky, což by samozřejmě také výrazně navýšilo počet vymáhaných odškodnění,“ uzavírá František Herynk ze společnosti Click2Claim.   

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená