FinExpert.e15.cz

Zloději mají rádi dovolenou

Při plánování nového zabezpečení bytu uvažujte podobně jako zloděj. Popřemýšlejte, kudy by se dalo do bytu či domu nejsnáze vniknout.
Zloději mají rádi dovolenou

Za necelý měsíc začne období letních dovolených a většina z nás plánuje strávit několik dní mimo domov. Volný byt či dům spolu s liduprázdnými ulicemi jsou ideálním prostředím pro zloděje. Nechcete-li, aby prázdninové zážitky byly po návratu domů vystřídány naštváním z vykradeného bytu, vyplatí se před odjezdem popřemýšlet o vhodném zajištění domova. Znesnadnit „práci“ zlodějům můžete instalací bezpečnostních dveří, mříží, rolet, trezoru, okenních folií a nejrůznějších elektronických bezpečnostních systémů. Pokud se k vám přeci jen zloděj dostane, jistě oceníte alespoň částečnou náhradu škody od pojišťovny.

Kvalitní zámek nestačí

Rizikovými místy většiny bytů jsou vstupní dveře, v nižších patrech i balkónové dveře a okna. U rodinných domů je třeba věnovat pozornost i zabezpečení garážových vrat a všech postraních vchodů do domu.

U vstupních dveří věnujte pozornost nejen zámku s bezpečnostní vložkou, ale i ostatním částem dveří, především stavu samotných dveří, zárubně a závěsům dveří. Máte-li kvalitní či atypické vstupní dveře, můžete jejich vnitřní stranu doplnit o ocelovou konstrukci s rozvorným uzamykacím systémem. Počítejte však i s nutnou úpravou zárubně dveří. Při nákupu nových bezpečnostních dveří se vyplatí investovat i do speciální bezpečnostní zárubně.

Máte-li přístup do domu přes garáž, nepodceňujte zabezpečení garážových vrat. Na trhu najdete různé typy vrat, a to křídlová, sekční, posuvná a rolovací. Křídlová garážová vrata můžete zajistit bezpečnostní závorou. Sekční, rolovací a posuvná vrata je vhodné doplnit bezpečnostním zámkem. Tyto typy garážových vrat jsou vybaveny vyvažujícími pružinami, díky kterým lze vrata velmi snadno otevřít i zvenčí.

Častým cílem útoku zlodějů jsou balkonové dveře a okna. Okna v přízemí lze zabezpečit pevně zabudovanými či posuvnými mřížemi (tzv. nůžkové mříže). Pokud nechcete pokazit estetický dojem budovy, můžete využít bezpečnostní fólie.

Cenné věci, důležité dokumenty a větší hotovost je vhodné uložit do trezoru. Kromě mechanických zabezpečovacích prvků můžete využít i různé elektronické bezpečnostní systémy, které signalizují otevření vstupních dveří či oken.

Orientační ceny zabezpečení domu:

  • Bezpečnostní zárubeň – od 2 000 Kč
  • Bezpečnostní dveře – od 10 000 Kč
  • Bezpečnostní kování – od 1 000 Kč
  • Přídavný bezpečnostní zámek – od 900 Kč
  • Cylindrická bezpečnostní vložka – od 600 Kč
  • Bezpečnostní mříže – od 1 800 Kč/m2
  • Bezpečnostní nůžkové mříže – od 3 000 Kč/m2
  • Bezpečnostní fólie na sklo – od 800 Kč Kč/m2

Pojištění proti krádeži

Pojištění proti krádeži vybavení domácnosti tedy elektroniky, výpočetní techniky, cenných předmětů a ostatních osobních věcí bývá zahrnuto v pojištění domácnosti. Pojišťovny nabízejí několik limitů pojistného plnění, stanovují tedy předem maximální výši možné náhrady škody v případě krádeže. Pojistnou částku volte s ohledem na hodnotu movitých věcí (vybavení) v domácnosti. Obecně platí, že čím vyšší pojistnou částku si zvolíte, tím lépe musí být váš byt či rodinný dům zabezpečen. I když některé pojišťovny přímo nepředepisují, jak má být byt či dům zabezpečen, je v okamžiku stanovení výše náhrady škody zohledněna úroveň zabezpečení. U nejnižších pojistných částek (cca do 300 000 Kč) stačí zabezpečit všechny vchodové dveře zámkem s profilovou cylindrickou vložkou s ochranou proti rozlomení, odvrtání nebo vyhmatání. Lodžiové a terasové dveře,všechna okna (včetně sklepních, střešních, vikýřů apod.) musí být uzavřena zevnitř plně funkčním uzavíracím mechanismem. U garáží, které jsou propojeny s domem, musí být garážová vrata zabezpečena stejně jako vchodové dveře a okna bytu.

U vyšších pojistných částek musí být vchodové dveře zabezpečeny proti násilnému vysazení, instalována bezpečnostní dveřní závora nebo musí být dveře uzamčeny rozvorovým zámkovým mechanismem. U dveří je vyžadován i přídavný bezpečnostní zámek. Zárubně musí být zabezpečeny proti roztažení. Okna a balkonové dveře v přízemí (do 2,5 metrů nad zemí) musí být opatřena bezpečnostní mříží, roletou či fólií nebo musí být nainstalován elektronický bezpečnostní systém. Přesné požadavky na zabezpečení najdete v pojistných podmínkách pojišťovny.

Jak postupovat po krádeži?

Náhradu škody od pojišťovny získáte pouze v případě, že jste řádně zajistili byt či dům a zloděj přesto překonal vaše zabezpečení. Pokud zjistíte, že jste byli vykradeni, zavolejte nejprve Policii ČR. Sepište seznam odcizených a zničených předmětů, pořiďte si fotografie nebo videozáznam zničených předmětů a připravte si doklady od poškozeného či ukradeného vybavení. Poškozené předměty nevyhazujte, ale uschovejte je do příchodu likvidátora pojišťovny. Následně oznamte vloupání pojišťovně. Můžete ji kontaktovat osobně, telefonicky nebo prostřednictvím internetu.

Levné a účinné zabezpečení

Oblíbeným cílem zlodějů jsou především opuštěné byty a rodinné domy. Dříve než se zloděj rozhodne „navštívit“ váš dům, důkladně si zmapuje jeho okolí. Plánujete-li delší dovolenou mimo domov, požádejte blízké sousedy, aby vám pravidelně vybírali poštovní schránku a průběžně kontrolovali všechny vchodové dveře a okna. Vysvětlete jim také, že rozhodně nečekáte návštěvu příbuzných, zahradníka či montéra v době vaší nepřítomnosti.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená