FinExpert.e15.cz

Zlato, euro a co dál?

Čekají nás tři pokrizové roky oživení, od poloviny roku 2012 však existuje reálná šance na návrat recese ve Spojených státech.
Zlato, euro a co dál?

Takové otázky a prognózy včera večer padaly na setkání světových ekonomických expertů s odborníky z českých řad. Akci Forecasting Dinner 2011 pořádala Czech CFA Society. „Předkrizové úrovně hrubého domácího produktu bychom mohli dosáhnout přibližně koncem tohoto roku. V důsledku krize tak česká ekonomika ztratí zhruba tři roky,“ uvedl v úvodním vystoupení guvernér ČNB Miroslav Singer.

Podle Louise Boulangera, zakladatele investiční poradenské firmy Louis Boulanger Now Limited z Nového Zélandu a hlavního řečníka večera, si zlato opět nachází cestu zpět do našeho peněžního systému, ať se nám to líbí nebo ne. Podle něho je to pro vývoj společnosti pozitivní signál, ačkoli ve finančnictví se pro něj těžko hledá porozumění.

Měnová krize

„Bez zlata jako základu měny jsme fungovali skoro 40 let a svět postupně dochází ke zjištění, že naše měrné a účetní jednotky, tedy národní měny, nejsou dost spolehlivé. Současnou světovou finanční krizi tak můžeme popsat jako dluhovou krizi. Její pravou podstatou je ovšem krize měnová,“ řekl Boulanger ve svém projevu „Vstříc zlaté budoucnosti“.

K otázce, zda budoucnost společné evropské měny bude stejně třpytivá, uvedl Karel Dyba, velvyslanec pro Českou republiku při OECD a účastník závěrečného diskusního panelu, že euro přežije, pokud ovšem němečtí daňoví poplatníci neřeknou „ne“. Podle Dyby se také zdá, že riziko obávaného dvojitého propadu („double dip“) je již zažehnáno. Světová ekonomika bude zřejmě pokračovat v oživení, byť nerovnoměrném, mezi regiony. Inflační tlaky však budou v rozvíjejících se ekonomikách i nadále sílit.

Juan Ignacio Crespo Carillo, manažer Thomson Reuters pro ekonomické analýzy potvrdil svůj názor z loňského ročníku akce. „Věřím, že nás čekají tři pokrizové roky oživení. Od poloviny roku 2012 však existuje reálná šance na návrat recese ve Spojených státech. Důvodem může být potřeba zvýšit úrokové sazby, různé komoditní bubliny, problémy s trhem nemovitostí v Číně nebo jiný z dalších problémů, které stále čekají na fundamentální nápravu. Nepůjde však o takzvaný dvojitý propad podle definice, ten by musel nastat do 6 až 18 měsíců. Toto riziko bylo skutečně zažehnáno.“

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená