FinExpert.e15.cz

Zlaté pamětní mince nabízejí zajímavý výnos

Praha, 13. května 2014

Investovat do fyzického zlata lze různými způsoby. Mezi ty nejoblíbenější u nás patří tradičně nákup pamětních mincí. Největší výhodou českých pamětních mincí je poměrně zajímavá likvidita a výnosy, které nejsou závislé pouze na ceně samotného žlutého kovu. „U pamětních mincí hraje velkou roli omezený náklad, který z nich dělá zajímavý artikl do budoucna,” říká Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny, která české pamětní mince v Jablonci nad Nisou razí.

U investičních mincí není náklad většinou nijak omezen, u pamětních mincí je tomu naopak, náklad je znám v den emise, a to v případě stoupající poptávky tlačí cenu výrazně nahoru.

Omezený náklad zvyšuje výnosový potenciál

Právě díky omezené nabídce a vysoké poptávce byly pamětní mince v minulých letech pro ty, kteří je stihli nakoupit v čase emise, významným ziskovým artiklem. „Výnos na jednu pamětní minci ve většině případů dalece překonal výnos, jehož dosáhli investoři, kteří investovali do zlata jinými způsoby, a to ať už šlo o investici do fyzického kovu, nebo do papírových nástrojů obchodovaných na burzách,” uvádí Lukáš Jokl.

Poptávka i pohyby cen u pamětních mincí se liší od pohybů cen zlata na trhu s fyzickým kovem a komoditních burzách. Jsou ovlivňovány takovými faktory, jako je umělecká hodnota a počet vydaných kusů. V každém případě máte ale v ruce hmatatelnou investici, jejíž hodnotu zmiňované faktory ještě zvyšují. 

Investoři mají sice k dispozici také klasické investiční mince, u těch ale platí to samé, co například u slitků nebo cihel. Pohyby jejich ceny závisí pouze na pohybech samotného kovu. U investičních mincí, resp. u slitků a cihel navíc často platí, že v případě potřeby je prodáte u obchodníka, u něhož jste zlato nakoupili. U pamětních mincí toto neplatí a lze je poměrně jednoduše prodat na burzách, nebo aukcích, kde rozhoduje pouze nabídka a poptávka.

Pamětní mince vydané Českou národní bankou mají úspěch

Česká národní banka vydává své pamětní mince v pravidelných intervalech od roku 2001 v pětiletých tematicky zaměřených sériích (deset mincí v každé sérii). V první sérii byly emitované mince na téma Deset století architektury v nominální hodnotě 2 000 korun a o váze 1/5 troyské unce (6,22 gramu). Mince v druhé sérii na téma Kulturní památky technického dědictví měly nominální hodnotu 2 500 korun a vážily 1/4 unce (7,777 gramu). V současné době vydává ČNB mince ve třetí sérii na téma Mosty české republiky, v níž každá mince váží půl troyské unce a má nominální hodnotu 5 000 korun. „Právě dnes v této sérii vychází již sedmá zlatá pamětní mince s motivem Jizerského mostu na trati Tanvald-Harrachov. Díky nízkému nákladu 6 800 kusů v kvalitě proof (vysoký lesk) a dokonce jen 1 800 v kvalitě standard (matovaný reliéf) může tato mince v budoucnu nabídnout skutečně zajímavý výnos,” dodává Jokl.

Největší úspěch mezi sběrateli a investory měly mince emitované v březnu 2001 (motiv rotundy ve Znojmě) a v květnu 2006 (s motivem papírny ve Velkých Losinách). Díky souhře faktorů, jako je poměrně nízký náklad, správný čas vydání (první mince z nového cyklu, které jsou obecně považovány za nejcennější) a povedené umělecké ztvárnění, se staly mince hitem, a to jak v kvalitě proof, tak standard. Při emisní ceně pod čtyři (rotunda ve Znojmě), resp. pět tisíc korun (Velké Losiny), se tržní cena v některých případech dostala až přes hranici 100 000 Kč, což je skutečně nevídaný zisk. 

Umění a drahý kov v jednom

Díky poklesu ceny zlata a snižujícím se počtům emitovaných kusů pamětních mincí dnes mají potenciální investoři k dispozici pamětní mince za velmi zajímavé ceny. Stále totiž jde o zajímavou alternativu pro ty, kteří si vybrali zlato, ale kromě samotného fyzického kovu chtějí mít doma něco, co má svou uměleckou hodnotu, kterou neztratí ani po mnoha letech. 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená