FinExpert.e15.cz

Zlatá strategie do nejistých časů

Výnos 3 % měsíčně, tedy až 36 % ročně lze získat rolováním opcí na zlato. A riziko? Nižší než při investici do zlata. Strategie dostupná (téměř) všem.

Od zlatých mincí k opční strategii

Klepněte pro větší obrázekMožností, jak zlato investičně uchopit, se nabízí celá řada, od nákupu zlatých mincí až po investici do některého z rozmanitě konstruovaných investičních certifikátů. Zřejmě nejzajímavější, přitom často opomíjenou variantou, je pak využití opcí na zlato. Právě strategie založená na pravidelném rolování opcí se zdá být z dlouhodobého hlediska tím nejvýnosnějším, ale zároveň nejméně rizikovým způsobem investice do zlata. Tato strategie totiž využívá nejen potenciálu samotného drahého kovu, ale také jeho specifických tržních vlastností, jako je například jeho vysoká volatilita, neboli vysoká kolísavost jeho kurzu. A právě ta je v případě opcí velmi důležitým faktorem, který rozhoduje o výši zisku, hraje totiž v jeho prospěch.

V jednoduchosti je krása

Základním stavebním kamenem strategie je pravidelné měsíční rolování short put opcí na zlato, konkrétně na ETF (burzovně obchodovaný fond) investující právě do zlata. Tomu, kdo od nás short put opci koupí, vzniká při splatnosti opce právo prodat nám zlato za předem dohodnutou cenu. Za poskytnutí tohoto práva obdržíme opční prémii ve výši 2-3%.  Tuto prémii inkasujeme ihned po prodeji short put opce, bez ohledu na to, jestli se cena zlata v následujícím měsíci vydá na jih, či na sever. Pokud cena zlata vzroste, kupující opce své právo prodat nám zlato nevyužije, neboť ho na trhu prodá výhodněji. Nám, jakožto investorovi, tak zůstane vyinkasovaná prémie.

Historický vývoj zlaté strategie

Klepněte pro větší obrázek

Co se stane, pokud cena zlata za měsíc poklesne?  Kupující opce svého práva využije a my od něho budeme nuceni zlato nakoupit. V takovém případě však nepřistoupíme k okamžitému prodeji zlata na trhu a inkasování ztráty, nýbrž k dalšímu rolování, tentokrát short call opcí. Tím poskytujeme kupujícímu právo od nás zlato za dohodnutou cenu zpět odkoupit, za což opět obdržíme opční prémiI ve stejné výši, tedy zhruba 2 až 3%. Kupující toto právo samozřejmě využije pouze v případě, že cena zlata na trhu opět vzroste. V rolování pokračujeme až do doby, než se nám zlato podaří znovu prodat. Celý proces se potom opakuje do nekonečna.

Jaké jsou nevýhody?

Tímto způsobem v případě růstu, stagnace, či mírného poklesu ceny zlata inkasujeme každý měsíc 2 až 3% prémii a náš roční výnos se tak může vyšplhat až k 36% p.a. V případě silnějších poklesů jsme však stále chráněni vyinkasovanými prémiemi a pokud cena zlata nespadne v průměru o více jak 36% p.a., naše strategie bude stále zisková.

Porovnejte sami

Klepněte pro větší obrázek

Důkazem je, že za rok testování do července 2009 dosáhla tato strategie výnosu přesahujícího 20 %, zatímco v případě přímé investice do zlata by investoři zůstali téměř na nule. Zkušení investoři mohou navíc pro tuto strategii využít marže a své výnosy násobit až dvojnásobnou pákou. Výhodou také je, že složené peníze jsou v době rolování short put opcí drženy pouze jako krytí v případě plnění opce a tedy zhodnocovány za aktuální úrokovou míru na peněžním trhu.

Více informací najdete zde.

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená