FinExpert.e15.cz

Zkrachovalci se dočkali

GE zahájí v sobotu výplatu devizových vkladů klientů UB a Plzeňské banky

GE Capital Bank zahájí tuto sobotu na svých vybraných 78 obchodních místech výplatu devizových vkladů bývalých klientů Union banky. Současně bude pokračovat i výplata korunových vkladů, která začala 17. května. GE Capital Bank dosud vyplatila téměř 50 % všech klientů a téměř 60 % objemu vkladů. Na třech plzeňských obchodních místech GE Capital Bank začne tuto sobotu i výplata vkladů klientů Plzeňské banky.

Výplata klientů Union banky
GE Capital Bank dosud vyplatila téměř 60 tisíce bývalých klientů Union banky. Pojištěné vklady byly vyplaceny v objemu více než 6,5 mld. Kč. Vyplacena byla tedy již přibližně polovina klientů Union banky a téměř 60 % z objemu pojištěných vkladů.

GE Capital Bank od počátku výplat vkladů doporučovala bývalým klientům Union banky zvolit si bezhotovostní formu výplaty. O tom, že klienti se tímto doporučením řídili, svědčí to, že z 6,5 mld. Kč, které byly dosud vyplaceny, bylo 76 % vyplaceno prostřednictvím bankovního převodu. U bezhotovostních výplat směřovalo 40 %  vkladů na účty vedené GE Capital Bank.

Tuto sobotu 7. června bude zahájena i výplata klientů, kteří měli u Union banky vedeny devizové vklady. Náhrady pojištěných devizových vkladů se ze zákona vyplácejí v českých korunách. Pro přepočet se použije kurz devizového trhu vyhlášený Českou národní bankou ke dni, kdy Fond obdržel písemné oznámení ČNB o neschopnosti Union banky dostát svým závazkům – tedy k 21. únoru 2003. Pokud je však pro vyplácené klienty výhodnější použít kurz devizového trhu vyhlášený Českou národní bankou ke dni zahájení plateb – tedy k 17. květnu 2003 – je použit pro převod devizových vkladů na koruny tento kurz.

Pro převod vkladů v USD bude použit kurz z 21. února: 1 USD = 29,283 Kč
Pro převod vkladů v EUR bude použit kurz z 21. února: 1 EUR = 31,735 Kč
Pro převod vkladů v CHF bude použit kurz z 21. února: 1 CHF = 21,628 Kč
Pro převod vkladů v GBP bude použit kurz z 21. února: 1 GBP = 46,739 Kč
Pro převod vkladů v SKK bude použit kurz z 16./17. května: 100 SKK = 76,227 Kč

Výhodnost kurzu nemohla být posouzena dříve než po zahájení výplat vkladů. Proto výplata klientů s devizovými vklady začíná až nyní.

Hotovostní výplaty budou probíhat na 78 obchodních místech, které jsou totožné s obchodními místy pro sobotní výplaty vkladů, i ve všední dny. Na zbývajících 110 obchodních místech GE Capital Bank bude možné provádět v rámci běžné provozní doby pouze bezhotovostní výplaty. Stejně jako u korunových účtů i u devizových účtů platí, že výběry hotovosti vyšší než 50 000 Kč je klient povinen nahlásit na obchodním místě minimálně 2 pracovní dny předem, a to do 12.00 hodin.

Výplata klientů Plzeňské banky
V sobotu 7. června začne na třech obchodních místech GE Capital Bank v Plzni výplata vkladů klientů Plzeňské banky. Fond pojištění vkladů využil připravenosti GE Capital Bank na výplatu vkladů, které získala v souvislosti s výplatou klientů Union banky.


Klientům budou v sobotu k dispozici obchodní místa GE Capital Bank v Plzni na Anglickém nábřeží 1, na Plzeňce v ulici Gerská 34 a na Slovanech v ulici Částkova 8. Vzhledem k probíhající výplatě klientů Union banky byli klienti Plzeňské banky pozváni na odpolední hodiny – tedy od 12.00 do 18.00.

Hotovostní výplaty klientů Plzeňské banky budou probíhat na třech plzeňských obchodních místech GE Capital Bank i v pracovní dny  v běžné otvírací době. Pro bezhotovostní výplatu mohou klienti zvolit v pracovní dny kterékoli obchodní místo GE Capital Bank.

Plzeňská banka byla uzavřena 20. března 2003 a na výplatu čeká 1900 klientů s vklady ve výši 135 milionů korun.

Klienti Plzeňské banky mají dle zákona nárok na výplatu 90 % svého vkladu, maximálně však 25 000 euro. GE Capital Bank nabídne těmto klientům (fyzickým osobám) hotovostní nebo bezhotovostní způsob (převodem na zvolený účet) výplaty celé částky, na kterou budou mít podle zákona nárok. Komerčním klientům (právnickým osobám) Plzeňské banky bude pojištěná částka vyplacena vždy bezhotovostně převodem na zvolený účet.

Výplaty pojištěných vkladů fyzickým osobám budou vázány na rodné číslo a klientům tedy bude stačit k výplatě pouze jeden doklad totožnosti. U právnických osob budou výplaty vázány na IČO a k výplatě tak bude zapotřebí výpis z obchodního rejstříku ne starší jednoho měsíce. Vklady budou vyplaceny pouze majitelům vkladu (nikoli disponentům). Pokud se majitel vkladu rozhodne pověřit k převzetí výplaty jinou osobu, bude povinen ji vybavit specifickou notářsky ověřenou plnou mocí.

I v případě klientů Plzeňské banky s devizovými účty platí, že náhrady pojištěných devizových vkladů se ze zákona vyplácejí v českých korunách. Pro přepočet se použije kurz devizového trhu vyhlášený Českou národní bankou ke dni, kdy Fond obdržel písemné oznámení ČNB o neschopnosti Plzeňské banky dostát svým závazkům – tedy k 20. březnu 2003. Pokud je však pro vyplácené klienty bude výhodnější použít kurz devizového trhu vyhlášený Českou národní bankou ke dni zahájení plateb – tedy k 7. červnu 2003 – bude použit pro převod devizových vkladů na koruny tento kurz.

Jestliže pro klienty Plzeňské banky s devizovými vklady bude výhodnější kurz z 20. března, budou jejich vklady připraveny k výplatě 7. června. V případě, že se ukáže, že je výhodnější kurz z 7. června, bude nutné částky k výplatě přepočítat a začátek výplat devizovým klientům posunout. Klienti budou na obchodních místech informováni o novém termínu výplat.

Zdroj: TZ GE Capital Bank

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená