FinExpert.e15.cz

Zkrácený pracovní úvazek v Česku je druhý nejdelší v EU

Práce na zkrácený pracovní úvazek je v Evropě stále více populární. Tento typ zaměstnaneckého poměru je v mnoha případech výhodný jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele.
Zkrácený pracovní úvazek v Česku je druhý nejdelší v EU
Zejména pro mnoho žen představuje zkrácený pracovní úvazek jediný způsob, jak stihnout zaměstnání i výchovu malých dětí. Tyto úvazky jsou rovněž rozšířené u vysokoškoláků, kteří si tak již během studia zajišťují potřebnou praxi a současně potřebné finance na školu.

Výhody zkrácených úvazků

Dle zákoníků práce jednotlivých členských zemí nesmí práce na zkrácený pracovní úvazek ovlivňovat možnost pracovní kariéry. Zkrácené pracovní úvazky a další nestandardní typy pracovních smluv se pozitivně odrážejí v sociální atmosféře v zemi, snižují nezaměstnanost a podporují podnikání. Tím se snižují ekonomické výdaje státu a podporuje se ekonomický růst. Díky jednoduché administrativě a jednoduchému systému zdanění napomáhá uzavírání těchto smluv snižování  práce na černo. Zkrácené pracovní úvazky totiž umožňují podnikateli vyšší flexibilitu v přijímání zakázek. Současně může také lépe optimalizovat počet zaměstnanců, čímž snižuje mzdové náklady. Zaměstnanec pracující na plný úvazek ve skutečnosti pracuje okolo 60 % času. Zbytek pracovní doby debatuje, svačí nebo má jiné prostoje. Pracovník pracující na zkrácený úvazek ve skutečnosti pracuje více než 80% čistého času, protože pracuje pouze čtyři hodiny denně a může se na svoji práci dobře soustředit a pracovat rychleji než při práci na plný úvazek. Produktivita práce je tedy u zaměstnance na zkrácený úvazek mnohem vyšší než u zaměstnance na plný úvazek. 

Zákaz diskriminace

Při práci na zkrácený úvazek musí zaměstnavatel v členských zemích Evropské unie stejně jako při zaměstnávání na plný úvazek vyplácet mužům a ženám vykonávající identickou práci naprosto stejnou mzdu. Vyšší mzdu pro muže či ženu musí zaměstnavatel zdůvodnit nějakým objektivním faktorem: buď delší praxí, vyšším vzděláním, znalostí cizích jazyků… Mzdou pro pracovně právní předpisy se rozumí všechny příjmy, ať už dotace zaměstnaneckého důchodového připojištění, odměny či odstupné po ukončení pracovního poměru. Stejný zákaz diskriminace platí i v případě rozhodování o přijetí do zaměstnaneckého poměru. Výběr zaměstnance nesmí být zásadně ovlivněn faktem, zda jde o muže nebo ženu. V případech, že má zaměstnavatel dojem, že určitá práce může být vykonávána pouze mužem nebo pouze ženou, musí tuto skutečnost dokázat.

Nejvíce hodin na zkrácený pracovní úvazek odpracují Lotyši

Nejvíce hodin musí při zkráceném pracovním úvazku odpracovat Lotyši (24,6), Češi (23,6) a Maďaři (23,5). Naopak nejméně odpracují Irové (16,7) a Němci (17,6). V Česku pracuje na zkrácený pracovní úvazek každý dvacátý. Na zkrácený pracovní úvazek pracují v členských zemích především: administrativní pracovníci, učitelé, vrátní, uklízeči a obecně především občané pracující ve službách.


Průměrný počet odpracovaných hodin na zkrácený úvazek v EU v roce 2004

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Eurostat, People in the Labour Market, cdb21776

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená