Zejména pro mnoho žen představuje zkrácený pracovní úvazek jediný způsob, jak stihnout zaměstnání i výchovu malých dětí. Tyto úvazky jsou rovněž rozšířené u vysokoškoláků, kteří si tak již během studia zajišťují potřebnou praxi a současně potřebné finance na školu.
Výhody zkrácených úvazků
Dle zákoníků práce jednotlivých členských zemí nesmí práce na zkrácený pracovní úvazek ovlivňovat možnost pracovní kariéry. Zkrácené pracovní úvazky a další nestandardní typy pracovních smluv se pozitivně odrážejí v sociální atmosféře v zemi, snižují nezaměstnanost a podporují podnikání. Tím se snižují ekonomické výdaje státu a podporuje se ekonomický růst. Díky jednoduché administrativě a jednoduchému systému zdanění napomáhá uzavírání těchto smluv snižování práce na černo. Zkrácené pracovní úvazky totiž umožňují podnikateli vyšší flexibilitu v přijímání zakázek. Současně může také lépe optimalizovat počet zaměstnanců, čímž snižuje mzdové náklady. Zaměstnanec pracující na plný úvazek ve skutečnosti pracuje okolo 60 % času. Zbytek pracovní doby debatuje, svačí nebo má jiné prostoje. Pracovník pracující na zkrácený úvazek ve skutečnosti pracuje více než 80% čistého času, protože pracuje pouze čtyři hodiny denně a může se na svoji práci dobře soustředit a pracovat rychleji než při práci na plný úvazek. Produktivita práce je tedy u zaměstnance na zkrácený úvazek mnohem vyšší než u zaměstnance na plný úvazek.
Zákaz diskriminace
Při práci na zkrácený úvazek musí zaměstnavatel v členských zemích Evropské unie stejně jako při zaměstnávání na plný úvazek vyplácet mužům a ženám vykonávající identickou práci naprosto stejnou mzdu. Vyšší mzdu pro muže či ženu musí zaměstnavatel zdůvodnit nějakým objektivním faktorem: buď delší praxí, vyšším vzděláním, znalostí cizích jazyků… Mzdou pro pracovně právní předpisy se rozumí všechny příjmy, ať už dotace zaměstnaneckého důchodového připojištění, odměny či odstupné po ukončení pracovního poměru. Stejný zákaz diskriminace platí i v případě rozhodování o přijetí do zaměstnaneckého poměru. Výběr zaměstnance nesmí být zásadně ovlivněn faktem, zda jde o muže nebo ženu. V případech, že má zaměstnavatel dojem, že určitá práce může být vykonávána pouze mužem nebo pouze ženou, musí tuto skutečnost dokázat.
Nejvíce hodin na zkrácený pracovní úvazek odpracují Lotyši
Nejvíce hodin musí při zkráceném pracovním úvazku odpracovat Lotyši (24,6), Češi (23,6) a Maďaři (23,5). Naopak nejméně odpracují Irové (16,7) a Němci (17,6). V Česku pracuje na zkrácený pracovní úvazek každý dvacátý. Na zkrácený pracovní úvazek pracují v členských zemích především: administrativní pracovníci, učitelé, vrátní, uklízeči a obecně především občané pracující ve službách.
Průměrný počet odpracovaných hodin na zkrácený úvazek v EU v roce 2004

Zdroj: Eurostat, People in the Labour Market, cdb21776