I když má člověk do důchodu ještě daleko, neměl by podceňovat kontrolu odpracovaných let, které u něj ČSSZ eviduje ve svých systémech. Od těchto údajů se poté totiž odvíjí výše důchodu. Jak ale správnost dat zkontrolovat? Prostřednictvím Informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP).
Jendou ročně máte právo na zaslání informativního listu. Na IOLDP jsou uvedeny údaje o skutečnostech, které ČSSZ vede v evidenci, a ze kterých bude vycházet při rozhodování o nároku na důchod a o jeho výši. Každý by si měl po obdržení IOLDP zkontrolovat, zda vykázané údaje odpovídají skutečnosti, například zda neexistují doby pojištění či vyměřovací základy, které pojištěnec sice ve skutečnosti získal, avšak v přehledu nejsou uvedeny.
Někteří dřívější zaměstnavatelé například nemuseli splnit svoji oznamovací povinnost. Bývalý zaměstnavatel mohl také omylem poslat chybné údaje a pracovníkovi pak bude chybět potřebná doba pojištění k získání starobního důchodu nebo je vypočtený starobní důchod zbytečně nižší. Chybí-li například údaje o době pojištění za 2 roky, musíte počítat s tím, že důchod by byl v takovém případě nižší o několik set korun měsíčně.
Z údajů uvedených na IOLDP si zaměstnanec dále může odvodit, zda již získal dostatečnou dobu pojištění pro vznik nároku na důchod, či zda je třeba si ještě po nějakou dobu účast na důchodovém pojištění zajistit.
Doba pojištění chybí
Pokud objevíte na informativním listu nesrovnalost, je vhodné, se nejprve obrátit na svého tehdejšího zaměstnavatele a požádal jej o zaslání evidenčního listu ČSSZ.
Není-li tento postup možný, například proto, že zaměstnavatel odmítá v této záležitosti spolupracovat nebo proto, že již neexistuje, můžete se obrátit na OSSZ v místě zaměstnavatele. OSSZ u zaměstnavatele sama zabezpečí splnění jeho povinnosti, případně, není-li to možné, zahájí řízení o převzetí plnění některých úkolů spojených s prováděním důchodového pojištění zaměstnanců u zaměstnavatelů, kteří neplní povinnosti při provádění důchodového pojištění. OSSZ rovněž může pomoci při zjištění adresy archivu u zaniklých zaměstnavatelů, případně poradí, jakým dalším možným způsobem lze při podání žádosti o důchod chybějící dobu zaměstnání prokázat.