FinExpert.e15.cz

Životopis: Cesta, jak najít práci

Správně a navíc poutavě napsaný životopis vás může výrazně přiblížit k novému zaměstnání.
Životopis: Cesta, jak najít práci
Pokud se ocitnete bez práce, nebo jste čerstvým absolventem školy, který hledá své první zaměstnání, máte vlastně dvě možnosti, jak tento stav změnit. Obrátit se můžete na kontaktní pracoviště úřadu práce v místě svého bydliště a doufat, že vás jejich nabídka volných míst osloví, anebo se pustíte do hledání práce na vlastní pěst. První varianta je při vší úctě k úřadům práce spíše doplňková. Zaměstnání, která bude odpovídat vaší představě, si ale většinou budete muset najít sami.

Životopis je základ

Předpokladem k tomu, abyste se mohli zúčastnit výběrových řízení na vyhlédnutá volná pracovní místa, je váš životopis. Ten se stal základním dokumentem, podle něhož personalisté rozhodují, zda dostanete šanci v dalším kole výběrového řízení, u pohovoru či přijímacím testu. Vyškolený personalista dokáže z předloženého životopisu na první pohled vyčíst mnohé informace o povaze a předpokladech žadatele.

Volný, nebo strukturovaný životopis?       

V současnosti se při hledání zaměstnání používají dva druhy životopisů. Prvním z nich je životopis napsaný volnou formou. Jedná se o literárně sepsané informace o vás, mající podobou souvislého vyprávění. Jelikož je tento typ životopisu méně přehledný, nachází využití v případech, kdy se uchazeč hlásí o zaměstnání vyžadující jazykové dovednosti a znalosti.

Ve všech ostatních případech bývá vhodnější používat strukturovanou formu životopisu. Jedná se o heslovitě koncipovaný dokument umožňující snadnou orientaci v textu, navíc s přehledně a srozumitelně formulovanými daty. Přípravu strukturovaného životopisu vám mohou usnadnit některé internetové stránky zabývající se hledáním práce. Najdete zde připravené formuláře či šablony, do kterých jen jednoduše doplníte svoje data.

Méně je někdy více

O vašem úspěchu či neúspěchu u přijímacího řízení může rozhodnout i délka životopisu. Personalisté nemají v oblibě několika stránkové texty. Nejenže je zdlouhavé je číst, což odrazuje samo o sobě, ale navíc se v něm ty nejpodstatnější informace zcela ztrácí. Na druhou stranu přílišná stručnost není rovněž na místě. V odborné literatuře se dočtete, že optimální délka životopisu se pohybuje v rozmezí 1-2 stran. Snažte se být struční, dbejte na přehlednost a logickou strukturu. V úvodu uveďte základní osobní údaje (jméno a příjemní, titul, datum a místo narození, kontaktní adresa). Následovat by měl přehled dosaženého vzdělání, profesní znalosti a praxe – vše chronologicky seřazeno. Dále uveďte své jazykové znalosti, úroveň znalosti práce s PC, vlastnictví řidičského průkazu či jiné schopnosti a dovednosti. Nebojte se uvést popis pracovní náplně, kterou jste doposud vykonávali. Pokud jste čerstvým absolventem školy, klidně tuto skutečnost rovněž uveďte. Mnohdy to může být vaše deviza!

Neuškodí kontakt na osobu, která by mohla poskytnout o vaší osobě reference, uveďte své zájmy i výčet osobnostních vlastností (personalisté rádi uslyší slova komunikativnost, flexibilita, vytrvalost, cílevědomost). Nezapomeňte uvést kontakt jednak telefonní, ale i emailový.

Ruku v ruce s délkou životopisu jde i jeho celkový vzhled. Sázka na jednoduchost úpravy textu, čistý a kvalitní papír či vhodný druh písma se určitě vyplatí. Rovněž nepřipojujte nevyžádané přílohy (např. doklady o nejvyšším dosaženém vzdělání, různá osvědčení apod.). Budete mít příležitost předložit je při následném ústním pohovoru.

Životopisy posílejte i emaily, použijte chat

Za pomoci internetu a emailové pošty můžete během několika okamžiků získat několik nabídek či kontaktů na zajímavou práci.  Velkou devizou tohoto druhu komunikace je fakt, že lze odesílat nejen prostý text dopisu, ale i další potřebné údaje (životopisy, fotografie, ukázky vaší práce apod.).

Nezapomeňte, že jako při osobním kontaktu, hraje důležitou roli první dojem, který váš email na zaměstnavatele (ne)udělá. Snažte se proto, aby byl zaslaný email pro adresáta nějakým způsobem zajímavý. Vždy vyplňte předmět vaší zprávy – nejlépe jméno a příjmení + „žádost o zaměstnání“, protože jinak by mohl dopis skončit rovnou v koši adresáta. Životopis by měl být součástí přílohy emailu, do textu zprávy napište stručný průvodní dopis, ve kterém uvedete pozici, o niž se ucházíte. Vyvarujte se posílání tzv. hromadných emailů. Nikdo nemusí vědět, kde jinde se ještě o práci zajímáte.
Buďte připraveni na to, že ne vždy se sebezdvořilejší žádost setká s odezvou. Uvědomte si, že obdobně postupují i ostatní uživatelé internetu s naprosto stejným záměrem, jaký máte vy.

Jednou z variant při hledání práce na internetu je také použití chatu. Tímto druhem neformální komunikace můžete získat zajímavý typ či nabídku na pracovní příležitost od člověka, kterého jste doposud vůbec neznali.

Tipy a triky pro hledání práce na internetu

  • nabídka volných pracovních míst je pravidelně zveřejněna na příslušných stránkách pracovních úřadů podle jejich působnosti
  • navštěvujte personální a inzertní stránky firem, kde byste chtěli pracovat
  • zaměřte se na 3-5 nejvýznamnějších personálních serverů s nabídkou pracovních míst a za pomoci vyhledávacích formulářů si vyberte pro vás vhodná pracovní místa (zavedené personální servery dbají na pravidelnou aktualizaci nabídek)
  • během krátké doby jste schopni z adresy společnosti a výpisu z obchodního rejstříku zjistit, zda se jedná o „opravdu seriozní nabídku“
  • můžete rozesílat svůj životopis hned několika zaměstnavatelům
  • zachovávejte si přehled o tom, kdy a komu jste svoji žádost odeslali
Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

podivejte se sem
lucka
26. 10. 2007, 11:17
Malá připomínka
Tomáš
17. 8. 2007, 14:20

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená