Podle průzkumu CVVM 70 % účastníků výzkumu prohlásilo, že po vstupu České republiky do Evropské unie u nich nedošlo ke změně životní úrovně. Pětina oslovených přičítá vstupu do EU snížení a dvacetina zvýšení své životní úrovně. Vyplývá tak, že po uplynutí jednoho roku od vstupu ČR do EU došlo k významnému nárůstu počtu respondentů, kteří deklarovali, že vstup do EU neměl na jejich životní úroveň žádný vliv.
Jako příznivý stav, který se líbí 60 % oslovených občanů, je posuzován vliv na nabídku zboží a služeb na trhu v ČR. Naopak nejhůře je hodnocen vliv na zemědělství, za nepříznivý ho považují dvě třetiny oslovených.
Změna životní úrovně v souvislosti se vstupem ČR do EU

Evropským úředníkům moc nevěříme
Většina dotázaných ale neshledává budoucí postup Evropské unie v souladu se zájmy ČR. Na otázku, zda věří tomu, že rozhodnutí EU budou v zájmu ČR, odpovědělo nesouhlasně 60 % oslovených (45 % tomu moc nevěří a 15 % tomu vůbec nevěří). Kladnou odpověď vyjádřila třetina účastníků výzkumu. V případě posouzení rozhodnutí EU z hlediska individuálních zájmů jsou výsledky obdobné. Téměř dvě třetiny dotázaných nevěří tomu, že rozhodnutí EU budou v zájmu lidí, jako jsou oni. Optimismus v této souvislosti vyjádřilo jen 29 dotázaných ze sta.
Souhlasíte nebo nesouhlasíte s tím, aby bylo za měnu ČR přijato euro?

Zdroj: CVVM