FinExpert.e15.cz

Životní pojištění – nutnost nebo luxus?

Životní pojištění je variabilní pojistný produkt určený zejména pro ty, kdo si chtějí pojistit finanční budoucnost.
Životní pojištění – nutnost nebo luxus?

Jedná se např. o situaci, kdy vás vážná nehoda zbaví na určitou dobu možnosti vydělávat, či vám dokonce pracovat znemožní trvale. Životní pojištění v tomto případě zajistí, že vaši rodinu nezasáhne radikální snížení životní úrovně kvůli nedostatku finančních prostředků. Základní vlastností životního pojištění je právě záruka rodiny a blízkých v případě úmrtí pojištěného. Životní pojištění se tedy vyplatí zejména v případech, kdy jde o živitele rodiny nebo někoho, na němž jsou finančně závislé další osoby.

Z průzkumu o životním pojištění, který zveřejnila minulý týden společnost ING, vyplývá, že lidé si pořizují životní pojištění především jako jistotu pro případ, že by se jim něco stalo. Zhruba 66 % respondentů průzkumu pak uvedlo, že impulsem pro pořízení životního pojištění byla touha po zlepšení finanční situace v penzi.

Životní pojištění lze rozdělit v zásadě na dvě skupiny

  1. rizikové životní pojištění (bez spořící složky)

Jedná se o klasické pojištění pro případ úmrtí bez jakéhokoli spoření. Nedochází v něm k žádné tvorbě kapitálu, a proto není zvýhodněno daňově.

  1. rezervotvorné životní pojištění (se spořící složkou, kapitálové životní pojištění)

Jedná se kombinaci pojištění a spoření. Část pojistného se hromadí, pojišťovna ho dále investuje, a později vyplácí zákazníkovi. Při splnění podmínek je toto pojištění daňově zvýhodněné.

Před uzavřením životního pojištění je důležité zhodnotit situaci, v níž se nacházíme. Životní pojištění nás finančně nechrání pouze před následky nemoci nebo jiného neštěstí, které nám zabraňuje dále pracovat, ale umožňuje také spořit na stáří.

Přemýšlíte-li o životním pojištění, je nutno určit

  • jakou splátku jste schopni měsíčně platit (zamyslet se např. nad rizikem, zda v budoucnu ztratíte práci, zda jste zatíženi splácením hypotéky nebo úvěru, zda na vás závisí vzdělání dětí)
  • dále jestli chcete zajistit spíše sebe (v případě, že žijete sami a pojištění vás zajímá jako budoucí přilepšení k důchodu) nebo rodinu.
  • projít nabídku několika společností, které životní pojištění nabízejí
  • dbát na cenu pojištění a zvláště jeho podmínky
  • společnost by také měla být důvěryhodná, protože životní pojištění se uzavírá obyčejně na mnoho let, a v případě finanční nestability firmy by to znamenalo velkou ztrátu (v České republice je však v současnosti situace v tomto ohledu ustálená)

Nejjednodušší pojistky jsou nejlevnější

Záleží-li vám pouze na tom, aby společnost, u níž máte životní pojištění uzavřeno, vyplatila peníze v případě vaší neočekávané smrti, pak stačí uzavřít smlouvu na jednoduchou pojistku (rizikové životní pojištění bez spořící složky). Uzavírá se na určitou dobu. Jestliže se vám nic nestane, částka, již jste vpláceli, propadne. Tato forma je nejjednodušší a také nejlevnější. Druhým pólem na pomyslné ose je forma, kdy po dosažení určeného věku (nejčastěji 60 let) vám začnou být peníze vypláceny (jednorázově nebo např. v ročních splátkách).

 

(pokračování článku bude pojednávat o kapitálovém a investičním životním pojištění)

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená