Od příštího roku nás nečekají žádné změny v navyšování životního minima. To je na stejné výši už od roku 2012. Stejnou částku jako letos dostanete i v případě existenčního minima. Informoval o tom online deník Aktuálně.cz.
Vláda má sice právo životní minimum navyšovat, pokud náklady na výživu a ostatní potřeby stoupnou o 5 % (tato podmínka by byla splněna), není to ale její povinností. Důvodem proč nenavýšit částku je to, že se musí více vyplatit chodit do práce, než být doma a pobírat dávky. Tím argumentuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Na ekologičtější vytápění má ČR do roku 2020 9 miliard Kč.
Jiného názoru je Českomoravská konfederace odborových svazů. Ta je pro zastavení nárůstu chudoby. Neznamená to ale, že by konfederace nebyla pro motivování pracovat. Jenom toho chce dosáhnout jiným způsobem než vláda. A to tak, že by se zvyšovaly mzdy. Na rozdíl od vlády, která chce zastavit růst životního minima.
Životní minimum
Mělo by jít o takovou částku, která by měla pokrýt výdaje za potraviny a základní lidské potřeby kromě bydlení. Jde o částku 3410 korun měsíčně pro jednotlivce.
Příklad: pokud v domácnosti žijí dvě dospělé osoby, první může dosáhnout na částku 3410 korun, druhá pak na 2830 korun. Pokud máte nezaopatřené děti, dostanete na ně menší částky, které se odvíjí podle věku dítěte.
V případě existenčního minima můžeme mluvit o 2200 korunách. Tato částka by měla umožnit přežít (zajistit výživu a základní potřeby).