FinExpert.e15.cz

Život se psem stojí stovky tisíc

Jen málokdy si uvědomuje, kolik nás takový pes za celý jeho život stojí. A nejde o malé částky.
Život se psem stojí stovky tisíc

Spousta lidí si nedokáže představit život bez psa. Když o jednoho přijdou, vzápětí si pořizují dalšího. Nebo jich mají víc najednou. Bereme to jako radost, psy označujeme za své nejvěrnější přátele – ale jen málokdy si uvědomuje, kolik nás takový pes za celý jeho život stojí. A nejde o malé částky.

V první řadě je tu pořizovací cena psa. Záleží samozřejmě na tom, jestli si kupujeme čistokrevné štěně, o jaké jde plemeno, jestli chceme psa s rodokmenem nebo nám stačí obyčejný kříženec. Cifry se tu tak pohybují od několika stokorun (obvykle se chovateli platí za první očkování a pak nějaká satisfakce za první dva měsíce péče o štěně), po tisíce až desítky tisíc korun.

Levnější bývají plemena, která jsou právě v módě (německý ovčák či zlatý retrívr) a jejich štěňata se prodávají okolo 5 000 Kč. Zato takový irský vlkodav se prodává za závratných 20 000 Kč. Kdo chce štěně s rodokmenem, s úspěšnými rodiči a specifickými předky, měl by si připravit až 60 000 Kč.

Pelíšek a vodítko z butiku

Čím dál víc lidí chce své psy rozmazlovat a hýčkat. Proto není divu, že (nejen) v Česku kvete byznys s nejrůznějšími potřebami pro psy i speciálními vychytávkami. I když se dá sada misek pořídit za 200 korun, pokud si koupíte designové, s potiskem a z kvalitního materiálu, vyjde vás každá na několik stokorun.

Další nezbytností je pelíšek. Je nutno si uvědomit, že psovi je úplně jedno kde spí a uvelebí se na rohožce, stejně jako na páníčkově starém tílku. Ale ve zverimexech se prodávají pelíšky různých velikostí, měkké, pohodlné a často na první pohled kvalitnější než náš vlastní polštář. A za ně si prodejci účtují klidně i několik tisíc korun. Menší položkou je pořízení vodítka, obojku nebo kartáče, tady se počítá v řádech stokorun. Pozitivní je, že tyto potřeby svému psovi kupujeme jen párkrát během jeho života, takže jde o jednorázové položky.

Granule nebo vařené krmivo?

Další významnou a dlouhodobou zátěží pro finanční rozpočet majitele psa je krmivo. A čím většího psa máme, tím víc toho sežere. Takže v tomto ohledu je lepší pořídit si čivavu, které stačí hrstička granulí na den. Ale když máme průměrně velkého psa (tedy cca. 40kilového) a rozhodneme se ho krmit granulemi průměrné kvality, měli bychom počítat s výdajem okolo 1 000 korun měsíčně. Což je okolo 12 000 Kč ročně. Pes se může dožít okolo 15 let, takže jen za krmivo utratíme 180 000 Kč.

Řada majitelů se právě kvůli vysoké ceně krmiv rozhodne vařit psovi běžné jídlo a granule mu dávat pouze pro zpestření jídelníčku. To vychází mnohem levněji. Řada psů si vystačí se zbytky – zbylými bramborami, pečivem, těstovinami, k tomu jim lze koupit a uvařit levné maso, například kuřecí kostry. Ale pokud máme velkého psa, potřebuje denně 700 i víc gramů jídla, takže živit ho také není levné.

A k tomu můžeme připočítat i různé pamlsky, žvýkací tyčinky, piškoty a další speciální dobroty, které se dnes prodávají v každém supermarketu. Ty nejmenší balíčky stojí okolo 20 korun a psi je zvládnou sežrat za pár dnů (a to i když jim je dáváme jen výjimečně a za odměnu). Takže během života psa jde o další tisíce korun.

Veterina stojí desítky tisíc

Zlým snem každého chovatele je, že pes onemocní. I běžná návštěva veterináře spojená s očkováním a odčervením vychází na 500 až 1 000 korun. Natož když psovi něco je. Zatímco u lidí na vše přispívají pojišťovny, u psů vše platíme z vlastní kapsy (i když i tady se objevují různé nabídky na pojištění). EKG vychází obvykle na 200 Kč, ultrazvuk strdce na 300 Kč, odstranění zubního kamene na 500 Kč, vyšetření trusu na 100 Kč, kastrace na minimálně 2 000 Kč. Čipování stojí cca. 400 korun.

Pokud se na konci psova života rozhodneme pro euthanasii, stojí od 300 korun výše. Nemluvě o platbách za různé operace, které se šplhají do desítek tisíc korun. Plus musíme od léta do podzimu počítat s aplikací přípravků proti klíšťatům, které i na malého psa stojí cca. 150 Kč a působí maximálně dva měsíce.

Poplatky se liší

Další položkou, které se žádný majitel psa nevyhne, je placení pravidelných poplatků obci, ve které žije a kde psa přihlásí. Rozdíly jsou tu přitom obrovské. Za psa na vesnici se platí jen 200 Kč ročně. Kdo ho chová v pražském bytě, musí se připravit na platbu 1 500 Kč ročně, za druhého se platí 2 250 Kč.

Ale když máme ve velkém městě dům, pak je náš pes veden jako hlídací (i když je to třeba čivava) a poplatek se rázem snižuje na 600 korun (druhý pak stojí 900 Kč). Některé obce dávají slevy důchodcům, jiné zlevňují čipované psy, ale jinak jde o nezrušitelné položky, takže neplatič riskuje pokutu.

Pes stojí sta tisíce

Jak z výše uvedených příkladů jasně plyne, život se psem je dost nákladný, i když si to většina chovatelů vůbec neuvědomuje. Během deseti až patnácti let života nás domácí mazlíčci vyjdou na minimálně čtvrt milionu korun. Pokud máme navíc nemocného psa nebo se mu stane úraz, částky se výrazně zvyšují.

Stejně tak je nutné přičíst k nim, pokud mazlíčka občas dáváme na hlídání do psích školek, hotelů nebo mu dopřáváme třeba odborný výcvik. Samostatnými položkami jsou pak oblečky pro psy, různé kosmetické procedury, masáže a tak dále. 

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Teď jsem si pořádně přečetl Váš příspěvek a jsem opr...
MOJE JMÉNO
27. 5. 2016, 05:40
S tou fackou jste to přehnal. Ano - Vy jste zřejmě p...
MOJE JMÉNO
27. 5. 2016, 05:27
Namísto toho, co je přirozené? "opečený chleba na...
Hunter
26. 5. 2016, 22:12
Hrozné čtení... Psa jsme měli ve 4a80ém jako štěně. ...
MOJE JMÉNO
26. 5. 2016, 21:37
Omlouvám se za zkomolení jména, to v žádném případě ...
Helena
26. 5. 2016, 16:25

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená