FinExpert.e15.cz

Ziskové pevné linky? Těžký úkol

Obchod roku je za námi. Smlouva o prodeji Telecomu je podepsána, a španělský telekomunikační gigant Telefónica tak už může spřádat plány, co s nově získaným Telecomem a Eurotelem provede. Mezi největší úkoly, které ho čekají, patří úspěšně bojovat s mobilními konkurenty Vodafonem a T-mobilem a dostat byznys pevných linek do černých čísel.


Doba však pevným linkám rozhodně nepřeje. Mobilní operátoři se předhánějí, kdo nabídne levnější volání do sítě Telecomu, výnosy z hovorného Telecomu klesají (meziročně se snížily  o čtvrtinu). V březnu tak Český  Telecom oznámil jasné předpoklady: Výnosy z hovorného budou i nadále klesat, propad bude postupně vyrovnávat růst datových služeb a služeb s přidanou hodnotou. To je pravděpodobně cesta, kterou bude razit i nový majitel. Analytici rozhodně v důsledku změny majoritního vlastníka Telecomu neočekávají výraznou změnu ceny hovorného z pevných i mobilních linek. „Myslím, že žádný velký pohyb cen očekávat nelze. Z hlediska českého trhu bude podstatně důležitější strategie Vodafone po faktickém převzetí Oskara,“ říká Pavel Capouch, analytik společnosti CN Finance.

Samotný prodej Českého Telecomu byl na české poměry až nebývale transparentní. Jediný škraloup v podobě výhrad konsorcia PPF, Tiscali a J&T se rozpustil v momentě, kdy vyšlo najevo, že cena, kterou toto konsorcium chtělo za majoritu v Telecomu zaplatit, byla výrazně nižší než vítězná suma. Strategicky výhodný byl i způsob prodeje. „Tak velmi diskutovaný prodej na trhu by v žádném případě nepřinesl takový výnos a navíc by jeho výsledkem bylo roztříštěné vlastnictví, které by vyhovovalo pouze managementu, protože by to posílilo jeho pozici,“ říká Pavel Capouch, analytik společnosti CN Finance, a dodává, že je spokojen i s cenou, za kterou stát prodal. Investice do Českého Telecomu se podle jeho slov Telefónice vrátí zhruba v horizontu deseti, možná i více let.

Velkým otazníkem zůstává, jaká bude vůle minoritních akcionářů Telecomu prodat své akcie Telefónice. Trhem odhadovaná cena prodeje se pohybuje kolem 450 Kč. „Může to znamenat dostatečný impulz pro prodej zejména ze strany drobných neinstitucionálních investorů. Ostatní mohou sázet na výplatu superdividendy a efekt možných dalších kroků Telefóniky,“ míní Pavel Capouch.

BIZ zajímaly také názory a vize samotné Telefóniky. Tiskový odbor společnosti ve Španělsku však odpověděl, že do ukončení transakce, k němuž má dojít během tří měsíců, se nebude Telefónica k dotazům souvisejícím s koupí Telecomu vyjadřovat.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená