Podle průzkumu společnosti Sazka, je celkem 54 % Čechů přesvědčeno, že by jim k naspoření jednoho milionu korun nestačil ani celý život. Lidé v České republice spíš často bojují, aby s penězi vůbec vyšli.
Češi si nejčastěji odkládají mezi jedním až pěti tisíci měsíčně, jak vychází v průzkumu Zlaté koruny od agentury IPSOS. Jen necelá třetina Čechů má natolik vysoké příjmy, že by podle vlastních slov dokázala za život bez problémů nashromáždit obnos ve výši milion korun. „Když to zjednodušíme a budeme předpokládat, že si začnete na spořicí účet měsíčně posílat tři tisíce korun, na svůj první milion si počkáte zhruba čtvrt století. Přitom na tyto peníze nesmíte po celou dobu vůbec sáhnout, takže žádné dovolené, nákup nového auta ani výměna dosluhujícího televizoru," říká Pavel Doležal, ředitel Zlaté koruny.
Pro řadu lidí je spoření na posledním místě.
Ještě kritičtější je situace v případě, že by lidé dostali za úkol ušetřit milion korun za pouhý jeden rok. Většině z nás by se to nepodařilo, ani kdybychom odkládali veškeré své příjmy. Na 1 000 000 Kč během jediného roku by dosáhlo pouhých 6 % Čechů. Nejpravděpodobnější cestou k milionu je pro ně proto výhra v loterii či dědictví.
Mimořádný výdaj do 20 tisíc korun zavaří 3/4 českých domácností
Zajímavé byly také odpovědi respondentů na otázku, jak vysoký mimořádný výdaj by jim výrazně narušil rodinný rozpočet. Téměř 17 % českých domácností by se dostalo do výrazných problémů už v případě, že by byly nuceny potýkat se s neočekávanou platbou od 1 – 5 tisíc korun. U necelých 25 % dotazovaných tato hranice leží mezi 5 000 – 10 000 Kč a u zhruba 20 % Čechů pak mezi 10 000 – 20 000 Kč. Celkem 61,2 % českých domácností by tak mělo problém s mimořádnými výdaji do 20 tisíc korun.