FinExpert.e15.cz

Získat důchod nebude jen tak

Dvě podmínky – důchodový věk a roky pojištění – jsou čím dál přísnější.
Získat důchod nebude jen tak

K přiznání nároku na důchod je zapotřebí splnit dvě podmínky: dosáhnout důchodového věku a získat potřebný počet let pojištění. Obě podmínky se přitom neustále zpřísňují. Získat v budoucnu důchod nebude tak snadné.

O řádný starobní důchod si můžete v Česku požádat čtyři měsíce před dosažením svého důchodového věku. Termín žádosti důchodu zpravidla předchází termínu skutečného odchodu do důchodu, jestliže jste získali potřebnou dobu pojištění. Žadatelé o důchod v letošním roce musí získat 27 let pojištění, po roce 2018 bude zapotřebí získat nejméně 35 let pojištění.

Důchodový věk se neustále zvyšuje

V současné době se důchodový věk neustále postupně rok od roku zvyšuje. Konkrétní věk každého občana tak závisí na roku narození. U žen ovlivňuje důchodový věk i počet vychovaných dětí.

Zvyšování důchodového věku je přitom v Česku velmi rychlé. Původním legislativním záměrem byl důchodový věk 63 le pro muže a bezdětné ženy od roku 2012. Mezitím však došlo k dalšímu zvýšení důchodového věku tak, aby byl v roce 2030 důchodový věk:

  • 65 let pro muže, bezdětné ženy a ženy, které vychovají jedno dítě
  • 64 let pro ženy, pokud vychovaly dvě děti
  • 63 let pro ženy, pokud vychovaly 3 děti
  • 62 let pro ženy, pokud vychovaly alespoň 4 děti

Tato legislativní úprava platí v současné době. Nemusí to však být konečná hranice, protože vládou navržená novela zákona o důchodovém pojištění, kteřá byla předložena Poslanecké sněmovně, počítá s dalším postupným zvyšováním důchodového věku tak, aby občané narození po roce 1977 šli do důchodu v 67 letech bez ohledu na počet vychovaných dětí.

A to ještě nemusí být konečná hranice. Vždyť např. Dánsko již schválilo postupné zvyšování důchodového věku na 70 let a další země o důchodovém věku v 70 letech nahlas uvažují.

Získat 35 let pojištění může být problém

I nutná doba pojištění pro přiznání důchodu se každoročně zvyšuje. Ještě v roce 2009 stačilo získat 25 let pojištění, po roce 2018 bude nutné získat 35 let pojištění. Každý rok se potřebná doba pojištění zvyšuje o jeden rok. Co se počítá do doby pojištění?

Do doby pojištění se počítají roky, kdy občan odvádí ze svého příjmu důchodové pojištění a taky náhradní doby pojištění. Náhradní doba pojištění je období, kdy sice občan neplatí žádné důchodové pojištění, ale současně je tato doba zohledněna pro výpočet důchodu. Náhradní dobou pojištění je např. mateřská dovolená, rodičovská dovolená, evidence na úřadu práce (pouze v omezeném rozsahu)…

Rovněž náhradní doby pojištění se mění a snižuje se jejich počet. Např. od roku 2010 se již do náhradní doby nepočítá studium po roce 2010. Dnešní maturanti, kteří budou studovat VŠ, nebudou mít tedy započítáno studium po 18 roku věku až do ukončení studia, maximálně do 26 let, jako jejich starší kamarádi.

Navíc doba pojištění ovlivňuje výši důchodu. Nezapočítání doby studia do doby pojištění tak automaticky znamená nižší důchod. V dalších letech se dá navíc očekávat další omezení započítávání náhradních dob pojištění, především u doby evidence na úřadu práce. Splnit potřebnou dobu pojištění tedy bude v budoucnu těžší než nyní ze dvou důvodů:

  • doba pojištění se každoročně zvyšuje
  • snižuje se využití náhradních dob pojištění

Dnešní čtyřicátníci půjdou do důchodu za zcela jiných podmínek

Již dnešní čtyřicátníci tak budou odcházet do důchodu za zcela jiných podmínek než současní žadatelé o penzi. Světovým trendem je mimo pokles státní penze i zpřísňování všech parametrů pro přiznání důchodu.

Nesplnění podmínek pro přiznání důchodu bude znamenat, že nebudete pobírat penzi, ale pouze sociální dávky, které jsou výrazně nižší. I přes provedení důchodové reformy, tedy poroste vliv vlastního zabezpečení investováním nebo spořením na penzi. Čím mladší jste, tím větší úlohu budou hrát vlastní úspory na penzi.

Další článek


 

celkem 20 komentářů

Nejnovější komentáře

A co když třeba epilepsii opravdu mají, jako já? Ze ...
Michal
15. 4. 2011, 08:47
Urvi,co můžeš se mi nelíbí.Kdyby to opravdu dělali v...
jitka
7. 4. 2011, 08:14
Tahle sociální vyžíračka v USA neexistuje. Tam ti,kd...
jitka
7. 4. 2011, 08:09
Pavle, mluvíš mi z duše. Celý život jsem pracovala,k...
jitka
7. 4. 2011, 07:59
Všichni v těchto přispěcich mate pravdu.Celou dobu ...
vanda
6. 4. 2011, 17:23

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená