FinExpert.e15.cz

Zimní pneumatiky v Evropě

Přinášíme vám přehled povinné zimní výbavy - kde všude musí řidiči používat zimní pneumatiky?
Zimní pneumatiky v Evropě

Chystáte se v zimním období cestovat po evropských silnicích? Před cestou do zahraničí, byť jen na zimní dovolenou, by se řidiči měli vždy seznámit s předpisy a zákony zemí, do nichž cestují. Časté změny legislativy a úpravy nařízení ohledně zimní výbavy mohou řidiče překvapit. Proto se doporučuje ověřit si jejich aktuálnost dříve, než do cizí země vycestují.

I když ve většině případů evropské státy přímo nenařizují povinné používání zimních pneumatik celoplošně, mohou se řidiči často setkat s postupem pojišťovny, která jim odmítne plné krytí škody. Často i policie může rozhodnout, že nehoda byla zapříčiněna právě nepoužitím zimních pneumatik.

Na řidiče, kteří v zimním období jezdí na letních pneumatikách a tím ohrožují všechny účastníky silničního provozu, ovšem vyzrály některé pojišťovny. Do pojistných podmínek uplatnily možnost krácení plnění a to v případě, že se stanete účastníkem dopravní nehody a vaše vozidlo má i v zimním období letní penumatiky.

Jak se jezdí v Evropě

Slovensko

Povinné použítí zimní výbavy na Slovensku je stanoveno zákonem pro období od 15. listopadu do 31. března. Plně platí i pro zahraniční řidiče. Minimální hloubka vzorku zimních pneumatik je 3 mm. Sněhové řetězy lze používat na sněhu a na ledu. Každé vozidlo musí být vybaveno reflexní vestou.

Rakousko

Povinná zimní výbava v Rakousku je nutná v období od 1. listopadu do 15.dubna. Podle zákona jsou řidiči povinni přizpůsobit vybavení svého vozidla zimním podmínkám. Řidičům, kteří používají letní pneumatiky na zasněžených rakouských vozovkách hrozí pokuta ve výši 5000 Eur. Hloubka vzorku je předepsána na minimálně 4 mm. Pneumatiky s hloubkou dezénu menší než 4 mm jsou v Rakousku považovány za letní pneumatiky. Zimní pneumatiky je povinné používat na všechna 4 kola. Při použití sněhových řetězů, povolená rychlost maximálně 40km/hod.

Vjezd do některých horských oblastí může být povolen jen se sněhovými řetězy. Nejen v zimních měsících je nutnou výbavou řidiče reflexní vesta, která musí být uložena v dosahu řidiče. Vozidlo musí být vybaveno stejným počtem reflexních vest, kolik je cestujících ve vozidle.

Německo

Podle zákona jsou řidiči povinni přizpůsobit vybavení svého vozidla zimním podmínkám. Řidičům, kteří na zasněžených německých vozovkách používají letní pneumatiky, nebo díky špatné zimní výbavě zpomalují provoz, hrozí pokuta. Pojišťovna nemusí uhradit vzniklé škody na vozidlech v případě dopravní nehody, kdy policie nazná, že jí šlo zabránit, kdyby byly na vozidle zimní pneumatiky.

Zimní pneumatiky musí řidiči používat na všech 4 kolech, min. hloubka vzorku 1,6 mm, doporučeno 4 mm. Při použití sněhových řetězů, povolená maximální rychlost max. 50 km/hod. V Německu je v zimních měsících povinností každého řidiče používat nemrznoucí směs do ostřikovačů. Při extrémních klimatických podmínkách mohou být povinné sněhové řetězy.

Švýcarsko

Ve Švýcarsku není zákonem nařízeno používání zimních pneumatik. Stejně však jako v Rakousku a Německu, může být řidič zodpovědný za vznik dopravní nehody díky tomu, že používá letní pneumatiky, nebo pneumatiky s dezénem, jehož hloubka je nižší, než 4 mm. Ve Švýcarsku je dovoleno používat sněhové řetězy na zasněžených nebo zledovatělých vozovkách.

V horských oblastech se můžeme setkat se značkou, která použití sněhových řetězů přikazuje. V některých případech je pod značkou dodatková značka mimo 4x4 vozidla s pohonem na všechna 4 kola tedy v těchto případech nemusíte používat sněhové řetězy.

Polsko

Zimní pneumatiky nejsou v Polsku povinné, stejně jako v ČR lze použít sněhové řetězy pouze na zasněžených a zledovatělých silnicích.

Velká Británie

Protože zimy ve Velké Británii nejsou nijak extrémní, není zákonem nařízeno používání zimních pneumatik. Sněhové řetězy jsou ve Velké Británii povoleny na sněhu a ledu.

Francie

Ve Francii zákon nenařizuje používání zimní výbavy. V některých oblastech se však řidiči mohou setkat s dopravní značkou – povinnost používat zimní výbavu a v tomto případě řidič s letními pneumatikami označeným úsekem neprojede. Používání sněhových řetězů je povoleno na všech poháněných kolech.

Belgie

Od 1. října do 30. dubna je povinná zimní výbava vozidel – zimní pneumatiky. V Belgii jsou povoleny sněhové řetězy v zimním období. Pneumatiky s kolíky lze používat pouze na ledu a sněhu a za předpokladu dodržení maximální povolené rychlosti 60 km/hod a 90 km/hod na dálnici. Na silnicích v zástavbě  je povolena maximální povolená rychlost 50 km/hod, v případě použití pneumatik s kolíky, či hřeby. Povolená minimální hloubka desénu je 1,6 mm.

Nizozemí

Používání zimní výbavy není povinné, pouze doporučené. Minimální hloubka dezénu je stanovena na 4 mm u zimních pneumatik.

Lucembursko

Zimní výbava není povinná, ale v zimních měsících se doporučuje, především s ohledem na aktuální klimatické podmínky. Sněhové řetězy jsou v Lucembursku povoleny pouze na sněhu a ledu.

Irsko

Kvůli možnosti poškození silnic se nesmí v Irsku používat sněhové řetězy a pneumatiky s hřeby a kolíky. Povinná zimní výbava není zákonem přikázána.

Dánsko

Zimní pneumatiky se v Dánsku používají podle klimatických podmínek. Povinně jsou předepsány vozidlům, které jsou registrovány v Dánsku, minimální hloubka vzorku pneumatik je 4 mm. Sněhové řetězy jsou povoleny.

Finsko

Ve Finsku zákon přikazuje používání zimních pneumatik v období od 1. prosince do 28. února, minimální povolená hloubka vzorku je 3 mm.

Norsko

V Norsku je povinná zimní výbava stanovena zákonem, na severu od 15. října, na jihu od 1. listopadu. Platnost povinně užívat zimní pneumatiky je v Norsku stanovena do první neděle po Velikonocích. Tato pravidla se vztahují také na turisty. Zimní pneumatiky je nutné používat na všech kolech vozidla, s minimální hloubkou vzorku 3 mm. Povoleny jsou sněhové řetězy.

Švédsko

Povinně používat zimní pneumatiky je zákonem předepsáno od 1. prosince do 31. března, u zimních pneumatik je minimální hloubka vzorku 3 mm, to platí i pro turisty. Ve Švédsku mezi povinnou zimní výbavu patří lopatka a nemrznoucí směs do ostřikovačů, doporučuje se vlečné lano, startovací kabely a reflexní vesta.

Španělsko

Ve Španělsku je zimní výbava povinná na některých silnicích pro období od listopadu do března.
Na některých vozovkách se musí používat zimní vybavení, jako jsou řetězy.

Itálie

Od 15. října do 15. dubna je povinná zimní výbava předepsána pouze pro některé úseky v Itálii. 
Jízda se sněhovými řetězy je povolena při maximální rychlosti 50 km/hod na sněhu a ledu. Reflexní vestu musí řidič i spolujezdec používat v okamžiku, kdy z důvodů dopravní nehody, při kolizi, či defektu, v okamžiku.

Chorvatsko

Během zimního období, v Chorvatsku od začátku listopadu do konce dubna, musí být používána zimní výbava, tedy zimní pneumatiky se vzorkem minimálně 4 mm. Sněhové řetězy jsou povoleny na sněhu a ledu, které mohou nahrazovat zimní pneumatiky.

Bosna a Hercegovina

Podmínky pro povinnou zimní výbavu jsou podobné jako v Chorvatsku. Od 15. listopadu do 15. dubna je předepsáno povinné používání zimních pneumatik s možností náhrady sněhových řetězů na letní pneumatiky na zasněžených nebo zledovatělých silnicích. Minimální hloubka vzorku je 4 mm.

Slovinsko

Zimní pneumatiky musí řidiči ve Slovinsku používat v období od 15. listopadu do 15. března. Řidiči mohou používat sněhové řetězy na zasněžených a zledovatělých silnicích s podmínkou dodržení maximální povolené rychlosti 50km/hod. Nařízení platí i pro zahraniční vozidla.

Zimní pneumatiky musí být na všech čtyřech kolech nebo lze použít na letní pneumatiky sněhové řetězy s tím, že jak zimní tak letní pneumatiky musí mít minimální hloubku vzorku 3 mm. 
V zimním období se však doporučuje ve Slovinsku používat zimní pneumatiky.

Albánie, Makedonie a Černá hora

V zimě je dovoleno používání letních pneumatik, ale pouze v případě 4 mm hlubokého dezénu nebo lze na letní pneumatiky použít sněhové řetězy.

Zdroj: www.usporim.cz

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Ok, ďakujem za pekný článok :) Tak to som netušila, ...
Veronika27
7. 10. 2015, 19:35
Já teď třeba hledal dobré pneumatiky a narazil jsem ...
Rosťa
28. 9. 2013, 21:40
nejlevnější pneu jsem našel tady: <a rel="nofollo...
kamil
4. 6. 2013, 08:59
kvalitní pneumatiky sem našel i tady <a rel="nof...
rocka
26. 9. 2012, 13:14
dost kvalitní a za levnou cenu sem našel pneumatiky ...
sucker
14. 9. 2012, 12:12

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená