FinExpert.e15.cz

Zimní dovolená: Kam se pojistit a kde stačí Evropský průkaz

Cestovní pojištění není nutné, ale přináší větší pohodlí a jistotu.
Zimní dovolená: Kam se pojistit a kde stačí Evropský průkaz

Pomalu nastává čas zimních dovolených, ať už za sněhem nebo naopak do teplých krajin. Přestože v mnoha zemích vystačíme s Evropským průkazem zdravotního pojištění, měli bychom se vždy komerčně pojistit.

Někdo uzavírá cestovní pojištění pouze při cestách mimo členské země EU. V členských zemích EU a některých dalších zemích se prokazují pouze Evropských průkazem zdravotního pojištění. Komerční pojištění však přináší větší komfort a jistotu. Měli bychom ho uzavírat i při cestách do zemí EU.

Kde vystačíme s Evropským průkazem?

V členských zemích evropské unie a na Islandu, Norsku, Švýcarsku, Lichtenštějnu máme stejný přístup ke zdravotní péči a za stejných podmínek jako domácí občané. S Chorvatskem, Černou Horou, Makedonií, Srbskem a Tureckem uzavřelo Česko smlouvu o sociálním zabezpečení, která nám zaručuje nárok na nutnou zdravotní péči ze systému českého veřejného zdravotního pojištění. Abychom měli nárok na tuto zdravotní péči, tak nám stačí se prokázat Evropským průkazem zdravotního pojištění od naší zdravotní pojišťovny.

Co když čerpáme lékařskou péči v soukromém zařízení?

Lékařskou péči však musíme čerpat ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů. V soukromých zdravotnických zařízeních si budeme muset zaplatit celou částku a po návratu domů dostaneme od naši zdravoní pojišťovny pouze částku stanovenou za úhradu takové zdravotní péče podle českých norem.

V praxi bychom dostali zpravidla výrazně nižší částku, neboť zdravotní péče v západní Evropě je značně dražší. Právo na poskytnutí lékařsky nezbytné zdravotní péče je jedním ze základních práv občanů EU, tato péče je nám jako pacientovi cizinci poskytnuta, abychom se nemuseli předčasně vrátit domů. Nejedná se tedy o péči, za kterou bychom úmyslně vycestovali.

Nárok na zdravotní péči za stejných podmínek jako místní občané znamená, že musíme platit spoluúčast ve stejné výši. Právě míra spoluúčasti může být problém, protože v některých zemích může dosahovat až stovky eur.

Co když zaplatím hotově?

V některých případech se může lehce stát, že když potřebujeme v zahraničí lékařskou péči, tak nemáme zrovna u sebe Evropský průkaz zdravotního pojištění. V tomto případě zaplatíme za lékařskou péči hotově. V některých členských zemích se platí za ambulantní ošetření vždy hotově, např. v Lucembursku, Belgii, Francii nebo Švýcarsku.

Zaplacená částka je po odečtení míry spoluúčasti následně proplacena místní pověřenou institucí. Když však nestihneme požádat o proplacení místní úřad, protože na to jednoduše nemáme čas ani potřebné znalosti a zkušenosti, tak se můžeme o proplacení částky za ambulantní ošetření po návratu obrátit na naši příslušnou zdravotní pojišťovnu.

K proplacení částky od naší zdravotní pojišťovny budeme potřebovat originál dokladu o zaplacené částce a lékařskou zprávu. Proplacení v praxi nějakou dobu trvá a proplacená částka naší zdravotní pojišťovnou činí částku, kterou by při daném lékařském ošetření uhradila zahraniční instituce svému pojištěnci. Rychlejší proplacení probíhá v případě, kdy požadujeme úhradu ve výši úhrady na území Česka. Rozdíl v obou částkách může být však značný. Někdy je skutečně výhodnější si nějakou dobu počkat.

Problém zvaný spoluúčast

Hlavním důvodem, proč mít uzavřeno komerční pojištění je vysoká spoluúčast v západní Evropě při lékařském ošetření. Z komerčního pojištění je uhrazena i spoluúčast, která je v některých případech velmi vysoká. Jenom u léků je v mnoha zemích spoluúčast okolo poloviny ceny léků, návštěva zubaře se platí zpravidla v plné výši. Rovněž ambulantní ošetření či nemocniční péče jsou velmi drahé.

Další výhody komerčního pojištění

S komerčním pojištěním rovněž nemusíme hledat nejbližší zdravotní zařízení financováno z veřejných zdrojů, z komerčního pojištění je uhrazena i lékařská péče v soukromém zdravotnickém zařízení. S komerčním pojištěním rovněž máme nárok na asistenční službu, která je nám k dispozici 24 hodin denně a při stresových situacích nám může velmi pomoci.

Možnost asistenční služby je rovněž zárukou pro místní zdravotnické zařízení, že dostane za poskytnutou lékařskou péči zaplaceno. Z komerčního pojištní je také hrazen převoz nemocného zpět do Česka a v případě smrti i jeho ostatků, tato velice nákladná služba není z veřejného zdravotního pojištění možná.

Cestovat na dovolenou s komplexním komerčním pojištěním, která pokrývá veškerou zdravotní péči, je tedy rozhodně příjemnější a jistější. Nabídka na trhu je velká a lehce můžeme pojistnou smlouvu přizpůsobit našim požadavkům, především zvolením pojistného limitu či omezení plnění, a sjednat pojistku on-line.
 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

My letos s rodinou vynechali letní dovču a vyrážíme ...
Mirek Valenta
23. 8. 2012, 00:54

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená