FinExpert.e15.cz

Zima bez sněhu přinesla paradoxně více zimních úrazů

Protože letošní zima se v českých horách nedala ani příliš nazývat zimou,
o to více turistů vyjíždělo za lyžařskými a snowboardovými radovánkami do zahraničí. To byl hlavní důvod, proč počet hlášení úrazů z pojištění léčebných výloh v letošní zimě vzrostl. Jen loni jich Česká pojišťovna evidovala 512, letos to bylo zhruba o 10  procent více. Celkem se dostalo do likvidačních spisů 1 495 pojistných událostí z cestovního pojištění – kromě úrazů to byly také onemocnění, ztráty zavazadel, odpovědnostní škody a další. V loňské zimní sezóně jich bylo 1 420.

„Důvodem zvýšeného počtu úrazů nebyl pouze větší počet turistů, ale také již zmíněné sněhové podmínky. Ani v alpských zemích totiž nebyly právě ideální, a tak lyžaři a snowboardisté museli vyjíždět za sněhem do vyšších poloh nebo na ledovec a využívali tak méně tradičních lokalit, které skýtaly obtížnější a ne příliš upravované terény. Navíc nebyli z Čech tak říkajíc „rozježdění“ a mnoho z nich podcenilo své lyžařské zkušenosti a umění,“ uvedla Zdeňka Pilná z likvidace pojistných událostí z cestovního pojištění.

V letošním roce se také změnil charakter zimních úrazů. Zatímco obvykle je největší počet zranění kolen či kotníků, letos kvůli četným nerovnostem a tvrdostem terénu zvýšil hlavně počet vážnějších poranění. Nejčastěji šlo o zlomeniny doprovázené mnohačetnými poraněními obličejových částí, ale i evidována byla vážná zranění páteře, hrudního koše, těžké otřesy mozku a otevřené zlomeniny v důsledku pádu, který má na namrzlém a tvrdém povrchu mnohonásobně delší a bolestivější průběh. Zaznamenány byly úrazy z pádů na lyžích, ale i kolaps na sjezdovce s následným odvozem na jednotku intenzivní péče či kuriózní zlomeninu obou kotníků již při vynášení batohů z kufru auta do hotelu.

V mnoha případech byla příčinou úrazu nejen nezkušenost, ale i podcenění únavy. Účastníci poměrně krátkých zájezdů chtějí pochopitelně co nejúčelněji využít permanentky a vůbec čas strávený na sjezdovce. Avšak rizikové třetí dny lyžování bohužel nejsou jen pověrou. Vyšší počet úrazů byl také u dětí a mladistvých, protože nejen děti s rodiči, ale i školní zájezdy letos více než kdy dřív vyjížděly na lyžařský výcvik do zahraničí. Nejmladším ošetřeným v zahraničí byl sedmiletý chlapec s vnitřním poraněním po srážce na sjezdovce, nejstarším 79letý lyžař s frakturou pánve.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená