FinExpert.e15.cz

Zima, auto a pojištění

U havarijního pojištění byste velmi dobře měli znát jeho rozsah. Ale ne všechny škody zaplatí pojišťovna, může jít i o vaši chybu.
Zima, auto a pojištění

Pojišťovny ve svých produktech často volí komplexní pojistná řešení. Pokud si sjednáte havarijní pojištění např. Wüstenrot pojišťovny, můžete si být jisti, že v jednom pojistném balíčku jsou zahrnuta všechna důležitá rizika: pojištění poškození vozidla při dopravní nehodě, poškození pádem předmětů, živlem, zásahem cizí osoby, součástí balíčku je ale také krádež celého motorového vozidla i jeho častí a nechybějí ani asistenční služby. Podobný komplexní rozsah nenajdete u všech pojišťoven, a proto byste si  měli v pojistných podmínkách měli vždy ověřit, na co jste vlastně pojištěni. Časté je, že krádež, asistenční služby či jiná rizika je třeba připojistit, a tedy připlatit. (Pozn. editora: nejde o PR článek.)

Cílem kvalitní pojišťovny by mělo být, aby v případě pojistné události nebyl její klient rozčarován. Praxe dokazuje, že klienti pojišťoven opravdu často přesně nevědí, na co jsou pojištěni.

Zmrzlou naftu nebo mrazem poničený motor pojišťovna nezaplatí

Pokud například řidiči zamrzne nafta nebo pokud se kvůli mrazu poškodí motor, z havarijního pojištění tuto škodu žádná pojišťovna nezaplatí. Při mrazech se motor poškodí, pouze pokud není použita chladicí kapalina dostatečné koncentrace. V takovém případě je řeč spíše o nesprávné údržbě vozidla a na tu se pojištění nevztahuje. Co se týče zamrzlé nafty – jde o odstranitelný provozní problém, tedy opět ne o pojistnou událost. Většinou však máte nárok na asistenční služby z havarijního pojištění.

Porouchá-li se auto kvůli mrazu, je většinou možné přivolat asistenční službu. U některých pojišťoven mohou této možnosti využít nejen klienti, kteří uzavřeli havarijní pojištění, ale dokonce i klienti, kteří si sjednali povinné smluvní pojištění s rozšířeným balíčkem asistenčních služeb pro nehody, poruchy a krádež, ačkoli jsou z povinného ručení hrazeny škody na druhém vozidle (např. Česká pojišťovna).

Nerovnost na vozovce pojišťovna uhradí

V případě poškození motorového vozidla následkem výmolů na silnici jde o škodu, která je naopak hrazena z pojištění vozidla. Pojišťovna však vždy zkoumá příčinnou souvislost mezi vznikem poškození motorového vozidla a jeho rozsahem. Pokud se domníváte, že škoda bude vyšší, je vhodné, pokud na místo dopravní nehody přivoláte policii.

Naopak z povinného smluvního pojištění motorového vozidla se obdobné poškození nehradí, protože jde o škodu na vlastním vozidle. Z povinného ručení se hradí škody způsobené jinému vozidlu, zatímco havarijní pojistka kryje škody na vlastním autě.

Zimní pneumatiky jsou jen dobrovolné

Pokud způsobíte dopravní nehodu v zimě a nemáte zimní pneumatiky, bát se nemusíte. Jak v havarijním pojištění, tak v povinném ručení bude pojistné plnění vyplaceno, protože „přezouvat“ auto není zákonnou povinností. O tomto tématu se však v odborných kruzích již vícekrát diskutovalo a je možné, že se v tomto směru změní i legislativa s cílem více motivovat motoristy k odpovědnosti za bezpečnou jízdu. Teoreticky by se dalo uvažovat o krácení pojistného plnění, ale pouze v případě, že se zjistí, že pneumatiky na motorovém vozidle nebyly schopny provozu. Motorista je samozřejmě povinen udržovat motorové vozidlo v dobrém technickém stavu.

Jak postupovat při pojistné událnosti

Pojistná událost je nepříjemná věc. Je to právě ta situace, jíž se pojištěný a pojistník obával, a proto se rozumně a předvídavě pojistil. Vyřízení pojistné události je pro pojištěného jedním z nejdůležitějších kritérií posuzování kvality pojišťovny.

Objednávka obhlídky

Když nastane dopravní nehoda, je třeba, abyste kontaktovali policii a asistenční službu. Pracovníci asistenční služby jsou k dispozici 24 hodin denně a na místo nehody se dokáží dostat do 45 minut od zavolání na asistenční linku. Asistenční společnost vám poskytne kromě technické pomoci také poradenství při oznamování pojistné události a obhlídce škody. Zároveň je k dispozici telefonní linka pro hlášení pojistných událostí.

Je důležité, abyste neměnili stav způsobený škodní událostí, dokud nebudou poškozené věci pojišťovnou prohlédnuty. Musíte uschovat poškozené věci nebo jejich části (pokud není změna stavu ve veřejném zájmu nebo v zájmu zmírnění rozsahu škody), a především musíte udělat vše proto, aby byla škoda co nejmenší.

Oznámení pojistné události

V případě havarijního pojištění je pojištěný, v souladu s Občanským zákoníkem, povinen bezodkladně po vzniku pojistné událost oznámit pojišťovně škodní událost. Jen pozor na to, že pojištěným je u havarijního pojištění vlastník auta, narozdíl od povinného ručení, kde je pojištěným osoba, která způsobila škodu (zpravidla řidič).

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Pojistné podmínky
Patrik Chrz
14. 2. 2007, 07:50

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená