Aktuální výzkum společnosti GfK Czech věnovaný korupčnímu klimatu v České republice ukazuje na pokračující posilování korupce. Například úplatky považuje za běžnou součást života již 63 % lidí, tj. o 11 % více než před dvanácti lety, a k dávání úplatků se hlásí 41 % obyvatel. Celých 79 % lidí je přesvědčeno, že žijeme ve zkorumpovaném státě. Jedinou mírně pozitivní zprávou, která z výzkumu vyplynula, je, že ochota obyvatel veřejně podpořit boj s korupcí (na základě nějakého podnětu, např. vyzvání k demonstraci), v průběhu let neklesá.
„Míra tolerance veřejnosti ke korupčnímu chování koresponduje s prohlubováním celkového korupčního klimatu,“ uvedl Jaroslav Jíra, ředitel pro obchod a marketing GfK Czech. „Lidé čím dál víc věří, že bez úplatků by ve státním aparátu nefungovalo ani to, co dnes ještě funguje. Jsou také přesvědčeni, že například veřejnou zakázku žádná firma bez úplatku nezíská. Takže se cítí donuceni uplácet, což dále vede k tomu, že korupci nejen omlouvají, ale dokonce považují za normální. Například korupci na municipální úrovni tolerují lidé o devět procentních bodů více, než v roce 2006. Začarovaný kruh se uzavírá,“ dodal Jaroslav Jíra.
Kdo nejvíce uplácí
O něco častěji dávají úplatky muži než ženy, lidé středního věku (30 až 49 let), soukromí podnikatelé a zaměstnanci pracující ve vedoucích pozicích. Procento lidí, kteří někdy dávají/dali úplatky, roste přímo úměrně s dosaženým vzděláním respondenta a s jeho rostoucími příjmy. K dávání úplatků se přiznala dokonce necelá polovina respondentů s VŠ diplomem (47 %). Z regionálního hlediska byl nadpoloviční podíl pozitivních odpovědí, tedy těch lidí, kteří přiznali, že mají nějakou osobní zkušenost s dáváním úplatků, v Olomouckém kraji, Středočeském kraji a v Praze.