FinExpert.e15.cz

Žije se lépe ve městě nebo na vesnici?


huj huj  |  19. 09. 2006 10:12

Pripada mi, ze clanek ani tak neporovnava bydleni na vesnici a ve meste, ale bydleni v najmu a ve "svem". Ono ale vzdy neplati na vesnici = ve svem a ve meste = v najmu...

 | 
XXXSize  |  19. 09. 2006 11:45

Ty dobré sousedské vztahy na vesnici bych nijak nepřeceňoval. Pokud váš soused začne pálit listí právě když máte na zahrádce piknik a vítr fouká směrem k vám... Nebo když si jiný soused od 6 ráno začne na pile dělat zásoby dřeva na zimu... Na sousedy bych to viděl tak město-vesnice 1:1.

 | 
Tomáš Marný  |  19. 09. 2006 18:04

Na vesnici je to se sousedskými vztahy 100x horší. Ve městě zalezete do bytu a máte relativní klid. Pokud se přistěhujete na vesnici mezi starousedlíky, jste přivandrovalec, zbohatlík, kdoví kde jste na ten barák nebo byt nakrad atd.

 | 
Lenka  |  26. 07. 2012 01:36

Souhlas! Jsem na vesnici už druhým rokem. Přistěhovali jsme se s manželem z Prahy - kvůli prostředí pro děti, ktere je tím 100% lepší. ALE nemluvíme tu vůbec a nikým! Zkoušeli jsme se zapojovat do místních akcí, ale všichni byli odtažití a dovolím si říct i zlí. O tom, že nadávají dětem, kdyz jdou přes vesnici na vlak, o tom se už vůbec nemá smysl bavit. Člověk akorát slyší lidi, když jdou kolem. Manžel má auto, celý den v práci, já jezdím vlakem, ale momentálně jen k psychiatrovi, protože jsem to jednoduše neustála. Člověk cely život dře jak mezek aby mu pak nadávali lidi z vesnice do pražské špíny, jen proto, že má nový dům? Dala bych vše za sousedy z našeho bývalého pronájmu, s nimi jsme nikdy neměli problém. Jenže lidi soudí, aniž vědí. Vesnice mě strašně zklamala, ale kvůli dětem...

 | 
Berta  |  17. 02. 2015 11:16

Naplavenina

 | 
Pepa  |  20. 09. 2006 18:49

Autorka zřejmě v rodinném domku nebydlí, jinak by ji totiž neunikly nemalé výdaje na údržbu a to i tehdy, pokud je zdánlivě v dobrém stavu...

 | 
maikee  |  02. 10. 2006 15:14

Mate naporsotu pravdu. Bydleli jsme ve vlastntim dome a kdyz v lednu odejde kotel a opava je o malo levnejsi jak kotel novej tak vice mene neni jine reseni nez okamzite sahnou do penezenky a nechat kotel vymenit coz nejsou male naklady. Clovek v lednu s deckama nema cas vybirat nejlepsi nabidku, ale sahne po tom reseni ktere je nejrychlejsi. Ted bydlime ve vlastnim byte a kdyz jednou netekla tepla voda, tak to bylo behem 3 hodin zprovoznene.

Dalsi vec jsou ty "dobre sousedske vztahy"... Kdyz se na vesnici rozhodne soused udelat mejdan tak to rusi uplne stejne jako v byte, takze to taky neni argument pro vesnici.

Jinak abych nekrivdil jen vesnici, tak nutnost mit dnes auto je uplne stejna jak na vesnici tak ve meste. Ne ze bych se chtel nejak vytahovat, ale lidi z vesnice by se meli naucit ridit a hlavne parkovat, protoze je pro ne obcas problem zacouvat na misto kam by se vesli 2 auta.

 | 
isa  |  06. 10. 2006 00:57

Nutnost mít ve městě auto je kolikrát jen iluzorní, způsobená spíš zvykem či tlakem okolí než skutečnou potřebou. Když jsem se nad tím hluboce zamyslel, došel jsem k závěru, že pro nás by auto bylo jen zbytečně nákladnou nákupní taškou, protože na nic jiného bychom ho prostě nevyužili. Chápu, že na vesnicích nebo v okrajových částech měst je to bez auta kolikrát velmi složité až nemožné, ale ve městě je ta potřeba opravdu mnohem nižší. Když to mám do práce deset minut metrem nebo tramvají a potraviny koupím v docházkové vzdálenosti, opravdu auto nepotřebuji. Přicházíme tak sice o možnost kdykoliv dle libosti vycestovat do vzdálenějšího okolí, ale na druhou stranu nám zas odpadají starosti s vydržováním plechového miláčka a ještě ušetříme každý rok minimálně jeden měsíční plat. A to se vyplatí!

 | 
Lenka  |  26. 07. 2012 01:39

Manžel auto kupoval až po odstěhování z města (2 roky zpět), za 30 let jsme jej nepotřebovali ;) takže je to asi spíš o tom, co si kdo zvolí..

 | 
Jarmila  |  21. 09. 2006 10:00

Obecné plkání o ničem. Město není jen Praha a dojíždět 30 km a přitom mít vlastnické bydlení není žádná výhra. I na kraji města je možné vlastnické bydlení. Žila jsem jak ve městě, tak na vesnici, a to jak na vesnici 6 km od okresního města, tak i ve střediskové obci, kde byl sice lékař a nějaký ten obchod, ale pokud lékař zrovna neordinoval nebo jsem potřebovala koupit boty, pak v 16 km vzdáleném městě, ale hodně se dojíždělo právě těch 30 km do dalšího většího města. Lékař tam nebydlí, takže pokud potřebujete ošetření v den, kdy neordinuje, jedete 16 km do města, dopravu si platíte za své. Nejbližší zubařská pohotovost (pro dobu PÁ odpoledne, SO-NE je od této obce pro jistotu 42 km. Pokud Vás o víkendu chytne bolest zubů, máte polodenní výlet, opět za své. Děkuju, nepotřebuju.

Dneska bydlím na kraji okresního města (ve vlastním) a neměnila bych za život na vesnici ani za zlaté tele. Ono to není jen o nákladech na dojíždění, ale i o tom, že na vesnici vpodstatě musím mít auto (= další nemalé náklady), ve městě mám více možností nejen kulturních, ale i sportovních (pro mne třeba jako prevence nemocí, ale i relaxace), jsou tu supermarkety, ve kterých nakoupím za přijatelnou cenu (a nemusím jet XX kilometrů za nákupem, protože na vesnici nakoupím taky 3-4x dráž než ve městě), nemusím mít auto, protože všude jede bus a vcelku často, na rozdíl od vesnice. Navíc v lese a v přírodě jsem za 10 minut.

 | 
Henry99  |  21. 09. 2006 16:40

Souhlasím, přesně takhle bych to jednou chtěl mít také

 | 
Boban  |  02. 04. 2007 12:10

Dle úrovně tohoto článku usuzuji, že se jedná o seminární práci, kterou vypracoval cca 14ti letý student z nějakého učiliště... Prvně jsem vůbec nepochopil, proč město=nájem, vesnice=vlastní bydlení. Druhak některé z uvedených výhod/nevýhod jsou dnes již spíše z kategorie mýtů a polopravd - např. čistota životního prostředí: je pravda, že v teplých měsících (tj. když nepotřebuji doma topit) je ovzduší čistší na vesnici, ale v těch chladných se rozdíly srovnávají a velice často právě vesnice vyjde z tohoto porovnání daleko hůře - je to způsobeno používaným druhem vytápění a paliv - kromě vysoké prašnosti byly v některých vesnicích naměřeny i vysoké koncentrace jedů - např. arsen, benzoapyren, atd... Další vyloženě směšnou věcí byl výpočet nákladů - výdaje na energie město=vesnice? To myslíte vážně? Možná by se o tom dalo hovořit v případě nějakých nízkoenergetických domů, ale těch je bohužel v ČR zanedbatelné množství... A takhle by se dalo pokračovat...

 | 
Zdeňka  |  13. 09. 2007 15:54

Chci také reagovat. Nebudu soudit přínos článku, ale vyvolaná diskuse je pro mě samotnou aktuální. Pocházím z Prahy, kde jsem žila celý dosavadní život. Mám přítele, který pochází z blízké vesnice kousek od Prahy a momentálně tam s ním bydlím v domku jeho rodičů. Musím říct, že mám venkova plné zuby. Nevidím v životě na venkově žádný přínos. Denně strávím 2 hodiny cestováním, což není tak moc, ale doprava je velmi omezená - ve špičce je to 1 bus z Prahy za 90min, o víkendech 4 busy denně. auto neřeším, protože projíždět Prahou v zácpě nic neurychlí. Máme tam 1 obchod - klasické Smíšené zboží z dob totáče. Je to pro mne opravdu šok. Stále musím plánovat. Vypravit se do města o víkendu naruší půl dne, chybí mi spontánnost v plánování volného času. Celkově mě 1 rok takto prožitý neuvěřitelně vyčerpal. Praha mi chybí a musím říct, že se nemohu dočkat, až se do ní nadobro vrátím.

 | 
Alena Kolegarová  |  25. 12. 2007 18:45

Přesně tak.Já jsem už za 3,5 roku vesnické idylky byla 2* na psychiatrii.

 | 
Berta  |  17. 02. 2015 11:21

Se ani nedivím, kdo by nebyl!!!

 | 
Ondra  |  27. 05. 2013 15:45

Většinou jsou zde jen reakce pražáků, kteří si stýskají, jak trpí na vesnici. Dojíždění hodina tam, hodina sem za prací je standart a upřímně kdejaký zaměstnavatel ještě naříká nad nízkou mobilitou pracovní síly. Jsem z malého města (pro Prahu venkov), v Praze jsem pár let pracoval a jsem rád, že už tak není. Co mi tam nejvíce vadilo byla ta anonymita. Doma než dojdu nakoupit potkám miliony známých, popovídám si, eventuelně vyřeším tisíc drobností. V Praze je to v tomto směru totálně mrtvé.

 | 
Alena Kolegarová  |  25. 12. 2007 18:41

Kvůli problémům v manželové rodině jsme odešli z velkého města na vesnici.Prostě nezvykla jsem si,rozvádíme se.Chybí tu vše vyžití,obchody,doprava možnost práce 1autobus za celý víkend .Děs běs.Mám však šanci se vrátit.,zatím kvůli dětem nemohu,ale už aby to bylo.Byla to chyba pokud se zrovna rozhodujete opravdu zvažujte pečlivě

 | 
Dalibor  |  13. 07. 2013 21:25

Za 7 let na vesnici jsem přeci jen něco poznal, a to že peklo existuje a nazývá se VESNICE! Nevěřte tomu, že je tu lepší vzduch. Ani tomu že je zábava koukat se na zdejší krajinu! Teď ale doopravdy: jelikož mám na přemýšlení 24 hodin denně, jelikož se tu nedá nic dělat. tak jsem se snažil najít jediný důvod - proč se odstěhovat do vesnice? No, a dodnes jsem nenašel žádnou odpověď Jak mnozí lidé říkají: užívej mladiství dokud to jde! No je mi 16 a nevím jak vypadá disko/festival; internet mám pomalejší, než kdybyste pořídili to nejhorší připojení ve městě; atd.. pokud chcete vypíšu vám další 399 důvodů do komentáře. (Jen dodám že bydlím na vesnici, která nemá vlastní poštu ... obchod tu prodává pouze pečivo, a autobusy sem mají 3 spoje za den) Vesnice mi vzala život. Pomalu ale jistě ztrácím umění komunikovat s lidmi. = To je můj životní příběh a zároveň názor na vesnici =

 | 
Jarek  |  12. 06. 2014 14:07

Vzhledem k tvýmu věku 16 let to má logiku. Většina mladých hledá něco víc jak život na vesnici. Jeď do města a užívej si radosti a darů vytouženého města. Avšak dávej pozor na kapsáře, feťáky- (smažky). Časem se naučíš. Co se týká smradu, doporučuji se projít třeba u nás v Brně po Kolišti, Úvoze atd, Ještě rád si fetneš vůni domova. Bydlení pokud nemáš prachy tak žádný dobrý lokality a v nájmu zaplatíš balík. Na život na vesnici musíš ještě dozrát. Toť vše.

 | 
Pavel Zháněl  |  24. 01. 2015 05:21

Dobrý den. Měl sem tu možnost bydlet na vesnici a horší život než tento, je snad ve vězení....i když. Člověk je neustále sledován a pozorován. Inteligence lidí je na minimu a je posuzována dle toho, jaké má kdo na zahradě sádrové trpaslíky. Názory se odvíjejí od nejchytřejšího obyvatele, který má jako jediný rádio. Navíc si člověk musí zvyknout na slůvko "nemáme", kterým se odpovídá na veškeré dotazy v místním, do 17h otevřeném krámku. Bez auta je spojení se světem nemožné. Navíc je třeba neustále opravovat obydlí, ve kterém musí přežívat, neboť není-li alespoň stejně kvalitní jako sousedovo, stane se člověk okamžitě terčem zájmu a pomluv ostatních dědinských primitivů. Proto říkám, kdo má auto, dúm který nepotřebuje údržbu, popřípadně dost peněz, silné nervy+játra, vzhůru na vesnici...... (Píšu svůj názor na vesnici Střítěž u Českého Těšína) Na smrtelné posteli si budete vyčítat, kterak jste promarnili život. Sbohem.

 | 
 |  17. 02. 2015 10:21

Na vesnici bydlím přes 20 let a ještě jsem si nezvykla, bohužel. Je to přesně tak, jak tady píše většina. Jediné co tu funguje na 100% jsou drby, pomluvy, závist, faleš, šmírování atd... Sousedy si člověk nevybere, ale my chytli snad tu nejhorší sebranku. Vesnice jeden velký omyl!!!!

 | 
Lukáš  |  22. 01. 2017 21:37

Výhodou bydlení na vesnici je především to, že tam ti typičtí měšťáci nebydlí .. Díky bohu za to, a ve městě buďte prosím dál :)

 | 
Nereknu  |  06. 03. 2017 21:02

Bydlíme na vesnici půl roku, lidi jsou tu strašně zlí, jsem tím opravdu znechucená.

 | 
petr  |  01. 06. 2017 23:24

souhlasim a podepisuji vše,lidé na venkove nemaji ambice něco se sebou dělat.Degenerace a malost to,to je vizitka českého venkova.

 | 
kamila  |  02. 06. 2017 22:59

pěkně vystihnuté.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená