FinExpert.e15.cz

Žije se lépe ve městě nebo na vesnici?

Detailní přehled výhod a nevýhod, které vám pomohou v rozhodování, zda dát přednost životu ve městě nebo na vesnici.
Žije se lépe ve městě nebo na vesnici?

Obecně platí, že život a bydlení ve velkých městech stojí několikanásobně více, než v menších městech, či dokonce na vesnicích. I přes tuto skutečnost se mnoho lidí rozhodne raději investovat větší finanční částku do svého bydlení ve velkém městě. Vede je k tomu mimo jiné vidina získaného pohodlí, větší nabídka pracovních příležitostí a široký výběr  volnočasových aktivit.

Na druhé straně stojí lidé, kteří se zcela dobrovolně vzdají velké části volného času a vyššího životního pohodlí tím, že stráví denně několik hodin v autě a dopravních prostředcích a raději si koupí byt nebo rodinný domek v malém městečku nebo na vesnici. Větší klid a lepší životní prostředí je pro ně dostatečným argumentem. Nabízí se tedy otázka, jaké výhody a nevýhody má život ve městě oproti životu na vesnici a naopak?

Jak se žije ve městě

Tradice života ve městě není v naší zemi příliš dlouhá. Teprve přibližně před sto lety se v plné míře začal rozvíjet život ve velkých městech. Lidé se začali stěhovat z venkova do měst za prací a za příslibem pohodlnějšího života. Tento krok byl prvním impulsem k nárůstu bytové výstavby a lidé si brzy tento druh bydlení vzali za svůj. Pohodové bydlení ve městě spočívá především v lákavé představě, že se jejich obyvatelé vlastně nemusí skoro o nic starat.

Byty ve městech jsou totiž napojeny na veškeré inženýrské sítě – zajištěně je dodávka tepla, elektřiny a vody. V případě potíží s dodávkami médií je v co možná nejkratší době sjednána náprava (na rozvody je napojeno i několik desítek tisíc lidí).

Díky městské hromadné dopravě je zajištěna dopravní obslužnost celého města, a tak v relativně krátkém časovém období se můžete dostat na potřebné místo. Samozřejmostí bývá široká nabídka nejrůznějších služeb. Síť obchodů nabízí různorodý sortiment zboží za nižší ceny vlivem díky tlaku konkurence.

Lidé žijící ve městech oceňují blízkost úřadů, kde mohou vyřizovat své záležitosti. Další výhodou je blízkost a možný výběr z většího počtu mateřských, základních, středních či vysokých škol a rychlá dostupnost zdravotní péče. Nezanedbatelným argumentem pro bydlení ve městě je i možnost provozování více druhů kulturních a sportovních aktivit.

Výše popsané výhody jsou na druhou stranu „kompenzovány“ i řadou nevýhod, které se k životu ve městech vztahují. Lidé bez bytu v osobním vlastnictví musí platit nájemné v závislosti na místě a kategorii bytu. Mnohdy špatný stav soukromých či obecních domů, do kterých jejich majitelé nehodlají investovat ani na záchovnou údržbu, snižuje kvalitu života. Jakmile žijete ve velkém bytovém domě, obvykle si s každým nepadnete do oka, a tak budete nuceni řešit tolik problematické sousedské vztahy.

Velký počet lidí na omezeném prostoru má vliv i na psychickou rovnováhu jedinců. Lidé jsou vystavováni vyššímu počtu stresových situací, vyšší míře kriminality a horšímu životnímu prostředí. Vzrůstající počet automobilů má zase za následek dopravní komplikace a problémy s parkováním. 

Přes tyto záporné okolnosti života ve městě, by mnoho lidí tento druh bydlení za celoroční život na venkově nevyměnili. Pokud jim chybí klid a příroda, odjíždějí o víkendech na chaty a chalupy, kde načerpají novu zásobu energie.

Další kapitola
 

celkem 25 komentářů

Nejnovější komentáře

pěkně vystihnuté.
kamila
2. 6. 2017, 22:59
souhlasim a podepisuji vše,lidé na venkove nemaji am...
petr
1. 6. 2017, 23:24
Bydlíme na vesnici půl roku, lidi jsou tu strašně zl...
Nereknu
6. 3. 2017, 21:02
Výhodou bydlení na vesnici je především to, že tam t...
Lukáš
22. 1. 2017, 21:37
Se ani nedivím, kdo by nebyl!!! 3-[
Berta
17. 2. 2015, 11:21

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená