FinExpert.e15.cz

Žhavá komodita: Zlato

Zlato patří k relaxačním ostrůvkům investorů v dobách krize. V období, kdy roste inflace, a klesají akcie, zlato obvykle zvyšuje hodnotu.
Žhavá komodita: Zlato

Pro pochopení kurzu zlata je potřeba zajít do historie. V letech 1933 až 1935 prezident F. D. Roosevelt stanovil cenu zlata postupně na 35 dolarů. Tato situace trvala téměř čtyřicet let. V roce 1973 prezident Nixon zbavil americký dolar zlatého standardu, což zapříčinilo vzestup jeho kurzu až na 120 dolarů za unci. Když navíc dovolil Američanům vlastnit zlato, vyšplhala se cena na 200 dolarů a po uspokojení poptávky zase spadla na 100 dolarů. Z toho je jasně vidět, co všechno zlato ovlivňuje. „Nikde jinde nepůsobí emoce a ostatní psychologické vlivy na nabídku a poptávku tak výrazně jako u zlata,“ píše v knize Žhavé komodity Jim Rogers. Tímto činem Nixona přestal platit pevný kurz mezi měnami, a jak píší kriticky někteří investoři, z peněz se staly pouze nekryté papírky a dolar kvůli obrovskému zadlužení Spojených států devalvuje. Historického maxima zlato v důsledku krize dosáhlo v roce 1980, vyšplhalo se na 850 dolarů.

Cena zlata by mohla vzrůst na dvojnásobek

Historie se opakuje v současné době – po splasknutí internetové bubliny zlato rostlo a překonalo maximum 2. ledna 2008, kdy přeskočilo hodnotu 867 dolarů. Jim Rogers predikuje růst komodit v délce 10 – 15 let, tedy až do roku 2010 – 15. Pokud opravíme hodnotu z roku 1980 o inflaci, zlato by mělo dosáhnout až 2 tisíc dolarů. „Tvrdí to řada analytiků a já se k tomuto názoru také přikláním,“ říká Pavel Trtík ze společnosti Zlaté Mince.

Zlato uchovává hodnotu peněz

Než poběžíte do prodejny investičního zlata nebo nakoupíte futures, je potřeba si uvědomit funkci zlata v investičním portfoliu. Pokud pomineme krátkodobé spekulace (tzv. short sales), investor by měl ukládat do zlata 5 – 10 % portfolia. Důvod je jednoduchý – zlato je v podstatě nezničitelné, hodnota přetrvává v dobách krize a je směnitelné podle celosvětového kurzu kdekoliv.

„Obchody s futures kontrakty jsou atraktivní pro investory, které zajímá především výnos a jsou proto ochotní postoupit i související rizika. Pro konzervativní investory, kteří již mají svůj osvědčený způsob vydělávání peněz a na zlato pohlížejí se zájmem jako na bezpečný přístav, připadá nákup fyzicky alokovaného zlata, které si odnesou domu do trezoru,“ popisuje odlišné přístupy Pavel Trtík.

Důležité je nezapomínat na pohyby kurzů měn, které mohou mít výrazný vliv na finální zhodnocení. „V našich podmínkách je to slábnoucí kurz koruny vůči euru nebo dolaru, tedy měnám, ve kterých zlato obchodujeme. Na zlato je nejvhodnější pohlížet jako na globální měnu nezávislou na konkrétní vládě nebo ekonomických výsledcích jejího emitenta,“ tvrdí Pavel Trtík.

Když mluvíme o zhodnocení, zlato by nemělo v tomto směru patřit k hlavním tahounům. Jeho úkolem je na určitou dobu uchovat hodnotu peněz, jde v podstatě o nejbezpečnější investici. Na druhou stranu když srovnáme, že se v létě 2008 jedna unce pohybovala kolem 15 400 – 15 700 korun a dnes se prodává za 22 – 23 tisíc, lze na něm poměrně slušně vydělat. Stále je to bonbónek na dortu.

Několik informací k nákupu

Zlato je lákavé, protože na něj dosáhnou i drobní investoři. První radou při nákupu je pořizovat investiční zlato, jež je osvobozené od DPH. Druhou věcí, o níž by se měl investor zajímat, je tak zvané premium. Jde o procentuální přirážku nad aktuální cenu zlatého obsahu mince, cihly či slitku. Z tohoto pohledu se vyplatí nakupovat co největší objemy zlata a minimálně alespoň nad jednu unci hmotnosti. „I u zlata se samozřejmě vyplatí nakupovat ve velkém, tedy slitky od 1 unce až do jednoho kilogramu, kde je premium nejnižší. Druhou věcí je, že unce stojí dnes kolem 20 000 korun a pro řadu zájemců jsou menší mince finančně dostupnější, i když při jejich nákupu musí platit větší přirážku,“ vysvětluje Pavel Trtík.

Právě z důvodu zájmu drobných investorů mincovny začaly razit stále menší a menší slitky. Otázkou je, zda nezvolit ve zlatém portfoliu přítomnost medailí. Ty se na rozdíl od investičních mincí vydávají v malém, omezeném nákladu. Jejich hodnota tedy roste s poptávkou na sběratelském trhu a prodávají se v aukcích. Na druhou stranu musíte počítat se zatížením DPH stejně jako u jiných uměleckých předmětů. Proto lze u investičních medailí a numismaticky atraktivních titulů očekávat vysoké zhodnocení, naopak slitky a mince slouží k uchování hodnoty.

„My doporučujeme diverzifikovat. Máme však i klienty, kteří své zlaté rezervy rozdělovat nechtějí a nakupují pravidelně každý měsíc několik stejných mincí s tím, že po letech je budou mít v počtu několika set až tisíc kusů,“ doplňuje Pavel Trtík.

Při prodeji zlata může hrát významnou roli aktuální situace na trhu. Když trh na začátku února nepřijal příliš pozitivně plán americké vlády na ozdravení finančního systému, investoři se začali uchylovat ke zlatu a dalším drahým kovům. „Cena se opět o něco přiblížila svému nominálnímu historickému maximu ve výši 1033,90 dolarů za unci, jehož bylo dosaženo 17. března 2008,“ komentoval vývoj analytik Jaroslav Krejčí z Colossea.

„Vedle vlivu oslabující koruny roste cena zlata i díky poptávce. Celá řada investorů, kteří na sklonku roku prodali akcie, drží poměrně vysokou hotovost a hledá spolehlivý prostředek pro bezpečné uložení,“ dodává Pavel Trtík.

Při výkupu slitků a mincí investoři musí počítat se snížením ceny o 4 – 8 % podobně jako u rozdílu mezi nákupem a prodejem valut. Prodejny investičního zlata také vykupují pouze ty slitky a mince, které zároveň nabízí k prodeji. 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená