FinExpert.e15.cz

ZFP Akademie - parodie na finanční poradenství

Mate finančního poradce? Přemýšlíte o něm? Spolupráce s ním je jistě krok správným směrem, ale …

Kapitoly článku

Kapitola 1
Kapitola 2

ZFP Akademie - parodie na finanční poradenství

 


 

Pokračování článku ZFP Akademie - parodie na finanční poradenství.

Druhá schůzka

Hned od počátku setkání mi bylo jasné, že pan poradce žádnou zvláštní přípravu nedělal. Celý plán, jestli se tomu dá tak vůbec říkat, byl založen na maximálním využití státních dotací a úlev na dani. Nejdříve mi poradce doporučil uzavřít si smlouvu u Raiffeisen stavební spořitelny, protože nabízí velmi zajímavý úrok z úvěru, a bylo by dobré si ho do budoucna zafixovat. Jak říkal pan poradce, co kdyby se mi to třeba někdy hodilo? Dále mi doporučil investiční životní pojištění od pojišťovny Aegon, důchodové pojištění od pojišťovny Kooperativa a penzijní připojištění od Penzijního fondu České pojišťovny. V tuto chvíli je více než jasné, že veškeré finanční poradenství ZFP akademie je jen honosný název pro zprostředkování čtveřice produktů a to bez ohledu na to, zdali je klient skutečně potřebuje. Potud bych mohl brát poradce ZFP jako obchodníka s některými finančními produkty, který se je snaží neobratně prodat, pokud by se tak ovšem prezentoval. Samozřejmě že pro obchodníka je výhodnější schovávat se za titul finanční poradce a pod hlavičkou vzdělávací akademie.

Jako první přichází na řadu investiční životní pojištění (IŽP). Jedná se prý o investování do podílových fondů. Toto je ovšem pouze částečná pravda. Ve skutečnosti své peníze svěřujete pojišťovně, která je až následně investuje do podílových jednotek. V důsledku to znamená např. to, že vaše investice do IŽP není při splnění šestiměsíčního testu osvobozena od daně z příjmů, jako přímé investice do podílových fondů. Dále poradce doporučuje investovat měsíčně 1 000 Kč, pak mám nárok na plný odpočet od základu daně ve výši 12 000 korun. Poradce nezapomene podotknout, že na rozdíl od „toho špatného“ kapitálového životního pojištění, mám zde velmi zajímavý výnos. Jako druhé mi nabízí důchodové životní pojištění, které není nic jiného, než upravené kapitálové životní pojištění. Ano, je to ono „špatné“ pojištění, od kterého mě předtím zrazoval. Částku nastavil na 700 korun měsíčně, opět argumentuje zajištěním důchodu a úlevou na dani. Poslední z trojice – penzijní připojištění – si mám založit opět za účelem zajištění důchodu. Stát mi tam bude při vkladu 500 Kč měsíčně přispívat maximální částkou 150 Kč. Nic naplat, že produkt je pro 30letého člověka naprosto nevhodný. Pokud mám možnost investovat 1 500 korun měsíčně, dosáhnu prý opět na daňové úlevy. Ukazuje mi konečnou hodnotu účtu a vychvaluje Penzijní fond České pojišťovny jako jeden z nejlepších. Omyl. Když se podíváte na zhodnocení jednotlivých penzijních fondů na stránkách Asociace penzijních fondů, zjistíte, že svým zhodnocením se tento fond řadí spíše mezi ty horší. Podobný „finanční plán“ doporučil pan poradce i mé ženě. Je nutno podotknou, že všechna tato čísla byla psána na jeden list nepotištěného papíru, takže už za týden si těžko klient pamatuje, co mu vlastně poradce doporučoval. Pokud se zaměříme na daňové úlevy, můžete maximálně dosáhnout na odpočet ve výši 24 000 korun od základu daně, např. tak, že budu odkládat 1 000 korun na IŽP a 1 500 na penzijní připojištění. Sedm set korun na důchodové pojištění už mi nijak na daních neuleví.

S ubezpečením, že si vše řádně promyslím a projednám s manželkou, jsem se s panem poradcem rozloučil. Před tím jsem se s ním ještě domluvil na další schůzce, na které mi nabídne možnosti investování a hypotéku, o kterou jsem ho požádal.

ZFP potřetí a naposledy

Poradce byl opět nepřipraven Vůbec se nezabýval mou hypotékou a jako přes kopírák jsem absolvoval druhou schůzku. Při otázce, proč se zabezpečovat na důchod třemi různými produkty, proč nevkládat prostředky jenom do jednoho, mi bylo naznačeno, že je třeba rozdělit své portfolio na méně rizikovou část (penzijní připojištění a důchodové pojištění) a rizikovější část (investiční životní pojištění). Pan poradce si zřejmě vzpomněl na diverzifikaci portfolia, která se ale týká investování nikoliv pojištění. Zaměňování pojištění zejména pak investičního životního pojištění s investováním je jednou z nejčastějších nepravd, s níž se můžeme u nesolidních poradců setkat nejčastěji. Přestože jsem jasně řekl, že mě zajímá pouze „čisté“ investování, doporučoval mi poradce stále investiční životní pojištění. Chtěl jsem po panu poradci nabídku, která by se skládala pouze z rizikového životního pojištění a investování do podílových fondů. Bylo mi řečeno, že samostatně se pojistit na smrt a invaliditu nelze, že takové pojištění neexistuje. Musím říct, že tato nepravda mi naprosto vyrazila dech, jen jsem nedokázal říci, jestli se jedná o úmysl nebo skutečnou nevědomost pana poradce. Jako investování mi byl nakonec nabídnut program ZFP Invest, což je kombinace tří fondů společnosti Conseq. Bohužel z toho, co mi k produktu bylo řečeno, nebylo zcela jasné, o co se jedná.

Výsledné hodnocení

Můžu říci, že jsem neočekával žádný oslnivý výkon fundovaného poradce, ale takovou směsici polopravd a nepravd jsem opravdu nečekal. Kdybych se měl nad tuto skutečnost povznést a ohodnotit „finanční plán“, musím říct, že pan poradce opomněl několik důležitých věcí. Co se týče pojištění rizik, vůbec se nezajímal o mé potřeby. Majetková pojištění opomněl úplně, zřejmě proto, že je nemá v produktové nabídce. Na investice mi doporučoval pojištění, které je k investování naprosto nevhodné. Veškerá doporučení dělal bez ohledu na mé požadavky, o které se nakonec ani nezajímal. Pokud budou pracovníci ZFP akademie vystupovat jako obchodníci s finančními produkty, pak proti tomu nic nemám, i když o obchodních dovednostech pana poradce silně pochybuji. Pokud se však prezentují jako finanční poradci, jedná se opravdu jen o parodii nikoliv o seriozní poradenství. Jako vtip pak působí hned první bod doporučení, proč spolupracovat s touto společností, které ZFP akademie prezentuje na svých stránkách. Cituji: „Zvyšování finanční gramotnosti učíme spoluobčany optimálně využívat kombinaci námi nabízených finančních programů v závislosti na jejich finančních možnostech a pojistných potřebách.“

I když nemůžu zapomenout upozornit na skutečnost, že i mezi těmito lidmi se určitě dají nalézt kvalitní finanční poradci. A aby mě někdo neobviňoval, že jsem se potkal s nějakým nováčkem, věřte, že poradce, se kterým jsem měl tu čest, pracuje v oboru již déle, jak tři roky a ve firemní hierarchii je již v těch vyšších pozicích. 

Profil ZFP Akademie

 • vznik společnosti: 1. dubna 1995 jako ZFP, s.r.o.
 • transformace na akciovou společnost: 27. listopadu 2002
 • zahájení činnosti: 1. ledna 2003
 • sídlo společnosti: 17. listopadu 12, 690 02 Břeclav
 • tel./fax: 519 361 240 / 519 361 243
 • webové stránky: www.zfpa.cz
 • IČ: 26 30 48 05
 • základní kapitál: 88 000 000 Kč
 • hospodářský výsledek 2006 před zdaněním: 48 793 010,75 Kč
 • čistý zisk po zdanění: 34 896 876,75 Kč
 • aktiva celkem k 31. prosinci 2006: 1 159 794 000 Kč
 • počet zaměstnanců: 108 (k datu 30. červnu 2007)
 • počet aktivních spolupracovníků: 32 770 osob (smluvně vázaní obchodní zástupci k 30. červnu 2007)
 • počet absolventů základního semináře: 88 485 osob (k 30. červnu 2007)
 • počet sjednaných smluv: 1 672 331 (k 31. prosinci 2006)
 • počet regionálních kanceláří v České republice: 60 (k 15. květnu 2007)
 • počet zaměstnanců v regionálních kancelářích v České republice: 84 (k 31. prosinci 2006)

 

Předchozí kapitola Další článek
 

Související články


celkem 400 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: a víte o tom že pro někoho je uplně zbytečné mít...
Šach
23. 11. 2017, 17:04
Půjčky v naléhavosti mezi jednotlivci v 72 hodin Ah...
Laurette
24. 8. 2017, 15:41
Můj názor je takový,že to nepsal 19 letý mladík,ale ...
Tom
4. 1. 2016, 23:58
no to si ze me delate, srandu,pritelkyne to zkousela...
Lolo
15. 9. 2015, 14:34
:-)):-)):-)):-)) Odporúčam ZFP!!
Iveta
29. 6. 2015, 00:09

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená