FinExpert.e15.cz

Zeptejte se poradce na provizi

Nenechte si nic zatajit a zeptejte se svěho finančního poradce na jeho provizi za zprostředkování. Kvalitní poradce vám ji prozradí.
Zeptejte se poradce na provizi

Někteří finanční poradci se vyhýbají povinnosti sdělovat klientům provize za zprostředkování smlouvy o penzijním připojištění. Nyní si na to chce posvítit Česká národní banka, která má na starosti dohled nad finančním trhem. Za nedodržení informační povinnosti hrozí pokutou až 5 milionů korun.

Něco šlo obejít

Od 1. srpna 2009 platí novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu, která přinesla i některé změny v penzijním připojištění se státním příspěvkem. Jednou z důležitých novinek je povinnost finančních poradců a prodejců penzijního připojištění sdělovat každému spotřebiteli výši provize, kterou získali za uzavření smlouvy mezi ním a penzijním fondem.

Proč je důležité znát provizi? Provize finančním poradcům a prodejcům penzijního připojištění představují nemalou nákladovou položku. Ukrajují část z prostředků všech klientů fondu, které mají být investovány a přinášet jim výnosy. Některé poradenské firmy však informační povinnost dosud obcházely tak, že poradce sdělil klientovi jen výši své vlastní provize. Ta je však pouze částí toho, co za zprostředkování smlouvy dostává samotná poradenská firma.

ČNB chce nyní v celé věci udělat pořádek. Dohodla se s Asociací penzijních fondů ČR, že od dubna letošního roku budou penzijní fondy přikládat ke smlouvě klientovi jednotný formulář, ve kterém bude uvedena celá provize v procentech z měsíční úložky. Součástí formuláře mají být povinně také výsledky penzijního fondu, do kterého klient vstupuje. Pokud by se vám tedy stalo, že vám poradce ke smlouvě formulář nepřiloží, kontaktujte na penzijní fond, u kterého chcete být připojištěni. Pokud ani tam neuspějete, můžete se obrátit na dozorový orgán při České národní bance.

Máte svobodu

Další hlavní změny obsažené v novele zákona o podnikání na kapitálovém trhu, které se týkají bezprostředně klientů penzijních fondů, jsou následující. Zavedení poplatku: Penzijní fond může převod naspořených prostředků do jiného penzijního fondu zpoplatnit, a to až do výše 800 Kč. Všechny české penzijní fondy toho využily a poplatek za přechod zavedly v plné výši. Poplatek nelze požadovat po uplynutí 5 let od podpisu smlouvy. Totéž platí i pro případ vyplacení odbytného. Svobodný výběr fondu: Zaměstnavatel, který zaměstnancům přispívá na penzijní připojištění, jim nesmí diktovat, u jakého fondu se mají připojistit. Penzijní fond nebo zprostředkovatel nesmějí poskytnout zaměstnavateli úplatu, výhodu nebo jinou pobídku za to, že u fondu připojistil své zaměstnance. Zákon tak ukončil výplatu provizí firmám za připojištění jejich zaměstnanců.

Autorka pracuje ve Sdružení obrany spotřebitelů – www.spotrebitele.info.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

A k čemu to je?
Papshop
19. 5. 2010, 10:11

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená